שתף קטע נבחר

זהירות, ביטוח משכנתא

הנה מה שבנק המשכנתאות לא מספר לכם כשאתם קונים אצלו ביטוח מבנה: שאסור לו למכור לכם גם ביטוח צד ג' - ושבמקרה שתגרמו נזק לבית של השכנים, אתם חשופים לחלוטין לתביעות

אם לקחתם משכנתא והבנק חייב אתכם לעשות ביטוח מבנה, כדאי שתדעו שלא תמיד מדובר בביטוח מלא.

 

מטעמי נוחות מעדיפים רוב נוטלי המשכנתאות (כ-70%) לבצע את ביטוח המבנה באמצעות סוכנות הביטוח של הבנק. הבעיה היא שביטוח זה אינו כולל מרכיב אחד חשוב מאוד: ביטוח צד ג'.

 

המשמעות: אם נזק שהחל בדירה שלכם גרם גם נזקים לדירות השכנות - אתם לא מכוסים. לדוגמה, אם כתוצאה מפיצוץ צינור בדירתכם נגרם נזק לדירת השכן שגר בדירה שמתחתכם ויש צורך בתיקוני טיח וצבע או לבצע בה שיפוצים נוספים - אתם חשופים לתביעות אישיות משום שהביטוח לנזקים כאלה אינו נכלל בביטוח שמוכרים לכם בבנק.

 

המצב עלול להיות גרוע יותר אם גם התכולה של דירת השכן נפגעה. למשל, אם השטיחים היקרים והרהיטים הוצפו במים וניזוקו או שארונות המטבח וארונות הקיר ספגו מים ויש להחליפם. ואם חלילה פרצה שריפה בדירתכם בגלל קצר חשמלי ופגעה גם בדירות של השכנים על כל התכולה שבהן - אתם בצרות גדולות יותר. חברת הביטוח שלהם תכסה להם את הנזק, אבל תדרוש מכם לשלם לה את מלוא הפיצוי. לא יעזור לכם אם תטענו שלא ידעתם, שחשבתם שהביטוח שמכרו לכם בבנק מכסה גם נזקים כאלה.

 

 

אז למה הבנקים לא מוכרים לכם גם ביטוח צד ג' כדי שתהיו מכוסים עד הסוף? האשם אינו בבנקים, אלא במפקח על הביטוח, שאינו מאפשר לבנקים למכור ביטוחים כאלה. לסוכנויות הביטוח של הבנקים מותר כיום למכור רק ביטוח מבנה ולא ביטוח שמכסה נזקי צד ג' מבחינת המפקח, אם אתם רוצים לקנות ביטוחים כאלה - המקום המיועד לכך הוא שוק הביטוח הפרטי. ומי שנפגע מכך הם המבוטחים.

 

מוכרים ביטוח חלקי

הבעיה הגדולה היא שבסוכנות הביטוח של הבנקים לא מתנדבים לגלות לכם שמכרו לכם ביטוח חלקי. הם הרי לא רוצים להפנות אתכם לשוק הביטוח הפרטי מחשש שסוכני הביטוח יציעו לכם לרכוש אצלם גם את ביטוח המבנה. רק אם תתחילו לשאול שאלות יציעו לכם לרכוש את ההרחבות בחברות הביטוח.

 

באחרונה פנה איגוד הבנקים למשרד האוצר בבקשה להתיר לבנקים למכור לציבור גם ביטוח צד ג', אולם בינתיים המפקח לא שינה את עמדתו. ההצעה שמגלגל האוצר כרגע היא לאפשר לבנקים למשכנתאות למכור גם ביטוחי צד ג' אבל עם הגבלת כיסוי עד לתקרה של 100 אלף שקל בלבד, בעוד חברות הביטוח מציעות הרחבות בסעיף הזה שיכולות להגיע גם למיליון דולר.

 

בבנקים אומרים כי לרכישת ביטוח נוסף לנזקי צד ג' אין משמעות גדולה בפרמיה, גם אם סכום הכיסוי הנרכש הוא גבוה יותר ולכן ההגבלה אינה במקומה.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "בהסדרה של התחום בשנת 2005 נקבע כי הביטוח אותו רשאים למכור הבנקים באמצעות סוכנויות הביטוח שהוקמו לצורך כך, יכלול רק את הביטוח הבסיסי לו נדרש הבנק כבטוחה להלוואה ולא יכלול סוגי ביטוח אחרים כדוגמת ביטוח צד ג'. המפקח על הביטוח בוחן לאפשר לסוכנויות הבנקים למכור ביטוח לצד ג', שכן ביטוח זה לא ניתן לרכוש בנפרד בשוק הביטוח. לווה שירצה לרכוש ביטוח רחב יותר לצד ג' או כל ביטוח אחר, לרבות ביטוח תכולה, יכול לעשות זאת שלא באמצעות סוכנויות הבנקים".

 

הכתבה התפרסמה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
נזק לדירה השכנה? המשכנתא לא מכסה
צילום: index open
מומלצים