שתף קטע נבחר

מועצת ת"א תדון בגירוש הזרים: "זה ציד אדם"

פעילותה המוגברת של יחידת "עוז" החדשה נגד הגירה בלתי חוקית עוררה זעם של חברי אופוזיציה במועצת העיר. ראש היחידה: "הם צריכים לברך שיש מי שפועל למען החוק"

מועצת עיריית תל אביב תדון היום (ב') בנושא בפעילות המוגברת של יחידת "עוז" החדשה לתפיסת זרים ופליטים השוהים בעיר באופן בלתי-חוקי. "מה שנעשה בתל אביב הוא פשוט ציד אדם", הסבירה בשיחה עם ynet חברת המועצה יעל בן יפת, שיזמה את הדיון בדרישה לגינוי הפעילות.

 

לדברי אנשי "עוז", מטרתם העליונה היא לעודד את העובדים הזרים הלא חוקיים

לעזוב את הארץ ואף לסייע להם לעשות זאת. הם טוענים שביחידה, עליה מפקד ראש רשות האוכלוסין וההגירה יעקב גנות, לא פועלים שוטרים - אלא פקחים שאוכפים את החוק, כדי למנוע פגיעה בכלכלת המדינה.

 

לקראת ישיבת המועצה, בן יפת מסיעת האופוזיציה "עיר לכולנו", פעלה מול נציג מטעם הקואליציה על מנת למצוא את נוסח הגינוי המתאים שיאפשר לרוב חברי מועצת העיר להצביע בעדו. היא דורשת שמועצת העיר תגנה את פעילות המשטרה וכך יזכו ארגוני הסיוע של העובדים הזרים לרוח גבית וציבורית.

 

חברת המועצה מוחה על הפעילות בעיקר בשכונות הדרומיות בעיר לתפיסת שוהים בלתי חוקיים - בין אם אלה עובדים זרים, פליטים או מסתננים. לטענתה, המהלך דומה ל"ציד אדם" שכן אנשי היחידה אורבים לעובדים, תופסים אותם ומיד מעלים אותם לאוטובוס שלוקח אותם למחנה מעצר.


הפגנת העובדים הזרים בתל אביב בסוף השבוע (צילום: דודו אזולאי)

 

בן יפת וחבריה מקווים כי יחד עם הודעת הגינוי, הם יוכלו להופיע ביום רביעי בכנסת בדיון מיוחד בנושא מעמד הילד. "גם אם המדינה החליטה לצמצם את כמות מהגרי העבודה בישראל, יש דרך", היא טוענת. "מחקרים לגבי אנשים שהוחזרו ללא כל למדינותיהם הראו שהם פשוט לא יכלו להתמודד עם המציאות וחלקם אף התאבדו.

 

"חלק גדול מאותם אנשים שהיו ללא אישורים, נכנסו לישראל עם אישורים חוקיים ורק בגלל כל מיני חוקים משונים הם הפכו ללא חוקיים. אי אפשר לעקור ככה סתם אדם ולהוציאו מישראל אחרי שנים. גם לאנשים האלה מגיע זכויות מינימליות כבני אדם".

 

ב"עוז" מתלוננים על מסרונים מטרידים

מן הצד השני, גם לאנשי רשות האוכלוסין וההגירה יש טענות. בימים האחרונים, הם מספרים, הופצו מספרי הטלפונים שלהם בקרב ארגוני זכויות אדם והם הוטרדו. על כך יגישו תלונה במשטרה.

בין המסרונים שנשלחו אליהם: "כבר שכחתם מה זה אומר להיות מיעוט נרדף? די לגירוש!", "עוז שווה עבריינים ושמי זין על אמנות בינלאומיות וזכויות אדם", ו"ממש גאווה לאומית אתם מסבים בפעולותיכם, אבוי לנו".

 

לדברי ציקי סלע, מנהל יחידת עוז, "חברי המועצה צריכים להיות שמחים שיש יחידה שפועלת למימוש חוק הכניסה לישראל. לא יעלה על הדעת שמועצת עיריית תל אביב תתקוף עובדי ציבור. אין זה ציד אדם, אנו עובדים על-פי חוק ועל-פי החלטת ממשלה בנחישות, בכבוד וברגישות. זו עבודה לא קלה, אבל אנחנו החזית של עם ישראל בטיפול בבעיית השוהים הבלתי חוקיים".

 

סלע הוסיף כי "בתדרוך לכוחות, בהכשרה, בבחירת האנשים הדגש

היה לבחור באנשים שמסוגלים לעמוד במשימה תוך רגישות לכבוד האדם. הם עברו סדנאות יחסי אנוש וסדנאות העצמה אישית".

 

הוא תיאר את דרך הפעולה: "אנשי היחידה פונים למי שחשוד שנמצא בארץ בניגוד לחוק ומבקשים תעודות. אם החשד מאומת האדם מעוכב ומועבר לחקירה, שם הוא עובר שימוע ארוך בו נבדק מעמדו. השימוע נעשה על ידי ממונה ביקורת גבולות חיצוני ליחידה. אם נמצא שהוא שוהה בארץ בניגוד לחוק הוא מועבר למתקן של השב"ס ותוך 72 שעות עומד בפני בית דין למשמורת שקובע מהו מעמדו. ההחלטה הסופית היא של ממונה ביקורת גבולות מטעם משרד הפנים".

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אבי כהן ואדוה נפתלי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצוד. פליטים בדרום ת"א (ארכיון)
צילום: תני גולדשטיין
מומלצים