שתף קטע נבחר

קדימה על "ממשלת מקופלת": נתניהו סחיט ולחיץ

ח"כים מקדימה קיימו מסיבת עיתונאים לציון 100 ימים לממשלת נתניהו תחת הסיסמה: "100 ימים, 0 הישגים. זה אותו הביבי". בלי מופז, הם התמוגגו מההחלטה שלא להיכנס לממשלה

מפלגת קדימה ציינה היום (ד') מאה ימים לממשלת נתניהו - ומאה ימים לישיבתה באופוזיציה - תחת סיסמה חדשה: "ביבי - 100 ימים, 0 הישגים. זה אותו הביבי". במסיבת עיתונאים בהשתתפות חברי הכנסת דליה איציק, מאיר שטרית, נחמן שי ויואל חסון, תקפה יו"ר הסיעה איציק את נתניהו ואמרה שהוא "סחיט, קמיט ולחיץ".

 

לדברי חסון, "כל יום כאן הוא סיוט פרלמנטרי ודמוקרטי. ראש הממשלה הזה עומד על בסיס של אתנן פוליטי וחלוקת תפקידים". הוא תקף את ה"כוכבים" שהביא נתניהו בבחירות -

 "איפה דן מרידור? מה הוא עושה היום?", והוסיף: "אל תקראו לממשלה הזו יותר ממשלת נתניהו, היא ממשלת מקופלת, זו ממשלה שמתקפלת לה מיום ליום".

 

איציק האשימה: "כל קשר בין ההבטחות לבין קיומן לא קיים בכלל. העדר עקביות, העדר אסטרגיה, פתרונות קצרי טווח שנובעים רק מלחץ, משהו שמזכיר לנו את הקדנציה הראשונה. האיש סחיט וקמיט ולחיץ. הוא בא לא מוכן לממשלה". במהלך מסיבת העיתונאים הוציא דובר קדימה מהחדר שני עוזרים פרלמנטריים מטעם סיעת הליכוד שביקשו לשמוע את הדברים.


"ראש הממשלה מחק את שר האוצר". קדימה נגד נתניהו (צילום: דודי ועקנין)

 

יו"ר הכנסת הקודמת טענה ש"ממשלת נתניהו מתאפיינת ב'יתנו-יתנו'. יש פה כל הזמן נתינוֹת מלחץ". איציק גם תקפה את נתניהו על כך שהפך את הפלסטינים להיראות כרודפי שלום ואת ישראל כסרבנית שלום: "איך מר תקשורת הפך להיות מר התנצלות? למה זה מגיע לפלסטינים המתנה הזו?", תהתה. "כמה זמן נצטרך אחר כך לרפא את הנזקים? אילו נתניהו היה עושה מעשה של ממש אולי הייתה בעיה לקדימה. היום אין בעיה לקדימה, אנחנו מקבלים אישורים מחודשים לכך שאסור היה לנו להיכנס לממשלה". 

 

שטרית התמקד בנושא התקציב, ש"הוכן בדרך חפיפית. ראש הממשלה מחק את שר האוצר, שלדעתי היה צריך להתפטר מהרגע הראשון שהביאו גורם פרטי שינהל משא ומתן, שנעשתה עיסקת החליבה של ההסתדרות". לדבריו, "התקציב נותן צ'ופרים לחזקים ודופק את החלשים. לא צודק, ולא נכון. זה שקדימה לא נכנסה לממשלה מוכח היום כצעד נכון".

 

"פני הציבור בקרקע"

בקדימה מתייחסים לעניין כאל מיני-מסע בחירות, ואף ייצרו סטיקרים תחת הסלוגן "ביבי - 100 ימים, 0 הישגים. זה אותו הביבי". לדברי אנשי המפלגה, בשלב זה תעשה פעילות נקודתית בערים, ותישקל יציאה לקמפיין נרחב יותר.

 

כמו יריבה שאול מופז, שדוחף להצטרפות לקואליציה - יו"ר המפלגה, ציפי לבני, לא נכחה במסיבת העיתונאים. את הביקורת שלה היא השמיעה שלשום מעל במת מליאת הכנסת. "זו יכולה להיות תקופה של תקווה ושל התחלות חדשות. ככה זה נראה במדינות אחרות מעבר לים, וככה זה לא נראה בישראל. לא בממשלה הזו.

 100 ימי ממשלה בישראל והציבור הולך ופניו כבושים בקרקע בייאוש. כשלי הממשלה חשופים לעיני כל", אמרה לבני בנאומה.

 

ח"כ אופיר אקוניס מהליכוד אמר בתגובה למסיבת העיתונאים: "צבועים - נמאסתם. הציבור זוכר עד היום איך נראו מאה הימים הראשונים של ממשלת קדימה ואיך נראו כל שלוש שנות כהונתה - כישלון מוחלט בכל התחומים. קדימה היא האחרונה בעולם שיכולה להטיף". השר יולי אדלשטיין אמר: "ניכר שחברי קדימה עדיין כואבים עד מאוד את אובדן השלטון. ציפי לבני מתנהגת ביהירות, בבוטות ובביטחון עצמי מופרז יחסית לפוליטיקאית שמהלך 10 שנות ניסיונה בפוליטיקה לא הביאה להישג משמעותי, ולו אחד, למדינת ישראל. מדובר בתרמית מהלכת. לבני צריכה להבין שהציבור חכם ויודע שמנהיג אמיתי לא מבסס את מעמדו באמצעות כתבות יחצניות בערבי שירה, בבילויים בחוף הים ובערבי ג'אז".

 

נתניהו עצמו התגאה בתחילת השבוע בהישיגיו בתקופת השלטון הקצרה - למרות "שלא היה לנו אפילו יום אחד של חסד, אבל ברוך השם אנחנו לא מתלוננים". בראש ההישגים הוא מנה את העובדה ש"בפעם הראשונה הבאנו הסכמה לאומית על המושג שתי מדינות לשני עמים".

 

עוד ציין ראש הממשלה בפתיחת הישיבה השבועית את השקט היחסי בדרום - "שהושג בין היתר באמצעות פעולה תקיפה שלנו", ואת האחדות הלאומית גם בתחום הכלכלה. זה היה לפני השינוי הפתאומי בעניין המע"מ על הפירות והירקות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איציק. "מר תקשורת הפך מר התנצלות"
צילום: דודי ועקנין
נתניהו. "יתנו-יתנו"
צילום: רויטרס
שטרית. שטייניץ היה צריך להתפטר
צילום: דודי ועקנין
חסון. איפה הכוכבים?
צילום: דודי ועקנין
מומלצים