שתף קטע נבחר

  • עמוס רולידר
צילום: ירון ברנר

הורים, תשתלטו על ילדיכם - גם בבית המלון

הורים רבים מפרשים את דיל ה"הכל כלול" של החופשה המשפחתית - כדיל שכולל חופש מוחלט מהילדים ומהמחויבות לחנך אותם. פרופ' עמוס רולידר מבקש מההורים לקחת את עצמם (ואת ילדיהם) בידיים, לפני שהם מחרבים את המלון

החופש הגדול הגיע, דנה ויוסי ישראלי, הורים מסורים ואוהבים, ארזו שתי מזוודות וירדו לאילת לחופשה המשפחתית המיוחלת, עם שלושת ילדיהם: עידו בן ה-11, עדי בת ה-9 ועידן בן הזקונים בן ה-5. החופשה באחד מהמלונות היותר נחשבים, אשר הציע למשפחה דיל מפתה לחמישה ימים שבו "הכל כלול".

 

טרם היציאה מהבית והתנעת המכונית דרומה הקפידו ההורים כי הילדים יסדרו את חדרם, יכבו את האורות וכי הבית יישאר מסודר בכדי שנעים יהיה לחזור אליו לאחר החופשה. לאחר נסיעה של יותר מארבע שעות, הגיעה משפחת ישראלי ליעדה, החנתה את המכונית ועלתה לקומת הקבלה להירשם ולקבל את המפתח לחדרם.

 

מתבונן המכיר מקרוב את משפחת ישראלי היה נדהם מהשינוי שחל בהתנהגותם של בני המשפחה מרגע קבלת המפתח לחדרם במלון ועד לרגע בו התניעו את מכוניתם בדרכם חזרה צפונה עם תום החופשה. מילדים נוחים, שקטים וממושמעים, הפכו ילדי משפחת ישראלי באחת לילדים צועקים, רצים ודוחפים, אשר אינם מתחשבים בסובבים אותם. ילדים אשר שכחו להשתמש במילים סליחה, בבקשה ותודה, המעמיסים על צלחותיהם ערמות של אוכל ואוכלים בקושי את מעדן השוקולד. ילדים הנכנסים למעלית כשהם נוטפים מים מבגדי הים שלהם, תוך שהם עולים ויורדים סתם כך ללא מטרה מוגדרת, קופצים על המיטות בחדר כעל טרמפולינה ואינם טורחים לכבות את המזגן והטלוויזיה בצאתם מהחדר.

 

שלא יהיו אי הבנות, ילדי משפחת ישראלי כמו גם ילדיהם של אלפי הורים מסורים ואוהבים המבלים את חופשתם עם ילדיהם מחוץ לבית באתרי הנופש השונים בארץ, אינם סובלים מהיפראקטיביות והפרעות התנהגות כלשהן. כלל וכלל לא. מדובר בילדים נפלאים שחיכו בכיליון עיניים ליום בו יצאו לחופשה ויבלו במחיצת הוריהם, הזכאים גם הם למספר ימי רגיעה ושקט לאחר שבועות וחודשים של עבודה קשה ומעייפת.

  

ילדים אלה פשוט נפלו קורבן להורים שלקחו פסק זמן לא רק מעבודתם, אלא גם מחינוך ילדיהם. הורים המפרשים ומתרגמים את המושג "חופש מחוץ לבית" כהעלמת עין מהתנהגות בוטה, יהירה ובלתי מתחשבת בזולת של ילדיהם. את המושג "הכול כלול" הם מפרשים למתן לגיטימציה ודוגמא אישית להעמסת צלחות, לקיחה ואגירה מוגזמת של כל הניתן להם בשפע על ידי המלון המארח.

 

מדהים לא פחות לראות כיצד עובדי אתר הנופש, ברצונם לשמר את אורחיהם החשובים, מעלימים עין, אינם מעירים, סובלים בשקט ובהכנעה ואוספים את השברים לאחר עזיבת המשפחה את המלון. אל לנו לזלזל בהשפעתו השלילית של השיעור "המאלף" הרב שנתי שאנחנו נותנים לילדינו בהתנהגות מחוץ לבית על התנהגותם בבגרותם, בבואם לחגוג אירועים שונים.

 

הורים יקרים, בואו ניקח את עצמנו בידיים ונפעל במרץ למען חינוך ילדינו להתנהגות מכבדת, מתחשבת ובוגרת גם בעת חופשה מחוץ לבית, אשר דרך אגב לא תגרע במאומה מהנאתם ושמחתם במהלך החופשה. האמת היא שילדים המבלים חופשה עם הוריהם תוך שמירה על כללי התנהגות נאותים, מגבירים בכך באופן משמעותי גם את מידת הנאתם של הוריהם מהחופשה ומפחיתים את הסיכוי שההורים יזדקקו לחופשה מיד לאחר החופשה עם הילדים.

 

אז מה עושים? ראשית, קבלו החלטה שלא להסיר מעליכם אחריות הורית במהלך החופשה. הראו לילדיכם כי ניתן לשלב הנאה מהשפע ומהמיתקנים שיש למלון להציע עם שמירה על מספר כללים של התנהגות מתחשבת ובוגרת, המכבדת את המקום ואת האחרים (עובדים ואורחים). לפניכם מספר טיפים מעשיים:

 

לפני היציאה מהבית

ספרו לילדים על טיבו של המלון והדיל אותו קיבלתם. פרטו מה ניתן בחינם ועל מה צריך לשלם ומתי יש לבקש את אישורכם טרם רכישה.

 

הגדירו כללי התנהגות במסעדה

העיקרון הבסיסי אינו מסובך. הקפידו להסביר ולהנחות את הילדים (ואתכם) לא להעמיס על הצלחת יותר מכפי יכולתם לאכול. נכון. יתכן ופירושה של הנחייה זו היא שיהיה עליהם לקום מספר פעמים במהלך הארוחה ולקחת לעצמם אוכל נוסף, אך תסכימו איתי כי זהו מחיר שכדאי לשלם עבור חינוך לצניעות ומידתיות.

 

הגדירו כללי התנהגות במרחבי המלון

הסבירו לילדיכם כי המעלית איננה חלק ממתקני הנופש וכי היא נועדה רק למטרות הגעה לחדר וממנו. אין להיכנס למעלית עם אוכל ו/או בגדי ים רטובים. בקשו מהם לתת זכות קדימה ליוצאים מן המעלית טרם כניסתם, להקפיד לא לרוץ במרחבי המלון ולשמור על דיבור שקט, מנומס ומתחשב מול אורחי המלון האחרים.

 

הקפידו על כללי התנהגות בחדר

הסבירו לילדיכם והקפידו כי ישמרו על רהיטי החדר במלון בדיוק כפי שהם שומרים על הרהיטים בבית וכי יש לכבות את מכשיר הטלוויזיה והאור טרם יציאה מהחדר כשם שאתם מכבים את המזגן ואת כל הטעון כיבוי טרם יציאתכם מהחדר בבית.

 

חזקו ושבחו התנהגות מתחשבת

אל תשכחו לנצל כל הזדמנות להעלות על נס, לעודד ולשבח התנהגות נאותה של ילדיכם במהלך החופשה. לאחר שהגדרתם באופן ספציפי את כללי ההתנהגות המתחייבים באתר יהיו לכם אין ספור הזדמנויות לפרגן ולשבח את ילדיכם על התנהגותם המכבדת והמתחשבת. עשו זאת בחן ובאהבה.

 

אל תחששו להעיר בנוכחות אחרים

זה בסדר גמור ואף רצוי להעיר לילדיכם בזמן אמיתי על התנהגותם הבלתי ראויה גם בפני אנשים אחרים הנמצאים בסביבה. אל תצעקו, התקרבו אל הילד ובקול שקט אך נחוש העירו לו ודרשו כי יתקן את התנהגותו ואף יתנצל באם יש צורך בכך. אל תוותרו לטובתם.

 

הוו מודל טוב לחיקוי

זהו אולי הטיפ הקשה מכולם. הרי גם אנחנו לא טלית שכולה תכלת בכל הקשור להתנהגותנו במלון וילדינו הרי רואים הכל ומתנהגים בהתאם, אז אולי הגיע הזמן לחשוב שוב על משמעות המושג "הכל כלול" ולהוות דוגמא אישית נאותה לילדינו במהלך החופשה המשפחתית המשותפת הבאה.

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משפחה מלון חופשה משפחתית מלחמת כריות
צילום: jupiter
מומלצים