שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מארז די.וי.די לסרטיו של רם לוי
  חמישה מסרטיו של חתן פרס ישראל ובמאי הקולנוע יראו אור במארז די.וי.די שיושק במהדורה מוגבלת בפסטיבל הסרטים בירושלים. הזדמנות נדירה להיחשף לעשייה קולנועית משובחת

  לא בכל יום עוצר מרוץ העשייה הקולנועית בישראל כדי לאפשר התבוננות בנקודות מפתח מתוך גוף יצירה של אחד מבכירי העושים במלאכה. במסגרת פרויקט מיוחד של הערוץ הראשון בשיתוף NMC יונייטד, האוזן השלישית וקרן הקולנוע הישראלי, יושק הערב (ה') בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי בירושלים מארז

  די.וי.די שמאגד חמישה מסרטיו של הבמאי וחתן פרס ישראל רם לוי.

   

  "מה הטעם בחותמת של פרס ישראל אם היצירה עצמה נחנקת ומעלה אבק על מדפי ארכיונים", אומר אסא אופק, מנהל הרפרטואר הישראלי של "האוזן השלישית", שיזם את הפרויקט שמטרתו להפוך את יצירתו הקולנועית המפוארת של לוי לנגישה לקהל. שותפה בפרויקט גם קרן הקולנוע הישראלי, שראתה בו הזדמנות נדירה לעשיית צדק עם במאי מרכזי שעשייתו ותרומתו להתפתחות הקולנוע הישראלי אימננטית.

   

  ברשימת הסרטים שנבחרו להיכלל במארז גם דרמת הטלוויזיה הבלתי נשכחת של לוי, "לחם", ששודרה על המסך הקטן ב-1986 והביאה ברגישות את סיפורו של עובד מאפייה בעיירת פיתוח בנגב שמפוטר ללא פיצויים אחרי 20 שנות עבודה. בסרט, שטלטל בזמנו את החברה הישראלית והציע טלוויזיה נועזת ובעלת אג'נדה חברתית מובהקת, משחקים בין היתר רמי דנון, משה איבגי ואתי אנקרי.


  "לחם". אג'נדה חברתית מובהקת (צילומים: מיכאל מרגוליס)

   

  לקט הסרטים כולל גם את "כתר בראש", עיבוד מופתי של אפרים סידון ורם לוי לקומדיה מאת יעקב שבתאי על חצר המלכות גועשת התככים של דוד המלך הזקן שכוחותיו תשו אך עדיין עומדת לו תאבת מלכות. בסרט זה מציג לוי אלגוריה חריפה על שלטון ושררה ומשחקים בו אבנר חזקיהו, ז'אק כהן, ארנון צדוק, תחיה דנון, יעקב כהן, רמי ברוך ונאוה זיו.

   

  בזכות אינדיאני בשמש

  עוד בסרטים גם "הכלה וצייד הפרפרים", דרמת טלוויזיה משובחת על פי מחזה האבסורד של נסים אלוני בהשתתפות גילה אלמגור ויוסי בנאי וכן "חירבת חיזעה", עיבוד מעורר מחלוקת של לוי לסיפור מאת ס. יזהר, ששודר בטלוויזיה הישראלית לאחר מאבק ציבורי קשה. הסרט מלווה כיתת חיילים בסוף מלחמת השחרור שמשימתה לכבוש כפר ערבי ולהעמיס את תושביו - נשים, זקנים וילדים - על משאית שתשלח אותם אל מעבר לגבול. בסרט, שהיה מהסרטים הישראליים הראשונים שדיברו על הנכבה והעזו להעלות שאלות ביקורתיות נוקבות על העמדות הישראליות המקובלות, משחקים, בין היתר, דליק ווליניץ, גידי גוב, שרגא הרפז, אמירה פולן, בושרה קראמאן, בשארה חמשתה.


  "הכלה וצייד הפרפרים". עיבוד לנסים אלוני

   

  סרט נוסף במארז ולמעשה זה שהוביל להפקתו הוא "אינדיאני בשמש", שזיכה את לוי בתחילת שנות השמונים בפרס כינור דוד. הסרט, המבוסס על סיפור מאת אדם ברוך, הוא דרמת מתח טורדת מחשבה שבמרכזה מערכת יחסים שנרקמת בין בחור שתקן ממוצא הודי-קוצ'יני לחייל שנדרש להוביל אותו לכלא. בסרט משחקים דורון נשר, חיים גרפי, רמי דנון, משה איבגי ולירון נירגד.

   

  "הכל התחיל בסרט 'אינדיאני בשמש'. הייתי סטודנט לקולנוע ובאחד הלילות ראיתי אותו בערוץ 1 ונדהמתי", אומר אופק, "היה בו משהו מאוד לא ישראלי ומצד שני, הסרט הזה לא יכול היה להתקיים בשום מקום אחר זולת ישראל. כבר אז חשבתי שזה עוול להשאיר את הסרטים של רם לוי בתוך חוגי האקדמיה ושחייבים לתת להם להמשיך ולחיות".

   

  "זה בשביל הנשמה"

  לפני שנה במקביל להקרנות רטרוספקטיבה שערכו לרם לוי הסינמטקים בישראל, החליט אופק שהגיע הזמן לנסות ולהפוך את הרעיון לממשי. משא ומתן ארוך על הוצאת המארז והפצתו עם הערוץ הראשון וחברת NMC יונייטד, הוביל בסופו להסכם. "זו היתה הפתעה משמחת כי אחרי הכל הוצאתם של הסרטים בפורמט DVD נותנת להם אופק".


  "חירבת חיזעה". מארז בשביל הנשמה

   

  בשלב ראשוני מוציאים ב"האוזן השלישית" מהדורה מוגבלת של מאות עותקים בלבד. "זה לא בשביל הרווחים, זה בשביל הנשמה", אומר אופק, "אנחנו מקווים להחזיר את ההשקעה ומאוד מעריכים את כל הגורמים שחברו לפרויקט - הערוץ הראשון, NMC יונייטד וכמובן רם לוי עצמו".

   

  ביום ראשון הקרוב יציג לוי במסגרת הפיצ'ינג שייערך בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי בירושלים את הפרויקט הקולנועי החדש שלו. את התסריט לסרט "המתים של יפו" שיביים לוי כתב גלעד עברון, מי שחתום ביחד עם מאיר דורון על "לחם" של לוי. הסרט עוסק בסיפורה של משפחה יפואית ובצילומים של סרט בינלאומי בעיר.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לוי. לעשות צדק עם יצירתו (צילום: רחל הירש)
  הטבות למנויים
  מומלצים