שתף קטע נבחר

תא"ל צ'יקו תמיר ערער: "לא שיקרתי"

הקצין הבכיר, שהורד בדרגה לאחר שהודה והורשע שהניח לבנו בן ה-14 לנהוג בטרקטורון צבאי וחיפה על תאונה שביצע, טוען בערעור כי השופטים חרגו מהעובדות המוסכמות בכתב האישום

תת אלוף משה (צ'יקו) תמיר - נלחם נגד ההחלטה להוריד אותו בדרגה: הקצין הבכיר, שהורשע בפרשת הטרקטורון, הגיש היום (ה') את נימוקי הערעור לבית הדין הצבאי לערעורים. בערעור טוענים סנגוריו כי השופטים חרגו מהעובדות המוסכמות בכתב האישום והחליטו להורידו בדרגה על סמך עובדות שלא הורשע בהן. כמו כן הוא טוען כי בית הדין התייחס באופן לא מידתי לאירוע ובשל העובדה שמדובר במקרה חד פעמי - לא היה צריך לנקוט בעונש כה כבד.

 

תמיר, מפקד אגודת עזה לשעבר, הורד לדרגת אלוף-משנה, לאחר שהודה והורשע שהניח לבנו בן ה-14 לנהוג בטרקטורון צבאי וחיפה על התאונה שביצע.

 

בערעור נכתב בין היתר: "על-פי העובדות המוסכמות, המערער לא נכשל 'פעם אחר פעם' באי אמירת אמת. הוא לא טווה מסכת שקרים. הוא לא העלים את העובדה שהיה מודע לכך שבנו נהג בטרקטורון ברשותו. הוא לא פרץ את קוד האמת לאור כך שהדיווח היה לאחר מסירת האמת לאמיתה למפקד המשטרה הצבאית הפיקודי". הסנגורים טוענים כי לא הוכח בשום שלב כי תא"ל תמיר שיקר לחוקרי מצ"ח ולדברים אין כל יסוד.

 

לטענת צוות ההגנה - הכולל את עורכי הדין משה ישראל, אלוף-משנה אודי בן-אליעזר ומשה שמיר - שגו שופטי בית הדין שגיאה חמורה, בכך שחרגו מהעובדות המוסכמות בכתב האישום והפרו את הסדר הטיעון שנחתם בין הצדדים. לטענת הסנגורים, קביעותיו המחמירות של בית הדין והנימוקים להורדה בדרגה נשענו דווקא על אותן "עובדות" אשר בהן לא הורשע כלל הקצין הבכיר.

 

עוד טוען צוות ההגנה כי העונש שניתן לתא"ל תמיר אינו מידתי. הם אף מציינים בנימוקים את המקרה שלר תת-אלוף עימאד פארס,

 שהורשע בעבר בעבירות אלימות נגד שוטרים ועל אף זאת לא הורד בדרגה. עוד טוענים הסנגורים כי השופטים לא התייחסו למכתבו של הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, לפיו עיכב את הדיון בסוגיית קידומו של תמיר בעקבות פתיחת החקירה ולמעשה רק בכך יש כבר מרכיב ענישתי.

 

עם הגשת נימוקי הערעור צפוי נשיא בית הדין הצבאי לערעורים, האלוף שי יניב, לקבוע את הרכב השופטים שידון בערעור ונראה כי כבר בשבועות הקרובים ייערך הדיון הראשון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תא"ל תמיר. ממשיך להיאבק
צילום: דנה קופל
מומלצים