שתף קטע נבחר

ח"כ שטרית: "די לפראנויה מהזיהוי הביומטרי"

בישיבה שנערכה הבוקר ניסה חבר הכנסת מאיר שטרית להרגיע את הביקורת כלפי החוק שהוא מנסה לקדם: "בואו נפסיק עם ההפחדות", אמר

"נניח שיקחו את טביעות האצבעות שלך. מה כבר יעשו איתה? די לפראנויה הזו", ניסה חבר הכנסת מאיר שטרית להרגיע היום את המשתתפים בישיבה של וועדת המדע והטכנולוגיה בכנסת, שניסתה לקבוע את טיבו של החוק על הקמת מאגר הכולל נתונים ביומטריים (טביעות אצבע ותווי פנים) של כל אזרחי ישראל וינפיק תעודות זהות חכמות.

 

לישיבה, אחת מכמה התכנסויות שנערכו וייערכו בנושא חוק זה בשבועות הקרובים, הגיעו נציגי המשטרה, משרד הפנים, האגודה לזכויות האזרח ועוד. גורם המקורב לנושא טוען כי מטרת הדיונים התכופים היא לזרז את העברת החוק במהרה, תוך מה שפחות שינויים. "שטרית אמר שהוא מעדיף לא להזיז אף פסיק", אמר הגורם. שטרית עצמו ציין כי העיכוב בחוק, שעבר קריאה ראשונה וקריאת רציפות, מעכב את חלוקת תעודות הזהות החכמות לתושבי ישראל.

 

שטרית דחה בתוקף את הביקורת לפיה המאגר יפגע בפרטיות האזרח: "בהרבה מדינות בעולם יש מאגרים ביומטריים. בארה"ב כבר רואים את זה בשדות התעופה, ובישראל ישנם מספיק מאגרי מידע ביומטריים אחרים. אז מה אם הם וולונטריים, זה לא משנה מבחינת זכויות האזרח. עובדה ש-69 אחוז מהאוכלוסייה נותנת כבר את טביעות האצבע שלה וולונטרית. אנחנו לא ממציאים כאן את הגלגל מחדש. בואו נחזור לדיון על החוק ונפסיק את ההפחדות".

 

יש לציין, כי בניגוד לדבריו של שטרית, מדינות מערביות אינן מחזיקות באופן מוצהר במאגרים הכוללים נתונים ביומטרים של אזרחיהן. חלק מהמדינות מחזיקים במאגרים כאלה לבעלי אשרות כניסה למדינה, וחלק משתמשות בתעודות זהות הכוללות אמצעי הגנה ביומטרים, אך אינם מצריכים שמירה של הנתונים הרגישים במאגר מידע.

 

במהלך הדיון היום המשיכו לדון בסעיפים השונים של החוק, במסגרת סדרה של דיונים מרתוניים שמקדם שטרית, במטרה להעביר את החוק במהירות האפשרית. הדיון הבא על החוק יתקיים ביום א' הקרוב.

 

אי אפשר לסרב

החוק מחייב את כל אזרחי ישראל להירשם במאגר, ואזרח שלא יסכים לתת טביעת אצבע צפוי לעונש של שנת מאסר - כאילו סירב להזדהות בפני גורמי החוק.

 

תומכיו של שטרית גורסים כי טכנולוגיית הזיהוי הביומטרי תקשה על גניבות זהות, הונאות פיננסיות והגירה בלתי-חוקית. מתנגדי החוק טוענים כי מאגר כזה מעמיד את פרטיות האזרחים בסכנה חמורה, ושניתן לחלק את התעודות החכמות בלעדיו.

 

השר מיכאל איתן, שהצביע בעד החוק בהצבעת הרציפות, אמר בדיון האחרון כי זליגת מאגר ביומטרי גרועה מאסון צ'רנוביל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא ממציאים את הגלגל". חברא הכנסת מאיר שטרית
צילום: גיל יוחנן
מומלצים