שתף קטע נבחר

זירת הקניות

חיפה: המבנה הביטחוני יבנה, יהרס, ויוקם שוב

משרד הביטחון החל להקים מבנה ביטחוני ענק בנמל הצבאי בחיפה. העירייה התנגדה בטענה שהמבנה יפגע בנוף ובתוכנית להקים מרינה בנמל. ועדת מומחים שדנה בנושא החליטה לקבל את עמדת העירייה ולהעתיק את המבנה - ובסיס חיל הים כולו - מזרחה לאזור הקישון. אך המבנה יוקם בינתיים, וכשיחלו להרחיב את הנמל האזרחי הוא ייהרס וייבנה מחדש באתר החלופי

"הפולינום" - מבנה ביטחוני רחב וגבוה שמשרד הביטחון החל להקים בנמל הצבאי בחיפה, ייבנה באופן זמני במיקום בו ביקש חיל הים, אך בעתיד יועתק לאתר חלופי יחד עם בסיס חיל הים כולו, כדי לפנות מקום לפיתוח מרינה חדשה. הסכמה ברוח זו הושגה הערב (ה') בין עיריית חיפה למשרד הביטחון, לאחר שוועדת מומחים בחנה את הנושא.

 

הוועדה, בראשות מפקד חיל הים לשעבר, אלוף ידידיה יערי, הוקמה כדי לבחון את המשך הקמת המבנה - שאורכו 150 מטר וגובהו כעשר קומות. בין היתר ביקשה הוועדה לברר האם ההצעה של עיריית חיפה להעתיק את המבנה והבסיס מזרחה יישימה ומתאימה לצרכי הצבא. הוועדה קבעה כי ההצעה אכן ישימה, אך בכל זאת הוחלט להקים את המבנה כעת באופן זמני בנמל הצבאי, בשל צרכים דחופים של צה"ל, ואחר כך להעתיקו לאתר החלופי.

 

העירייה: המבנה יסתיר את הנוף

המחלוקת סביב המבנה הגדול הציבה את הצבא והעירייה במסלול התנגשות. משרד הביטחון החל במהלכים להקמת המבנה בנמל הצבאי באמצעות הוועדה למתקנים ביטחוניים - ועדה חשאית של משרד הפנים שמאשרת תוכניות ללא שיתוף הציבור ובמסלול שעוקף את הליכי התיכנון הרגילים, ובניגוד לתוכנית המתאר הארצית תמ"א 13 לחופי חיפה. 

 

עוד על הפולינום:

 

בעירייה התרעמו על המהלך והחלו לפעול נגדו. בעירייה טענו שהקמת מבנה ענק מול שדרות בן גוריון והמושבה הגרמנית, במורד הגנים הבהאיים, תפגע אנושות בנוף הנשקף ממרומי הכרמל, תפגע באטרקטיביות של העיר התחתית כאתר תיירות, ועתידה לסכל את תוכניות העירייה להקים מרינה חדשה במקום הבסיס הצבאי.

 

לפיכך הציעה העירייה להעתיק את הבסיס - ואת הפולינום - לאתר חלופי. בתוכנית, שכונתה "החלופה המזרחית", הציעה העירייה להעתיק את הבסיס כולו לאזור שבין נמל הקישון לחוות המכלים.

 

הוועדה בחנה את ההצעה, וכאמור קיבלה אותה. מעיריית חיפה נמסר: "הוועדה הגיעה למסקנה כי הצעת העירייה ישימה, וכי ישנה היתכנות לנמל דו-שימושי, אזרחי וצבאי, בחלופה המזרחית. הקמת החלופה המזרחית באופן אשר יענה על הצרכים המבצעיים של צה"ל תעניק מענה הולם גם לצרכי העיר והמטרופולין".

 

עוד קבעה הוועדה כי בשל הזמן הממושך שתארך העברת התוכנית במוסדות התיכנון, יוקם מבנה הפולינום באופן מינימלי "כפתרון ביניים לצרכים המידיים של מערכת הביטחון".

 

צרכי הצבא: המבנה יוקם, ייהרס וייבנה מחדש

אך האם זה הגיוני להקים את המבנה כעת בנמל הצבאי רק כדי להורסו בעוד מספר שנים? במשרד הביטחון אמרו שזו היתה החלופה היחידה שענתה על הצרכים הביטחוניים של צה"ל.

 

"ההצעה של עיריית חיפה למקם את המתקנים הצבאיים בתוך הנמל החדש שייבנה היא תוכנית טובה, אך כזו שלא צפויה להתממש בשנים הקרובות. לכן הוחלט לבנות את המבנה עד שהתוכנית תקרום עור וגידים", אמרו ל-ynet.

 

לטענת גורמים במשרד הביטחון, התוכנית להרחבת נמל חיפה צפויה להתעכב עוד זמן רב, משום שתוכנית להרחבת נמל אשדוד מתחרה בה על תקציב, ונמצאת בשלב תיכנוני בשל יותר וקרובה לאישור. הגורמים אמרו כי על פי ההערכות, יקח עוד כמה שנים עד שנמל חיפה יורחב אך הצרכים הביטחוניים הדחופים מעוררים את הצורך להקים את הפולינום כעת, למרות שבעתיד ייהרס.

 

במשרד הביטחון אמרו כי הם מברכים על החלטת הוועדה, והעריכו כי בעוד כשנה וחצי ניתן כבר יהיה לסיים את בניית הפרויקט.

 

ראש עיריית חיפה, יונה יהב, אמר בעקבות ההחלטה כי היא "מתקנת עוול היסטורי שנגרם לעיר חיפה, כאשר הוחלט על הקמת נמל בחזית העיר תוך פגיעה אנושה באפשרויות הפיתוח של העיר וברווחת תושביה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים