שתף קטע נבחר

"אל תפגעו בקולנוע הישראלי"

זו הקריאה שיצאה מטקס פתיחת פסטיבל הקולנוע הבינלאומי בירושלים. בין הדוברים היו יוסף שילוח שזכה בפרס מפעל חיים ואיילת זורר. מטה המאבק לעתיד הקולנוע מחא בשקט על "מצעד האיוולת" של כנסת ישראל

פסטיבל הקולנוע הבינלאומי בירושלים נפתח הערב (ה') בהקרנת בכורה ישראלית חגיגית של הסרט "סיפור גדול" על מסך ענק בבריכת הסולטן מול קהל של 7,000 חובבי קולנוע, מכובדים ואורחי הפסטיבל מהארץ ומחו"ל. את הבאים לרחבת הפסטיבל קיבלה כבר משעות אחר הצהריים המאוחרים, משמרת מחאה שקטה של נציגי מטה המאבק של איגודי היוצרים בקולנוע.


שילוח עם קבלת פרס מפעל חיים. "להיות כמו אתונה" (צילומים: גיל יוחנן) 

 

עשרות נציגים עמדו ברחבת הסינמטק כשעל זרועם סרט שחור המסמן מחאה נגד מה שהוגדר כ"הצבעת האיוולת" של חברי סיעת קדימה נגד חוק הקולנוע במליאת הכנסת לפני יומיים. התנגדות האופוזיציה להסכם שהושג בין משרדי התרבות והאוצר על העברת 67 מיליון שקל במהלך חמש השנים הקרובות לענף הקולנוע, מעמידה בסימן שאלה את המשך הפעילות השוטפת בענף השנה.


זורר מקבלת את פרס יקירת הפסטיבל מליה ון ליר 

 

במעמד פתיחת הפסטיבל העניקה מייסדת הפסטיבל ונשיאתו, הגברת ליה ון ליר, את פרס יקירת הפסטיבל לשחקנית אילת זורר שהגיע במיוחד לרגל האירוע מארה"ב. זורר, כמו שאר מקבלי הפרסים בערב, אמרה שכשחקנית ישראלית שעובדת בחו"ל היא מבינה היום יותר מתמיד את חשיבות הקולנוע הישראלי כשגריר תרבות. "אל תפגעו בקולנוע הישראלי", ביקשה.

 

עייפים ממלחמות

פרס מפעל חיים הוענק במעמד פתיחת הפסטיבל לשחקן יוסף שילוח על מכלול עבודתו ותרומתו לתחום הקולנוע. גם שילוח התייחס להצבעה האומללה בכנסת והחזיר את היושבים בבריכת הסולטן ליוון העתיקה. שילוח דיבר על אתונה וספרטה, שתי הערים המרכזיות ביוון העתיקה, שסימלו כל אחת ערכים שונים. ספרטה טיפחה את העצמה והכוח הגופני ואתונה סימלה את תרבות המחשבה.

"הייתי רוצה שנהיה כמו אנשי אתונה", אמר שילוח ודיבר על הרוח הרעה שמנשבת היום מעל לראשה של התרבות הישראלית.

 

פרסי מפעל חיים נוספים הוענקו במעמד זה גם לאיז'ו ולנורית שני, בעלי חברת "סרטי שני" ובתי קולנוע לב, כמו גם לבית הספר לקולנוע ע"ש סם שפיגל בירושלים בהנהלתו של רנן שור.

 

נציגי איגודי היוצרים אמרו הערב: "החלטנו ללכת על מחאה שקטה ותרבותית ולהביע דווקא בדרך זו תקווה שאנשי סיעת קדימה אכן יעמדו בכל ההבטחות שניתנו במהלך היממה האחרונה. היה מרגש מואד לזכות לתמיכה הרחבה של כל מי שעלה הערב על הבמה בפסטיבל בירושלים. מהמנחה ששון גבאי, דרך השחקן יוסף שילוח שריגש את כולנו ועד אילת זורר, יו"ר מועצת הקולנוע מיכה חריש ומנכ"ל הפסטיבל אילן דה פריס. הרגשנו שכולם מאחורינו מול מצעד האיוולת שהיה בכנסת ישראל. אנחנו מקווים לטוב. עייפנו ממלחמות ואנחנו מקווים לטוב".

 

מחר יפתח את הקרנות הסרטים במסגרת תחרות וולג'ין לקולנוע ישראלי עלילתי הסרט "עיניים פקוחות" של הבמאי חיים טבקמן בכיכובם של רן דנקר, זוהר שטראוס וטינקרבל. באי הפסטיבל יוכלו ליהנות משתי תערוכות מרכזיות בבניין הסינמטק: "דיוקנאות של קולנוע ישראלי" המציגה 40 דיוקנאות של אנשי קולנוע מובילים בישראל שצילמה עמית ברלוביץ' ו"צ'או אנה מנייני", המצדיעה לאחת השחקניות החשובות בתולדות הקולנוע האיטלקי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איציק כהן. כוכב על מסך גדול
צילום: גיל יוחנן
דה פריס. מכריז על פתיחת הפסטיבל
צילום: גיל יוחנן
לאתר ההטבות
מומלצים