שתף קטע נבחר

פנייה למזוז: לחקור את ארגוני נוער הגבעות

מזכ"ל שלום עכשיו דורש מהיועץ המשפטי לחקור את פעילותם של שני ארגונים הפעילים בהקמת מאחזים: "פעילותם לא נועדה להביע מחאה פוליטית - מטרתם היא להתיש את כוחות הביטחון, והם עולים למשלם המסים מאות אלפי שקלים"

שלום עכשיו מכריזה מלחמה על נוער הגבעות - האם המדינה תצטרף? בפנייה ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, דרש הבוקר (יום ו') הארגון לפתוח בחקירה נגד שניים מהארגונים הבולטים העוסקים בהקמת מאחזים ביהודה ושומרון ובמאבק בניסיונות המדינה לפנותם. "משחקי החתול והעכבר של נוער הגבעות עולים למשלם המסים מאות אלפי שקלים", אומר מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר. "ללא הטלת אחריות אישית על פורעי החוק - תופעת המאחזים רק תלך ותחמיר".

 

שני הארגונים - "נאמני ארץ ישראל" ו"נוער למען ארץ ישראל" - עוסקים בהקמת מאחזים חדשים ובהקמה מחדש של מאחזים שפונו. רוב הפעילים בארגונים הם בני נוער, ובין מנהיגיהם בולטת ראש מועצת קדומים לשעבר, דניאלה וייס, המוכרת כמי שקריאה אחת שלה יכולה להוציא מאות פעילים לשטח, ביום ובלילה.

 ארגונים אלה עומדים מאחורי שורה של מאחזים שהוקמו באחרונה, בהם שבות עמי, מעוז אסתר, רמת מגרון, עוז יהונתן (שנקרא גם "בקתת אובמה" משום שהוקם לכבוד נאום נשיא ארה"ב בקהיר) וגבעה 18. מדובר בבני נוער עיקשים וחדורי אידיאולוגיה, שחוזרים שוב ושוב ומקימים מאחזים שפונו.

 

כעת דורשים בשלום עכשיו לבדוק חשד לפעילות בלתי חוקית של שני הארגונים. במכתב ששלח אופנהיימר נכתב בין היתר: "בשנים האחרונות נאלצים המינהל האזרחי, משטרת מחוז ש"י וצה"ל להתמודד עם עשרות צעירים שמקימים נקודת יישוב על גבעות בשטחים, ללא היתרים ובניגוד לחוק. על-פי צו בדבר תכנון ערים, כפרים ובניינים, נדרש רישיון על-פי חוק. הבונה ללא קבלת רישיון דינו קנס ומאסר של שנתיים".

 

עוד מוסיפים בשלום עכשיו: "יש לציין כי בני הנוער אינם פועלים באופן ספונטני, וכי את הפעילות הבלתי חוקית מממנות ומארגנות אגודות שונות, בהן, על פי החשד, ארגוני נאמני ארץ ישראל ונוער למען ארץ ישראל... יש לציין כי הקמת המאחזים על גבעות השטחים איננה פעילות שמטרתה להביע מחאה או עמדה פוליטית ואין היא עומדת במבחן חופש ההפגנה והביטוי. 

 

"בפועל, מדובר בשורה של פעילויות שמטרתן להתיש את כוחות הביטחון ולהקים יישובים חדשים ברחבי הגדה ובניגוד לחוק. פעילות אנשי הימין בגבעות ונגד פינוי המאחזים פוגעת בפעילות השוטפת של כוחות המשטרה והביטחון ועולה למשלם המסים הישראלי מאות אלפי שקלים".

 

לכן, פונים בשלום עכשיו למזוז ומבקשים ממנו למצות את כל ההליכים נגד מארגני הפעילות במאחזים ונגד הארגונים שמעודדים ומארגנים את הפעילות בשטח. "ללא הטלת אחריות אישית וגביית מחיר מפורעי החוק, ימשיכו כוחות צה"ל והמשטרה לעסוק השכם והערב בפינוי מבנים וסוכות שהוקמו שלא כדין ברחבי הגדה", אומרים בשלום עכשיו.

 

פעיל הימין איתמר בן גביר מסר בתגובה: "מי שבאמת צריכים להוציא מחוץ לחוק זה את אנשי שלום עכשיו. כבר שנים הם משמשים כשטינקרים, מקבלים כספים של גורמים זרים לפעילות נגד המתנחלים ואף פועלים בדרכים של פרובוקציות בהבערת השטח. הגיע הזמן שהיועץ המשפטי לממשלה ייתן דעתו לפעילות מסוכנת זו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאחז מעוז אסתר
צילום: רויטרס
אופנהיימר. דורש לחקור
וייס. מאות סרים למרותה
צילום: דודי ועקנין
מזוז. ייענה לפנייה?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים