שתף קטע נבחר

חשש: שבעה מנהיגים בהאים באיראן יוצאו להורג

חמישה גברים ושתי נשים נעצרו לפני יותר משנה והואשמו כי "קיימו קשר עם הציונים". ארגוני זכויות אדם הזהירו כי בית משפט באיראן עלול לגזור עליהם מוות. משפטם, בינתיים, נדחה

חוששים לגורלם: שבעה ממנהיגי הקהילה הבהאית באיראן, שהואשמו בין היתר בריגול עבור ישראל, נמצאים בסכנת מוות. במקביל, עד סוף השבוע הקרוב יוצאו להורג 12 מחברי ארגון המורדים הסוני "ג'ונדאללה" שפועל בדרום-מזר המדינה.

 

נציגת הבהאים במוסדות האו"ם בז'נבה, דיאן עלאי, מסרה כי משפטם של שבעת הבהאים שהיה אמור להיערך היום (שבת) נדחה. לדבריה, למשפחות הנאשמים נמסר ממערכת המשפט האיראנית כי המשפט נדחה, אך לא ידוע באיזה יום הוא ייערך.

 

עלאי הוסיפה, בראיון לאתר האמריקני בשפה הפרסית "רדיו פרדא", כי לשבעה לא ניתנה הזדמנות לשוחח עם עורכי דינם, שהם שירין עבאדי, כלת פרס נובל שלום הנמצאת מאז הבחירות לנשיאות מחוץ לאיראן ועבדא אל-פתח סולטני.

 

השבעה, חמישה גברים ושתי נשים, נעצרו לפני למעלה משנה ומאז הם כלואים בכלא אווין בטהרן. רשויות המשפט באיראן טענו כי הם "קיימו קשר עם הציונים" והאשימו אותם בריגול למען ישראל. הסיבה לאישום היא ככל הנראה העובדה שמרכז הבהאים העולמי שוכן בחיפה. בנוסף הם מואשמים בהפצת שחיתות ובפגיעה בקודשי הדת באיראן.

 

ארגוני זכויות אדם הזהירו כי בית משפט באיראן עלול לגזור עליהם מוות וכי ככל הנראה יש מניע פוליטי מאחורי משפטם.

 

באיראן חיים כיום, על-פי ההערכות, כ-300 אלף בהאים הנחשבים בעיני השלטונות ככופרים ונאלצים להסתיר את אמונתם. הבהאים רואים בבאהואללה, שנולד ב-1817, כנביא האחרון שנשלח ארצה על-ידי האלוהים, זאת בניגוד למוסלמים המאמינים כי השליח האחרון היה הנביא מוחמד.

 

מאז המהפכה האסלאמית ב-1979 הדת הבהאית הוצאה מחוץ לחוק ומאמיניה חיים בפחד מתמיד באיראן. הבהאים אומרים כי מאות מאמינים נכלאו והוצאו להורג מאז המהפכה האיסלאמית, אולם הממשלה האיראנית מכחישה זאת וטוענת כי אין מדובר ברדיפה דתית.

 

במקביל, דווח היום כי 12 חברים בארגון המורדים הסוני "ג'ונדאללה" יוצאו להורג עד סוף השבוע הקרוב. בין הנידונים למוות עבדול חמיד ריגי, אחיו של מנהיג הארגון עבדול מאלכ ריגי. הארגון נאבק בשלטונות איראן במחוז סיסתן-בלוצ'יסטן שבדרום-מזרח המדינה למען השגת זכויות למיעוט הבלוצ'י ומבצע פעולות חמושות נגד כוחות הביטחון האיראנים, פעולות חטיפה של זרים ולאחרונה אף לקח אחריות על פיצוץ מסגד בזהדאן בו נהרגו עשרות בני אדם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרכז הבהאים בחיפה. ארכיון
באדיבות המרכז הבהאי העולמי
מומלצים