שתף קטע נבחר
עיצוב: אינה טסיס

השווינו: תכשירים נגד יתושים והרגעת העקיצות

מגבונים, סטיק, טבליות, שמנים טבעיים, מכשיר חשמלי - מה לא יצרו בני האדם כדי להילחם במפלצות הקיץ המזמזמות ועוקצות ללא רחם. נסיינינו האמיצים בדקו והשוו כמה מהמוצרים הבולטים

10 מכות הנחית אלוהינו על מצרים וארבע מכות הנחית על הקיץ הישראלי: חום אימים, לחות, ג'וקים ויתושים. מכיוון שנגד שתי הראשונות הומצאו הים והמזגן, ונגד השלישית אפילו פצצה גרעינית לא תעזור, בחנו תכשירי מיגון נגד יתושים, לצד תכשירים שמטרתם להקל על פגיעותיהם העוקצניות.

 

לפני שניגש לאמצעים המקדשים את המטרה הנעלה, נמליץ לנקוט שני צעדים מקדימים שעשויים להרחיק מכם חלק ניכר מאוכלוסיית היתושים הבאה עלינו לעקיצה. השתמשו בחלון רשת, ונסו שלא למשוך את תשומת לבם במים עומדים - בידקו שאין שלוליות הנקוות בסביבתכם, למשל מטפטופי המזגנים.

 

נשק יום הדין של היתושים אינו בהכרח עקיצתם, אלא לעתים קרובות דווקא ההתעללות הצינית שקודמת לה. לילה. כולם ישנים. את מנסה להירדם. רק יתושה עצבנית אחת ערה וחגה סביב אוזנך, בתוך אוזנך, בתוך ראשך, בתוך מוחך, בתוך נשמתך. די כבר לזמזם! תעקצי וזהו!

 

המטרה שלנו היתה לאתר תכשיר שירחיק מאיתנו יתושים על כל הקשור בהם, כלומר, לא מעוקצם ולא מזימזומם.

 

אפשר לישון בחדר סגור עם מזגן, תחת כילה ומול מאוורר, ואפשר לרכוש דגי גמבוזיה זוללי יתושים ולגדל אותם באמבטיה, אבל ננסה להיות פרקטיים יותר במלחמתנו נגד היצורים הערפדיים. הקריטריונים שלפיהם מדדנו את האמצעים הם: נוחיות השימוש בהם מבחינת תדירות השימוש וקלות היישום, ריחם ויעילותם.

 

תכשירים עם חומרים פעילים

סנו די! מגבוני בד

נראה שמעצם שמם של מוצרי "סנו די!" היתושים בורחים מבהלה, אבל האם הם ימלטו גם מפניה של חבורת המטליות של אותו מותג נוסטלגי? כל כך הרבה אזהרות מופיעות על "סנו די! 20 מגבוני בד רכים ועדינים דוחי יתושים ומונעי עקיצות", כך שהשתמשנו בו ברעד ובחיל.

 

בין שאר האזהרות: אין למרוח מתחת לבגד ואין לעסות; אסור למרוח בקפלי העור של המרפק והברך, ולא באזור העיניים, האף והפה; לא בכפות ידיים של ילדים, ולא על פצעים פתוחים ועור מגורה.

 

יש למרוח בצמצום מסביב לאוזניים ויש לרחוץ את הידיים לאחר השימוש. יש להרחיק מילדים ולהימנע משימוש חוזר תכוף - ובקיצור עולם שלם של הפחדות ואזהרות, ככל הנראה משום שהם מכילים את חומר הקסם DEET, הנמצא בהם בריכוז של 20%.

 

ה-DEET, שממנו יתוש שומר נפשו ירחק, נספג בעור והשפעתו מקיפה את האדם כהילה ומגעילה את היתושים.

 

אבל בינינו, מדובר בסנו די! הישן והטוב שלבש צורת מטלית לחה. בעת שהייה בטיול, שלפנו אחת מהן והריח האהוב התפרץ ממנה ברכות כימית, ונמרח על חלקים נבחרים בגופנו. ללא ספק: מגבון אחד אינו מספיק למי שמעוניין שכל הגפיים שלו יחוסנו מפני יתושים. התוצאה הסופית היתה מוצלחת: הגנה מלאה בליל יתושים מלא.

 

מחיר מומלץ: 20-18 שקל.


 

אוטן פרוטקשן פלוס מקלון דוחה יתושים

"הגנה מלאה מיתושים" מבטיח הסטיק הזה, תוצרת איטליה. עוד מובטח על המיכל שהוא "פעיל 8-6 שעות, ללא ריח לוואי, אינו דביק".

 

התכשיר אינו מכיל DEET אבל כן מכיל 20% icaridine - חומר שאמור לגרש יתושים. החומר נמרח בפסים דקים, ככתוב בהוראות, על גופו של חייל קרבי, השוהה במקום רוחש יתושים.

 

וכך עולה מעדותו של החייל הנסיין: "הסטיק עצמו מריח טוב מאוד, רק עם ריח לוואי של משהו מקולקל. על הגוף נותר רק הריח הטוב, שהוא גברי מספיק ולא גורם לך להסריח כמו ספריי נגד ג'וקים. המרכיבים שלו נראו לי קצת כימיים מדי: סודיום הידרוקסייד למשל.

 

"כשהשתמשתי בו לפני שנת לילה הוא מנע עקיצות בוודאות. יתושים אמנם התקרבו אלי - אבל לא עקצו. כשלא ישנתי, חטפתי עקיצה אחת, כנראה באזור שלא נמרח מספיק, או שיש יתושות רעבות מספיק ששום כימיקלים לא ירתיעו אותן. אחרי שבוע של שימוש ספורדי אני יכול לומר שהתוצאות טובות". 

 

מחיר מומלץ: 25 שקל.


 

ספירה מאט

מדובר ב-30 טבליות אידוי בצבע תכלת להרחקת יתושים, שאותן יש לרכוש בנפרד מהמכשיר שמפיץ אותן. את תחושת האימה שתוטל על המעופפים ניתן לשאוב כבר מהסימול: סימון באדום לבן, שלפיו אין כניסה ליתושים וסימול עם המלה "רעל" - כולל הגולגולת ההכרחית.

 

התכשיר אסור לשימוש בחדרים סגורים, לא מומלץ לילדים אסמטיים ובמקרה של מגע ידיים עמו, יש לשפשפן בהרבה מים וסבון.

 

התוצאה היתה טובה. מכניסים את המכשיר לתקע, משלשלים את הטבלית לתוכו והיתושים מורחקים, אם כי לא לזמן רב - כעבור 4 שעות לפי האריזה, 5 לפי הנסיין.

 

הנסיין שגה בכך שהחדיר את המכשיר לתקע שנמצא לצד מיטתו - מרחק חצי מטר מאפו.

 

"הבנתי את הטעות רק אחרי מעשה", סיפר לנו בתום הניסוי. "הפחיד אותי לקרוא ששימוש בניגוד להוראות עלול לסכן את בריאות הציבור ואיכות הסביבה ומהווה עבירה על החוק. למעשה עברתי על החוק, לא? בכל מקרה, אחרי שבוע של שימוש אני יכול לדווח שהעקיצות נעלמו מחיי ולא גידלתי עין שלישית בגלל הקרינה.

 

"הריח של התכשיר קצת מטריד והחיך שלי היה יבש מהרגיל, אבל זו כנראה אשמת הקירבה המוגזמת שלי אליו. למרות היעילות שהוכיח, לא ארבה להשתמש בו מפאת רעילותו, שהיא אמנם קלה אבל בכל זאת מרתיעה, בעיקר בגלל שאני משתמש בהרבה מאוד רעלים נגד אויב מר בהרבה: ג'וקים".


 

תכשירים עם חומרים טבעיים

ציטרונלה פורטה

במסגרת הכיוון האנטי-כימיקלי שתוכנית השמדת היתושים שלנו קיבלה, דגמנו מנת שמן ציטרונלה. סבינו חמי המזג וסבותינו קשות ה-PMS נלחמו ביתושים בעזרת עיתון או מחבט. הורינו השתמשו בספריי ובמכשירים חשמליים שמפיצים רעלים לכל עבר. אנחנו פונים ליתושים עם פתרונות שוחרי שלום, לא אלימים וטבעיים יותר. בראשם עומד שמן הציטרונלה.

 

זהו שמן בעל ריח לימוני למדי וניתן לרכוש אותו בחנויות טבע ולמרוח על כל מקום שבו הכניסה ליתושים אסורה. בשמן ציטרונלה נתקלנו כשניסינו את "ציטרונלה פורטה" - ג'ל ארומטי למניעת עקיצות מתוצרת לייף פרופשונל של סופר פארם. למרות שהתכשיר נקרא על שמה, לא סומכים כאן רק על הציטרונלה, והוסיפו לה ידידים כמו שמן אקליפטוס ושמן למון גראס.

 

הנסיינית מסרה שהתכשיר עבד היטב והריח האלוורי שלו מצא חן בעיניה, אם כי פחות מצא חן בעיני בן-זוגה.


 

אתוש

גם אתוש מאכלס ציטרונלה, וגם כאן היא לא צועדת לבד, אלא בחברת שמנים נוספים: שמני אנדובה, אקליפטוס, לבנדר רוזמרין וגרניום - כלומר, כל מה שיש לטבע להציע נגד יתושים, למעט דגי גמבוזיה. נוסף על כך התכשיר מכיל ויטמין E שאמור להגמיש את העור.

 

והרי דבר הנסיינית: "כנראה שהוא עושה את העבודה, כי בשבועיים שהשתמשתי בו לא נעקצתי אף לא פעם אחת. אבל למען ההגינות אציין שלפחות שלושה ימים מתוך השבועיים לא נמרחתי ולא נעקצתי גם בהם.

 

"לזכותו יאמר שהוא נעים, לא שמנוני וקל למריחה. לרעתו אומר שזו טרחה גדולה מדי למרוח קרם כל הזמן, ונגד יתושים אני מעדיפה מכשיר חשמלי עם נוזל מדביר. לכן אשמור את האתוש לאירוע המתאים לו: טיולים".


 

מכשיר קוטל חרקים

לאלו מכם שאינם פציפיסטים הומצא הפיתרון האולטרה-סגולי.

יש דבר אחד שמושך יתושים יותר מבשר אדם: אור. מעופפי הלילה בכללותם לוקים בתסמונת איקרוס חמורה, ויש להם כמה אויבים שמנצלים חולשתם זאת.

 

עם המכשירים שתופסים טרמפ על הפוטוקינזיס הכרוני של המעופפים נמנה "קוטל החרקים" של סלמור הסינית, ש"מחסל חרקים מעופפים". בדקנו אותו על בשרם של יתושי ביתנו.

 

זהו מכשיר דמוי עששית, שכיאה לשמו "המחסל" צבוע שחור ומקרין אור תכלת פסיכדלי. קרינתו האולטרא-סגולית ארוכת הגל אמורה לפתות את החרקים המעופפים לבוא אל קרבו על מנת ללכדם, ואז לחסלם בקרינה הגורמת להתפצפצות ברעש שאינו ערב לאוזן האדם הצמחוני.

 

ואכן, כעבור שלושה לילות של עבודה מאומצת באזור רב מעופפים, ניכר שהנורות הרגילות בביתכם יעמדו מבוישות לנוכח כוח הפיתוי העז שיש למכשיר על מעריציהן משכבר הימים. אבל אבוי, לפי הפגרים שסבבו אותו, הוא משך בעיקר עש ומעופפים לא מזוהים, נמלה אחת (!) ובקושי שלושה יתושים.

 

עם זאת שמנו לב שהרעבים מבין היתושים לא תמיד חגו ישירות אליו, אלא לקחו ביס מהאדם השוכב בחפות מכל פשע במיטתו, ורק אז עפו למשימת ההתאבדות שלהם.

 

מחיר מומלץ: 59 שקל.


 

חומץ

לנסיין האנטי-תאגידי שלא מוכן לשלם מחיר מופרז למרקחות של חברות נתנו לנסות את שיטת החומץ.

 

"מילאתי שלושת רבעי כוס בחומץ, סתמתי את האף, וארבתי ליתושים. לצערי, תוך זמן קצר הם החלו להתאגד ולארוב לדמי. המסקנה העולה מהניסוי הטבעוני הזה היא שהיתושים לא בורחים מהחדר בנוכחותה של הכוס עם הנוזל הסודי, אבל באופן מסתורי הם בקושי התקרבו אלי.

 

"אני לא נעקץ הרבה אבל סובל מהזמזומים שלהם, כך שהרווחתי אפס עקיצות וכמעט אפס זמזומים אבל הייתי מעדיף אפס יתושים בחדר, או שישלמו שכר דירה".


  

אחרי העקיצה: תכשירי הרגעה

מורז

אם כבר נעקצתם יש עצה: תכשירים להורדת הנפיחות ולהרגעה. למשל זה של חברת מורז, ובו צמח הפוליגונום שאמור לסייע להרגעה, שיקום והחייאה של עור פגום. את התכשיר בדקה נסיינית שיצאה לטיול מים בגולן, ושוקיה וקרסוליה כובדו בנשיקות יתושיות.

 

"יש לו ריח של שרף והוא די שמנוני", דיווחה המטיילת העקוצה על התכשיר. "עקיצות היתושים היו מגרדות מאוד, והוא הרגיע אותן במידה קלה עד בלתי מורגשת, ואני לא בטוחה שהוא הוריד את נפיחותן". 


 

ג'ל אובלפיחה של סטייל ארומתרפי, הסדרה האתנית

אותה נסיינית בדקה גם את ג'ל האובלפיחה של חברת GTV הישראלית גם כן. יש בו אובלפיחה כמובן, אלוורה, מלח מים המלח, והוא אמור להרגיע גירויים, עקיצות וכוויות קלות.

 

"הריח שלו מעולה", העידה הנסיינית. "הוא הרגיע פלאים אזורים מגרדים. רק מרחתי - והגירוד נפסק, בין אם נגרם על-ידי יתושה ובין אם על-ידי גילוח חפוז. למרות שלדעתי הנפיחות ירדה בעצמה - התכשיר מומלץ ביותר".


 

קלנדיל C-Gel

כשם שהדור החדש של דוחי היתושים הומאופטי, טבעי ומחובר לעצמו, כך גם הדור החדש של מרגיעי עקיצות היתושים. למשל קלנדיל C-Gel של Heel. זהו ג'ל קרם טבעי להרגעת עור אדמומי ומגורה כתוצאה מעקיצות יתושים, כוויות קלות, שיזוף יתר וצריבות מדוזות.

 

קלנדיל מכיל תמיסות אם של צמח הקלנדולה, אכינצאה ואלוורה - כולן אמורות לסייע בחידושן של רקמות עור פגועות ובאיחוי פצעים, בזכות התכונות האנטי מיקרוביאליות, אנטי זיהומיות ואנטי דלקתיות המיוחסות להן. על הדרך הכניסו לתוכו גם ויטמין E שאמור לשמור על בריאות וגמישות העור.

 

התכשיר הוענק לאשה, אם ומורה בישראל, שכשהיא נעקצת - היא נעקצת בענק. אבל ממש ענק. "המגע הראשון עם הקרם ג'ל היה מקרר ומרגיע", הודתה הנסיינית. "הוא ניתן לי כעבור יום מהופעת העקיצה והיא היתה בשיא הגירוד שלה. אני לא בטוחה שהתכשיר הפחית מעוצמת הגירוד שלי. לדעתי העקיצה הפסיקה לגרד כי פצעתי את עצמי והגעתי לקתרזיס.

 

"הנפיחות, לעומת זאת, ירדה מהר מאוד ואני יכולה לומר די בוודאות שזה בזכות הג'ל, כי אני מכירה את נפש עקיצותיי".

 

חרף יעילותו וריחו הנעים, לדעת הנסיינית 40 שקל הוא מחיר גבוה בעבור 30 גרם, "במיוחד כשקוביית קרח וקמצוץ אלוורה עושים את העבודה באופן דומה וזול בהרבה. לסיכום, ניפרד כידידים".


 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
לא מעוקצו ולא מזימזומו
צילום: Index Open
תכשיר הרגעה. ג'ל של מורז
צילום: גיא רחום
מומלצים