שתף קטע נבחר

הערבים: "השר כץ יחלוף, ירושלים תישאר القـُدْس"

שר התחבורה אישר את החלפת השלטים בערבית ואנגלית לתעתיק עברי טהור. הח"כים הערבים זועמים: "השתן עלה לו לראש, הוא רוצה להיות שר ההיסטוריה"

מפת הדרכים נמצאת בלב הוויכוח המדיני, ועכשיו גם שלטי הדרכים מעוררים עימות פוליטי עז: החלטתו של שר התחבורה ישראל כץ להחליף את כל השלטים בארץ, כך שיופיע בהן התעתיק העברי בלבד גם בכיתוב בערבית ובאנגלית, גררה תגובות נזעמות.

 

לפי התוכנית החדשה שפורסמה הבוקר (יום ב') ב"ידיעות אחרונות", בשלט המורה על העיר ירושלים ייכתב מעתה באנגלית YERUSHALAYIM במקום JERUSALEM. בערבית יוחלף הכיתוב أُورشَلِم القـُدْس ("אורשלים אל קודס") ל"ירושלאים" באותיות ערביות, מילה שלא קיימת בערבית. כך גם ביתר הערים והאתרים.

 

השר הסביר את ההחלטה ואמר: "אם מישהו רוצה לאמצעות שלט הכוונה להפוך את ירושלים היהודית לאל קודס הפלסטינית, זה לא יקרה בממשלה הזאת ולא אצל השר הזה. אין ערבי שלא יודע מה משמעות השם ירושלים. חלק מהם אולי לא אוהבים את זה, אבל כולם יודעים".


שילוט בערבית לנצרת ולכפר כנא (צילום: רוני שיצר) 

 

הביקורת על הצעד המפתיע באה גם מתוך הממשלה - ומדגישה את המחלוקות הפנימיות בין הליכוד לעבודה. "שלטים הם לא סוגיה מדינית, ערבית היא שפה רשמית של מדינת ישראל. במקום להתריס צריך לקרב", אמר היום השר לענייני מיעוטים, אבישי ברוורמן, המתנגד לתוכנית.

 

לברוורמן יש סדר עדיפויות אחר לגמרי: "הייתי מציע לשר כץ, במקום להחליף את שלטי הדרכים - להציב בישובים הערבים שלטים עם שמות הרחובות, אשר עד שנת 2009 נמצאים ברובם הגדול ללא שילוט כלל".

 

גם חברי הכנסת הערבים רותחים. "אל קודס תישאר אל קודס, יפו תישאר יפה ושפרעם תישאר שפעמר", אמר ח"כ אחמד טיבי מרע"מ תע"ל. "השר כץ טועה אם הוא חושב שעל ידי מכבסת מילים הוא יכול למחוק את הקיום של הערבי בארץ ואת הקשר שלו למקום, יש כאן ניסיון לפגוע בשפה הערבית ובכל מה שהיא מסמלת".

 

זחאלקה: להחליף את כץ, לא את השלטים 

יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, הגיב בחריפות לפרסום וכינה את כץ "שר ההיסטוריה". לדבריו, "זו החלטה מרחיקת לכת, ישראל כץ הוא בסך הכל שר התחבורה, וכנראה שהשתן עלה לו לראש והוא מבקש להפוך לשר ההיסטוריה. מי שמתיימר להיות שר ההיסטוריה סופו שההיסטוריה תשפוט אותו. אני מודיע לו שהוא אינו יכול לשנות את זהות המקום. ישראל כץ יחלוף מן ההיסטוריה ועכה יפה ושפעמר יישארו על כנן".

 

יו"ר סיעת בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, אמר כי "מי שלא רוצה לראות שלטים בערבית, לא רוצה לראות ערבים בארץ הזו, שיגיד זאת ישר ולא יתחכם. אני מציע להחליף את השר כץ ולא את השלטים לפני שיורה על שריפת ספרי הרמב"ם שנכתבו בשפה הערבית. יש תחרות בממשלה ובכנסת מי יהיה יותר גזען. כץ, שנשאר מאחור, רוצה לשדרג את מעמדו, ההחלטה שלו היא בניגוד לחוק הקובע שערבית היא שפה רשמית ואם יעשה זאת אנו נציב בעצמנו שלטים בכול מקום בו יוחלף השלט הקיים".  

 

ח"כ איברהים צרצור מרע"מ תע"ל אמר כי "מדובר בהחלטה הזויה וטיפשית. החלטה זו לא תשנה את הזהות של המקום שהוא ערבי לנצח. הייתי מציע לשר כץ לא למרוח את השלטים בצבע השחור של האידיאולוגיה הגזענית שלו ולהשקיע יותר מאמצים למניעת הקטל בכבישים ולהצלת חיים של אנשים הנחשפים לסכנות יומיומיות בכבישי הארץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר כץ. "לא אצל השר הזה"
צילום: מיכאל קרמר
ברוורמן. מה עם שלטי הרחובות?
צילום: גיא אסיאג
ברכה. ההיסטוריה תשפוט
צילום: עידו ארז
מומלצים