שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  השמרן שהפסיד באיראן: להתאחד נגד איום ישראל
  מוחסיין רזאי, שסיים שלישי בבחירות באיראן, קרא למוסווי וכרובי לשבת יחד עם אחמדי-נג'אד. הסיבה: "להגן על המדינה נגד מתקפה אפשרית מצד ישראל"
  המועמד השמרן שהפסיד בבחירות לנשיאות איראן, מוחסיין רזאי, הזהיר מפני התמוטטות המשטר בטהרן לאחר המשבר הפוליטי העמוק אליו נקלעה המדינה לאחר הבחירות. הוא קרא לאחדות כדי להגן על המדינה מפני מתקפה אפשרית של ישראל.

   

  "המשך המצב הנוכחי יוביל אותנו להתפוררות מבפנים", כתב רזאי במכתב שפרסם באתר האינטרנט שלו. "אנחנו צריכים אחדות ואת תמיכת העם, אם הממשלה רוצה להצליח במשא ומתן בנושא הגרעין עם המעצמות בחודשים הבאים - או להגן על המדינה נגד מתקפה אפשרית מצד ישראל".

   

  רזאי, שכיהן בעבר כמפקד משמרות המהפכה, התעקש שהמועמדים שהפסידו והנשיא מחמוד אחמדי-נג'אד צריכים "לשבת יחד" למען האינטרס הלאומי של איראן. רזאי הוסיף כי זאת תהיה טעות "לא לתת לאחרים להשתתף בניהול ענייני המדינה", ברומזו למנהיגי הרפורמיסטים. שני המועמדים הרפורמיסטים שהפסידו, מיר חוסיין מוסווי ומהדי כרובי, ממשיכים לטעון כי הבחירות זויפו למרות האישור שניתן להן מצד מועצת שומרי החוקה, הגוף האחראי לפקח על הבחירות.

   

  הודעתו של רזאי, הנחשב למבקר פוליטי חריף של אחמדי-נג'אד, היא סימן נוסף לכך שההתנגדות לממשלה האיראנית לא פגה גם לאחר שבועות של דיכוי המהומות בכוח. על פי האומדן הרשמי נהרגו בהן 20 בני אדם ומאות נפצעו, אולם לפי אומדנים לא רשמיים מספר ההרוגים הגיע לכמעט מאה.

   

  גם איש הדת הבכיר המתנגד למשטר, האיתוללה חוסיין עלי מונטזרי, פרסם אזהרה דומה בה נכתב כי המשטר שתוקף את אזרחיו באלות הוא

   "מתועב" וגורלו עלול להיות זהה לזה של השאה. הוא הוסיף כי לעם יש את הזכות להפיל את אלה שנשארו בשלטון "באמצעות כוח, זיוף והונאה". מונטזרי כתב כי "המדינה שייכת לעם... כשהשאה שמע את הקול של מהפכת העם, זה היה מאוחר מדי".

   

  לדבריו, "משטר שמשתמש באלות, דיכוי, אלימות נגד זכויות העם, חוסר צדק, בחירות מזויפות, רצח, מעצרים ועינויים בנוסח שיעה מימי הביניים, שחוסם ומנצזר את העיתונות, כולא אינטלקטואלים ומנהיגים נבחרים בהאשמות שווא או כופה עליהם להודות הוא משטר מתועב ואין לו לגיטימציה דתית". מונטזרי, שהיה אחד מאדריכלי המהפכה האסלאמית, הפך ברבות השנים למוקצה פוליטית לאחר שהחל לבקר באופן פומבי את המשטר.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים