שתף קטע נבחר

דורנר נגד חוק בתי הדין: "ירדפו נשים עד מוות"

שופטת העליון בדימוס תקפה בחריפות את ההצעה להרחיב את סמכויות בתי הדין הרבניים, וכינתה אותה "חוק קטלני". דורנר קראה לנשים הדתיות להתארגן פוליטית לטירפודה, והזהירה: "אם לא תעשו את זה אתן אבודות, אין תקווה"

שחקן חיזוק משמעותי לארגוני הנשים במאבקם נגד הרחבת סמכויות בתי הדין הרבניים: השופטת בדימוס דליה דורנר תקפה הערב (יום ב') בחריפות את הצעת שר המשפטים פרופ' יעקב נאמן בעניין, והזהירה כי אם תתקבל "הם ירדפו אותן (את הנשים) עד מוות". לדבריה, מדובר יהיה ב"חוק קטלני" שיאפשר לבתי הדין לעסוק בדברים שאינו מבין בהם. דורנר אמרה את הדברים בכנס הבינלאומי השנתי "אישה ויהדותה" של ארגון "קולך", שנערך היום בירושלים.

 

במושב שכותרתו "בג"ץ נגד בד"ץ" הודתה השופטת דורנר כי היא "לגמרי לא אופטימית" נוכח הכוונה להרחיב את הסמכויות, כמענה לדרישות הקואליציוניות של ש"ס, ואמרה כי היא אף חרדה מכך. עוד טענה כי הדבר כלל לא נוגע לנושא המרכזי שבגללו הסכימה המדינה להפקיד בידי בתי הדין את הסמכות בענייני אישות.

 

דורנר הזכירה כי בתי הדין פועלים מכוח החוק, ומחתה נגד "שינוי כללי המשחק". בהקשר זה ציינה גם את אלה ש"לא אוהבים שופטים מסוימים אז משנים את החוק כדי שיבחרו אותם אחרת". היא קראה לנשים הדתיות להתארגן פוליטית לטירפוד הרחבת הסמכויות, ופסקה: "אם לא תעשו את זה אתן אבודות – אין תקווה. אם 'קולך' יישאר ארגון של כנסים ונאומים המצב יהיה הרבה יותר גרוע".

 

לדבריה, האישה הציונית דתית היא הנפגעת העיקרית מהתנהלות בתי הדין הרבניים, משום שהיא היחידה שלא תביא ילד או לא תתקשר עם בן זוג חדש רק בגלל שזה שהיתה נשואה לו שלושה חודשים לא נותן לה גט. לעומתן, אמרה, בציבור החרדי כלל לא נזקקים לבית הדין של המדינה ואילו החילונים "לא מתחתנים או נוסעים לקפריסין".

 

השופטת דורנר ציינה כי ההחלטה להרחיב סמכויות התקבלה לאחר שבג"ץ אסר על בתי הדין לשמש כבוררים ולדון בענייני ממונות. על כך אמרה: "זה כל כך ברור. אני, כשופטת שמקבלת משכורת מהמדינה, יכולה לעשות בוררות? לא!".

 

היא ביקרה את בית הדין שרק מחפש סמכויות, כינתה אותו "אימפריאליסטי", והסבירה: "בית המשפט רק רוצה להוריד מעליו תיקים בגלל העומס, ותמיד אומר: 'למה אני? תסתדרו ביניכם', אבל בית הדין הרבני כל הזמן רק רוצה לשפוט - אפילו בין גוי ליהודי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דליה דורנר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים