שתף קטע נבחר

גורמים ערבים: ספינות של צה"ל חצו את סואץ

עדות נוספת להידוק היחסים והתיאום עם מצרים: על פי הפרטים שנודעו - שני כלי שיט חצו היום את סואץ מהים התיכון לים האדום למטרות אימון. הגורמים טענו כי מדובר בספינות "חנית" ו"אילת". לפרטים אין אישור מגורמים ישראלים

האצה בפעילות הימית של צה"ל באזור סואץ והים האדום? גורמים ערביים מסרו בצהריים (יום ג') כי שתי ספינות קרב ישראליות עברו בתעלת סואץ, מהים התיכון לכיוון הים האדום. הגורמים מסרו עוד כי מדובר בספינות הטילים "חנית" ו"אילת", שעברו בתעלה למטרות אימון. לפרטים אין לפי שעה אישור מגורמים ישראלים.

 

לפני ימים מספר דווח כי סטי"ל בודד של חיל הים עבר בתעלת סואץ לכיוון הים אדום, לצורך "פעילות מבצעית". טיבה של אותה פעילות נותר תחת מעטה סודיות כבד.

 

לאחרונה הורגשה פעילות מוגברת של חיל הים באזור סואץ, תוך שיתוף פעולה מוגבר עם שלטונות מצרים, האחראים על הפעילות בתעלה המחברת את הים התיכון והים האדום. שיט בנתיב זה מקצר באופן משמעותי את נתיבי השיט דרומית לאפריקה והינו בעל חשיבות ניכרת לפעילות בים האדום.

 

אם אכן מדובר בסטי"לים "חנית" ו"אילת" הרי שמעניין לציין בהקשר זה את עברן של הספינות. אח"י חנית היא הספינה שנפגעה קשות מול חופי לבנון במלחמת לבנון השנייה מטיל של חיזבאללה. ארבעה מהלוחמים ששירתו בה נהרגו. אח"י אילת קרויה על שמה של ספינת חיל הים שטובעה באוקטובר 1967 בידי המצרים. 47 מאנשי הצוות נהרגו בהתקפה וכמעט 100 נפצעו.

 

מעבר צוללות - וסיכול מסתורי מול סודן

לפני שבועות מספר עברה בנתיב זה צוללת "דולפין" של חיל הים. לאחר כמה ימים היא שבה לים התיכון, בליווי ספינת טילים. גורם ביטחון ישראלי אמר לאחר המעבר כי לישראל אין כוונה להציב צוללת באילת באופן קבוע:

"להיפך, אנחנו מצמצמים את הפעילות הימית שלנו באילת", אמר הגורם.

 

צוללת שכזו לא הייתה יכולה לעבור בתעלת סואץ בלי שהמצרים יידעו על כך ויתנו אישור מעבר. מי התעלה רדודים ויש בה תנועת אוניות ערה המסכנת את הצוללת, גם אם תעז להתגנב ולשייט בעומק מזערי מתחת לפני המים.

 

לאחרונה נראה כי האינטרסים הביטחוניים של ישראל בים האדום הולכים ומתחזקים. על פי דיווחים זרים - ספינה איראנית שנשאה נשק הוטבעה לפני כמה חודשים בים סוף, מול חופי סודן. לפי אותם דיווחים בתקיפה המשולבת נהרגו למעלה מ-100 בני אדם שעסקו בהברחת נשק לרצועת עזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
אח"י חנית. ארכיון
צילום: אמיר כהן
מומלצים