שתף קטע נבחר

הפיצוץ בלבנון: מחסן קטיושות של חיזבאללה

גורמי ביטחון בלבנון ובישראל מאשרים הערב כי במחסן שהתפוצץ בדרום לבנון היו טילי קטיושה של חיזבאללה. איש לא נפגע מהפיצוצים, אך קולות הנפץ גרמו בהלה באזור

תזכורת מבהילה - שלוש שנים למלחמת לבנון השנייה. הערב (יום ג') מתברר כי מה שהתפוצץ בשעות הבוקר בדרום לבנון הוא מחסן קטיושות של חיזבאללה. הפיצוץ גרם לבהלה באזור. גורמי ביטחון בישראל ובלבנון מדווחים כי במחסן שהתפוצץ היו טילי קטיושה של חיזבאללה. איש לא נפגע מהפיצוצים.

 

לדברי גורמי ביטחון בישראל, במחסן היו רקטות מסוגים שונים שהארגון הטמין במקום. מחסן הקטיושות נמצא בכפר חירבת סילים, במרחק כ-15 קילומטרים מגבול ישראל. חיילים לבנונים ואנשי כיבוי אש סגרו את אזור המחסן, הממוקם בבניין נטוש בכפר, כדי למנוע מסקרנים ועיתונאים לגשת לאזור. צבא לבנון פרסם הודעה שבה נכתב, כי נפתחה חקירה משותפת לצבא ולכוחות האו"ם.

 

ככל הנראה, הפיצוץ אירע בשל תקלה טכנית או גורם אחר. לטענת גורמי ביטחון בישראל, הדבר מעיד על כך שחיזבאללה ממשיך להשתמש בכפרים לבנוניים בהם מתגוררים אזרחים, להסתרת רקטות שמיועדות לשיגור לעבר ישראל ובכך מסכן את האזרחים, המהווים מגן אנושי.

 

לאחר מלחמת לבנון השנייה נמנע חיזבאללה מלפעול בסמוך לגבול עם ישראל. עם זאת הוא מעמיק את פעילותו בתוך הכפרים הלבנוניים ובונה שם מערך של אמצעי לחימה במקרה של עימות מול ישראל. בסוף השבוע דווח כי צבא לבנון איתר שתי רקטות קטיושה שלא היו מוכנת לשיגור, מוטלות לצד דרך ראשית במחוז נבטיה שבדרום המדינה.

 

פרשננו לענייני ביטחון, רון בן ישי, מוסיף: הפיצוץ במחסן הקטיושות מאשר את טענותיה של ישראל בדבר פעילות חמושה של חיזבאללה בדרום לבנון, למרות האיסור המפורש על פעילות כזאת בהחלטה 1701 של מועצת הביטחון, שהתקבלה בסיום מלחמת לבנון השנייה. במהלך שלוש השנים מאז מלחמת לבנון נמנעו אמנם אנשי חיזבאללה מנוכחות חמושה בגלוי מדרום לליטאני ויוניפי"ל בשיתוף הצבא הלבנוני חיפשו, מצאו והשמידו מחסני רקטות שהיו לטענתם בשטח עוד לפני המלחמה. 

 

הפיצוץ הזה מגיע בעיתוי רגיש במיוחד - מועד הרכבת הממשלה והוא מחליש את עמדת המיקוח של הארגון, כיוון שהוא נתפס כמי שמעמיד בסכנה אזרחים בלבנון. ייתכן אף שצבא לבנון יידרש לפעול.

 

ישראל טענה כל העת שחיזבאללה ממשיך להיערך בחשאי בתוך כפרי דרום לבנון,

ולא ב"שמורות טבע", כפי שעשה עד המלחמה. פעילות ההתבצרות וההיערכות של חיזבאללה בדרום לבנון בשלוש השנים האחרונות נועדה בעיקר לבלום את כוחות צה"ל, אם וכאשר ייכנסו לדרום לאזור, ולאפשר לחיזבאללה להפגיז את היישובים הישראלים שעל קו הגבול בקטיושות. 

 

הטענות האלה הועלו מפעם לפעם באוזני מפקדי יוניפי"ל, אבל אלו טענו שלא ידוע להם על פעילות צבאית של חיזבאללה באזור. גם צבא לבנון הכחיש זאת. מחסן הרקטות שהתפוצץ מוכיח שישראל צדקה וכי מתחת לאפם של יוניפי"ל וצבא דרום לבנון ממשיך חיזבאללה את פעילותו הצבאית, ומקים בתוך הכפרים מערך קדמי שנועד להגן על המערכים הכבדים יותר של הארגון, שבהם הוא צובר רקטות כבדות באלפים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קטיושה של חיזבאללה. ארכיון
צילום: שי וקנין
מומלצים