שתף קטע נבחר

קייטנת הורים: היכרות עם עולם הקופים

ברחבי הארץ מחכים לכם מקומות מיוחדים, המזמנים חוויות בלתי שיגרתיות עם בעלי חיים. סופרת הילדים מירי לשם-פלאי, קיבצה עבורכם כמה רעיונות לחופש הגדול. היום למשל: היכרות עם עולמם המופלא של הקופים

בכל ביקור בגן חיות, אנו מוצאים את עצמנו מקדישים זמן רב במיוחד לצפייה בחצרות הקופים. ההתנהגות החברתית שלהם, החוכמה והסקרנות יחד עם זריזות התנועה ואפילו השובבות הופכים את הקופים לבעלי חיים מרתקים במיוחד להתבוננות. לכן החלטנו להקדיש בילוי משפחתי מיוחד להכרות קצת יותר מעמיקה עם הקופים.

 

יער הקופים ביודפת

את ההכרות הזו התחלנו ביער הקופים ביודפת. הילדים התלהבו והתרגשו לשמוע שביער הקופים הם יוכלו להסתובב בתוך שטח המחיה של קופי הסנאי הקטנטנים ואפילו להאכיל אותם בעצמם! הגענו ליער הקופים הממוקם בתוך חורש אלונים טבעי. נכנסנו קודם כל לאטרקציה המרכזית ביער הקופים - אזור קופי הסנאי. מהר מאוד גילינו סביבנו את הקופים הקטנטנים והזריזים.

 

התגובה הראשונית של הילדים היתה בהלה. הם היו מופתעים ממהירות התנועה של הקופים הקטנים, וכשאחד הקופים טיפס במעלה גבו של בני, פצחו ילדי במקהלה: "רוצים לצאת מפה עכשיו!" רק כעבור דקות ארוכות התחילו הילדים להירגע וראו שהקופים דווקא מאוד עדינים. הם פשוט מעוניינים במטעמים שהאנשים מביאים להם. בדקנו מהו אותו מעדן מסתורי ש"משגע" את קופי הסנאי והופתענו לגלות שמדובר ב... תולעים.

 

מי שרוצה יכול לקנות כוס תולעים (כן, חיות וזזות) במזנון הגן. הילדים מיהרו לנדב אותי למשימה של החזקת הכוס, ובעזרת כפית הוציאו כל פעם באומץ רב תולעת או שתיים. התולעים התקבלו מיד בהתלהבות חסרת מעצורים על ידי הקופים שסביבנו. כשמדובר בתולעים – קופי הסנאי הופכים להיות חסרי כל בושה ויעשו הכל כדי להשיג את המעדן, כולל נחיתה פתאומית על ראשכם מענף בלתי צפוי. אם לא תשמרו היטב-היטב הם אפילו ייקחו מכם את כל הכוס וייעלמו איתה תוך שנייה. למה עליהם להסתפק בתולעת אחת?

 

הילדים ניסו למצוא חלופה יותר נעימה מתולעים כדי לפתות את הקופים להתקרב. ניסינו את מזלנו בקערות ההאכלה המפוזרות בתוך שטח הקופים שבהן היו ירקות וגרעינים. גילינו שאם מפצחים עבורם את הגרעינים, מוכנים הקופים ברוב טובם מדי פעם לרדת מהענפים ולקבל את התשורה.

 

החלטנו לערוך סיור בשאר חלקי יער הקופים ולחזור לאזור קופי הסנאי מאוחר יותר. המשכנו ללכת בתוך יער אלונים טבעי, לצד אגמי מים. לידינו פסעו טווסים רבים, שקנאים וברווזים. ראינו עוד כמה סוגי קופים בתוך כלובים ונהנינו במיוחד מטיול בחורש המוצל, באזור בו משוטטים חופשי איילים וצבאים.

 

כשחזרנו שוב אל אזור קופי הסנאי, הילדים היו כבר מנוסים וחסרי פחד. לא האמנתי למראה עיני כשראיתי את הבן שלי מחזיק תולעת בידו ומאכיל בה קופיף, ואת הבת שלי מזמינה קוף קטן אחד לשבת על כתפה. כשיצאנו מיער הקופים הילדים היו פשוט מאושרים – גם מחוויית הקרבה והמגע הישיר עם הקופים הקופצניים, וגם מהסיפוק שחשו כשהצליחו להתגבר על הפחד והבהלה שחשו ברגע הראשון.

  

פארק הקופים ביער בן שמן

מקום נוסף שאליו הלכנו כדי להכיר מקרוב את הקופים הוא פארק הקופים ביער בן שמן. זהו פארק גדול ובו מגוון מרשים של קופים. הסיור בפארק מתוכנן כמו מסע בעולם הקופים: מתחילים בפגישה עם הקיפופים (כמו הלמורים למשל) משם ממשיכים לקופים של "העולם הישן" (אפריקה ואסיה) ומסיימים בקופים מדרום אמריקה.

 

בין הפינות שהילדים נהנו בהן במיוחד היו החצרות שאליהם אפשר להיכנס פנימה ולהסתובב בין הקופים, למשל אזור קופי הגונון הירוק או המקוק הברברי (כניסה רק עם מדריך מצוות הפארק). היה מרגש לטייל כשהקופים ממש לידנו ומעל ראשינו.

 

עוד פינה מעניינת היתה חצר קופי מקוק הסרטנים. אלו קופים חובבי מים, שבטבע ניזונים מסרטנים שהם תופסים במים. יש להם בחצר בריכת מים ומדי פעם אפילו מפעילים עבורם מגלשת מים. הקופים מתגלשים בה בעליצות רבה וזה בהחלט מראה יוצא דופן...

 


 פארק הקופים. צילום: מירי לשם-פלאי

 

בהמשך, הילדים התלהבו מאוד מהקופים הזעירים – קופי המרמוסט שהתרוצצו מולנו בתוך אי קטן מוקף מים. וכמובן – כשהגענו בסוף המסלול לתוך השטח של קופי הסנאי, הילדים הרגישו שהם פוגשים מכרים ותיקים. אך כאן, בפארק הקופים, לא מרשים להאכיל את קופי הסנאי. אולי זו הסיבה שהקופים כאן נראים רגועים יותר, אם כי לא פחות פעילים ושובבים. ראינו אותם אוכלים פירות וירקות וקופצים בין הענפים בזריזות.

 

המדריכה סיפרה שממש לאחרונה נולדו גורים קטנים לקופי הסנאי. עד מהרה גילינו שני גורים פצפונים, רכובים על גב הקופות, שלא האטו ממהירות תנועתן, למרות המשא. מתברר, שאצל קופי הסנאי, הנקבות האחרות עוזרות לאמא ונושאות את הגור. מנהג מעניין נוסף אצל קופים אלו הוא הקמת "גן ילדים" עבור הגורים. מדי פעם, בעיקר בשעות המנוחה של הלהקה, אחד הקופים הבוגרים מתנדב לשמש כביייבי סיטר ושומר על הגורים המתרוצצים.

 

מקלט לקופים

חשוב לציין שפארק הקופים שייך לעמותה של קרן מקלט הקופים, ולמעשה כל הרווחים של הפארק מיועדים למטרה זו. מקלט הקופים נמצא בצמוד לפארק, אך אינו פתוח למבקרים. שם מתאוששים קופים שהגיעו למקום ממעבדות מחקר, מאחזקה פרטית בלתי חוקית או אפילו מפינות חי שבהם הוחזקו בתנאים בלתי הולמים. הקופים במקלט בד"כ מגיעים אחרי שנים של חיים בבדידות ובמקלט הם לומדים לחיות בחברת קופים אחרים. לאחר שהם מתאוששים ולומדים לחיות בחברת בני מינם מועברים הקופים מהמקלט למקומות מחיה טובים ברחבי העולם ומתחילים חיים חדשים.

 

הכנת משחק "קופים על העצים"

אחרי כל חוויות המפגשים והתצפיות על הקופים רצינו להכין בעצמנו מזכרת נחמדה. שוחחנו קצת על המאפיינים המיוחדים של הקופים. אחד הדברים שמהם התרשמנו במיוחד הוא יכולת התנועה של הקופים על העצים והקפיצות מענף לענף. כך עלה הרעיון להכין בובות קופים נתלות.

 

קנינו חבילת "מנקי מקטרות" בחנות לחומרי יצירה. מצאנו גם ענף של שיח שמתפצל ל-2-3 ענפי משנה ונעצנו אותו בתוך עציץ עם אדמה. להכנת כל קוף השתמשנו ב-5 מנקי מקטרות: אחד סגרנו בצורת אליפסה ליצירת הגוף, שניים שימשו לרגליים וידיים, אחד לראש ואחד לזנב. בכל יד ורגל יצרנו כיפוף בקצה שישמש כמתלה ואת הזנב סלסלנו. עכשיו אפשר לתלות את הקופים על הענף, כל פעם בצורה אחרת – על רגל, על יד, על זנב.

 

כשהבובות היו מוכנות, המצאנו משחק משעשע: העציץ עם הענף מונח על הרצפה. עומדים סביב העציץ. כל אחד בתורו זורק את הקוף מלמעלה, כשהמטרה היא שהקוף ייתלה על הענף ולא ייפול למטה.

 

  • יער הקופים ביודפת, כל יום מ-9:00 בבוקר, שעת הסגירה משתנה. פרטים בטל': 04-9801265. מחיר – 28 ש"ח לאדם (מגיל 3).

 

  • פארק הקופים ביער בן שמן, נפתח כל בוקר ב-10:00, אך בקיץ מומלץ במיוחד להגיע לביקור בפארק הקופים בשעות אחר הצהריים הנעימות – הסיור יהיה נעים יותר עבורכם וגם הקופים יהיו פעילים יותר. אפשר להגיע לפארק עד השעה 16:00 ולהישאר עד 18:00. בחודש אוגוסט בימים ב' ו-ה' יש ביקורי ערב מיוחדים הנקראים "קופי טיים" (בתשלום רגיל). בימים אלו מתקיימים סיורים מודרכים החל מהשעה 16:00 ובסיום המסלול ניתן לבלות באפריכיף עם שעשועי המים עד שעות הערב המאוחרות. כניסה לפארק הקופים: 48 ש"ח לאדם (מגיל שנתיים). 

 

מירי לשם-פלאי, סופרת ומאיירת ספרי ילדים , מחברת "לוטי וטרי גורי הלוטרה", סדרת "פצפונטבע" וספרים נוספים בנושא טבע, מנחה מפגשים לילדים ועורכת טיולי משפחות בעקבות ספריה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יער הקופים
צילום: מירי לשם-פלאי
מומלצים