שתף קטע נבחר

מחמת הספק: שי דרומי זוכה מהריגת הפורץ

השופטים זיכו את החקלאי ברוב דעות מהרג חאלד אבו-טראש, שפרץ לחוותו לפני כשנתיים. עם זאת, דרומי - ש"זכה" לחוק על שמו - הורשע בעבירת נשק. "הוא חש שהוא בסכנת חיים ולכן ירה", נכתב בהכרעה. דרומי ואמו: שמחים ומאושרים

החקלאי שי דרומי זוכה הבוקר (יום ד') מחמת הספק מהריגת חאלד אבו טראש, שפרץ לחוותו לפני כשנתיים. שופטי בית המשפט המחוזי בבאר-שבע, הנשיא יהושע פלפל ורחל ברקאי, זיכו את דרומי ברוב דעות. השופטת רחל ברקאי זיכתה את דרומי, השופט יהושע פלפל זיכה מחמת הספק והשופט אריאל ואגו היה בדעת מיעוט. עם זאת, הרשיעו השופטים את דרומי בעבירת נשק.

 

 

ב-13 בינואר 2007 ירה דרומי לעבר ארבעה צעירים שניסו לפרוץ לחוותו שליד מיתר. כתוצאה מהירי נהרג חאלד אבו טראש, בן 25, ואחר נפצע באורח קשה. כמה ימים לאחר מכן הוגש נגד החוואי כתב אישום בגין הריגה. עם פתיחת משפטו הפגינו מאות תושבי קיבוצים ומושבים, יחד עם מספר חברי כנסת, וקראו "כולנו שי דרומי".

 

בהכרעת הדין כתבו השופטים, כי "הנסיבות נכפו על דרומי בעל כורחו, שרק ביקש לחיות את חייו ולהרחיק את הפורץ". השופט פלפל קבע כי דרומי חש שהוא בסכנת חיים ולכן ירה. לדבריו, קודם לירי עברה על דרומי מסכת של התנכלויות שאותם ספג לאורך שנים.

 

"ההחלטה לזכותו היתה קשה, קופחו חיי אדם ואחד נפצע קשה", כתב פלפל. "התלבטתי ארוכות, שכן הוא לקח חיי אדם שלא היה צדיק תמים, אך לא ניתן להבין את מעשיו מבלי להתייחס לשורה של אירועים, עדויות חוואים אשר סבלו אף הם מהתנכלויות, חיתוך גדרות בחוותו של הנאשם, חיתוך צינורות, הרעלת כלבים ויחס מזלזל של המשטרה מאירועים קודמים, השמדת להקת אווזים, 15 תלונות של הנאשם על התנכלויות ולבסוף רצח חוואי במרדף אחר עובד של הנאשם, על-ידי קבוצת פורעים והשגות גבול לשטחו".

 

אמו של דרומי: "אני מאושרת"

השופטת רחל ברקאי כתבה בהכרעת הדין, כי "באירוע זה נקטלו חיי אדם ואחר נפצע קשה, תוצאה שלא סרה מעיניי. הנאשם אינו איש מדון, הנסיבות נכפו עליו בעל כורחו. כל שביקש הוא לחיות את חייו ולהרחיק ממנו את אותם פורעים. פעולותיו מעידות על-כך. יש להתחשב במעשים שנעשו תחת תנאי לחץ". 

 

השופט אריאל ואגו כתב בדעת המיעוט כי  "אין לי ספק שהירי לא נעשה מתוך תכנון להריגה. מדובר באירוע קשה בו עמד דרומי זועם ומתוסכל על-רקע פגיעות חוזרות ונשנות, כשחש ששלטונות החוק לא מצליחים לספק את ההגנה. דרומי הוא מלח הארץ, אך קדושת החיים היא ערך בסיסי. דרומי ירה חמישה כדורים שפגעו במטרתם, כשברור שירי מהטווח הקצר יכול לגרום אף למות הקורבן".


שי דרומי אחרי הזיכוי (צילום: הרצל יוסף) 

 

"הנפגעים מקליעי נשקו של דרומי לא היו עוברי אורח תמימים", הוסיף ואגו. "הם באו אליו לפשוע ולגזול את רכושו ואפשר שהיו מתנכלים לו פיזית אלמלא הצליח להרתיעם ולהניסם בפעולותיו המוצדקות והנכונות, אלה שקדמו לירי הנוסף והמיותר. החברה לא מגנה רק על חייהם ושלמות גופם של אנשים נורמטיביים אלא נפרסת גם על חוטאים ואף על אלה הממררים את חיי זולתם".

 

לאחר הכרעת הדין אמר דרומי כי הוא שמח על התוצאה. "אני שמח שהרכב השופטים קיבל את עמדתנו", אמר. אמו מירה הביעה סיפוק מהכרעת הדין. "אני מאושרת. האמנתי שבית המשפט ימצא את הדרך להוציא את הצדק לאור. אני חושבת שבית המשפט עשה מאמץ. הדריכות שהיתה לקראת הכרעת הדין עוד לא עברה ממני".

 

בעקבות המקרה אושר בכנסת "חוק דרומי", המעניק פטור מאחריות פלילית למי שפעל נגד פורץ שחדר לביתו.

על-פי החוק החדש, לא יישא אדם באחריות פלילית "למעשה שהיה דרוש באופן מיידי כדי להדוף מי שמתפרץ או נכנס לבית המגורים, בית העסק או המשק החקלאי המגודר, שלו או של זולתו, בכוונה לבצע עבירה, או מי שמנסה להתפרץ או להיכנס כאמור". בעקבות אישור החוק קראו עורכי דינו של דרומי לבטל את כתב האישום נגדו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרומי בבית המשפט. "שמח"
צילום: הרצל יוסף
מומלצים