שתף קטע נבחר

תסמונת מינכהאוזן בשירות מסע הרדיפה

"התחושה שמתנהל מסע רדיפה אנטי-חרדי התחזקה ככל שהתבררו פרטים בפרשת "האם המרעיבה". למה בחרו כלי התקשורת להציג חולה כפושעת? ומדוע כשהתבררו הנסיבות התעקשה הפרקליטות על הארכת המעצר"? דודי זילברשלג עם עמדת המשפחה הרשמית בפרשה

כל מי שחיפש צידוקים לטענה שבישראל יש מסע רדיפה אנטי-חרדי, קיבל זאת בגדול בסיפורה של "האם המרעיבה" כביכול, שנחשף שלשום (יום ג').

 

עם פריצת הנושא לזירה התקשורתית פנו אליי רבים לקבלת תגובה, אך בשעות הראשונות התקשיתי לדלות את המידע המדויק על אודות הפרשה, למרות שכבר מראשית השבוע היה ידוע על מעצרה של האם. משגברו הלחצים מעוד ועוד כלי תקשורת התקשיתי להגן על המהומות, אך נזהרתי מלגנותן. קיננה בלבי תחושה שדיני נפשות אינן עניין

של מה בכך, ועליי לראות את האם המרוסקת וביתה הדואב כאינטרס שאינו נופל בחשיבותו מיחסי הציבור של החברה החרדית כולה.

 

אט-אט הלכה והתחוורה לי תמונה הלקוחה ממחוזות האופל, המעלה שאלות נוקבות כלפי רוב הרשויות המעורבות. לא אעסוק במסגרת זו בחפותה של האם האומללה, אך גם אם יוכח שהיא אכן לוקה בתסמונת מינכהאוזן, נשאלת השאלה מדוע בחרו כלי התקשורת להציג חולה כפושעת.

 

יודעי דבר הבקיאים בתופעה מדגישים כי זו אובססיה של רצון לעזור לבן חסות עד כדי סיכונו, כדי שהמטפל והמטופל יזכו בתשומת לב. יודגש כי לרוב מדובר בבן חסות מסוים, כך שאין סכנה לילדים האחרים, ואכן האם מוכרת בסביבתה כאם למופת לארבעת ילדיה האחרים, כלומר לא מדובר בפצצה מתקתקת וגם לא באישה אלימה האוחזת בתת-מקלע היורה לכל עבר. 

 

למעשה, מדובר במישהי ש"מסוכנת" אולי למישהו מסוים, ועל כן הדעת אומרת שיש להרחיק את הסכנה. אך טבעי היה שכניסת האם למחלקה האונקולוגית בה מאושפז הילד החולה תוגבל. כאן גם נשאלת שאלה קשה כלפי בית החולים "הדסה" - הכיצד הוא הניח בששת החודשים האחרונים ל"סכנה" כזו לקנן במחלקה כל כך רגישה.

 

אני חייב להודות שהקולות העולים מהמחנה החרדי מפנים אצבע מאשימה כלפי שירותי הרווחה של עיריית ירושלים, על מעורבותם בפרשה. משיחות עם גורמים במחנה התברר לי כי הם סבורים שמדובר במעצר שווא, מיותר לחלוטין, שיהרוס עמל של שנים של לשכת הרווחה האזורית, שהצליחה יחד עם הרבנים לייצר אמון עם הקהילות המתגוררות באזור מאה שערים. גורם בכיר מאוד בשרותי הרווחה אמר לי היום כי לצערו "האירוע האחרון מחזיר את המצב 20 שנה אחורנית". 

 

במסדרונות המוסדות הרפואיים לא חסרים אנשים מהקהילה החרדית, שמוזמנים השכם וערב לסייע לכלל האוכלוסייה, לפתע הועם זוהרם?! מדוע לא פנו אליהם לטפל בבעיה? האם הרב פירר או הרב פישר, ועוד פעילי בריאות חרדים נוספים המצויים תדיר בבתי החולים כבר אינם כתובת ראויה לסייע למערכת לעשות את הישר והטוב?

 

בדרך לבית החולים, עם עורך דין

אבל הנזק הנורא מכל, הנגרם בעטיו של המעצר האומלל הזה, הוא שהמהלך יגרום להרבה אמהות חרדיות לא להגיע בעתות חירום

לבתי החולים. הן יעדיפו לטפל בילד עם תנוך אוזן שנקרעה בנפילה על-ידי חובש של אירגון "הצלה" במקום ללכת למוסד רפואי מלווים בשני עורכי דין.

 

בשיחה מרגשת שהיתה למפקד מרחב ירושלים, ניצב אהרון פרנקו, עם זקני ונכבדי העדה החרדית - ובהם זקן העדה בן 100 - גם הוא הביע תמיהה מה משרת המעצר הזה, בהכירו את כל התנאים מסביב. אלא שכל זאת לא מנע מנציגי הפרקליטות בבית המשפט היום מלהתנגד לשיחרור האם. נו, אז אין רדיפה חרדית בישראל?

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דודי זילברשלג
צילום: רפי קוץ
האם שנעצרה. "הוצגה כפושעת"
צילום: דודי ועקנין
ההפגנות בירושלים
צילום: דודי ועקנין
מומלצים