שתף קטע נבחר

חשד: הרעיבה את בנה במשך כשנתיים, מצבו קשה

אשה הלוקה ככל הנראה בתסמונת מינכהאוזן חשודה שהרעיבה את בנה בן השלוש, עד שמשקלו הידרדר לשבעה ק"ג. במהלך חייו אושפז הילד כמעט עשר פעמים - עד שמצלמות ביה"ח תיעדו את האם מנתקת את צינור ההזנה שחובר אליו. בנה של האם, המשתייכת לקהילת נטורי קרתא, מאושפז במצב קשה

תושבת ירושלים נעצרה בחשד שהרעיבה את בנה בן השלוש במשך כשנתיים. כך הותר לפרסום בצהריים (יום ג'). הילד מאושפז במצב קשה בבית החולים הדסה עין כרם בבירה. מעצרה הוארך בבית משפט השלום בירושלים בחמישה ימים - זו הפעם השנייה. השופט אלכסנדר רון הגדיר את הפרשה "חמורה שבחמורות".

 

על-פי החשד, האשה לוקה ככל הנראה בתסמונת מינכהאוזן - תסמונת נפשית, באמצעותה מבקש החולה לזכות בטיפול או ברחמים באמצעות גרימת נזק רפואי לעצמו או לאדם אחר. האשה, כך חושדים, ביקשה לזכות ברחמיהם של רופאים וקרובי משפחתה, באמצעות גרימת נזק לבנה.  


האם המתעללת (צילום: דודי ועקנין)

 

לפי החשד, האשה התעללה בבנה בן השלוש ומנעה ממנו לאכול - עד שמשקלו הידרדר לשבעה ק"ג. החשודה אינה משתפת פעולה עם החוקרים. על פי הנטען בבית המשפט, בספטמבר 2007 פונה הילד בפעם הראשונה לבית החולים הדסה הר הצופים, בהיותו בן שנה ושבעה חודשים - על רקע חום גבוה, אפטות בפה וסירב לאכול ולשתות.

 

האם צולמה מנתקת את צינור ההזנה

הפעוט שוחרר כעבור יומיים מהאשפוז ומאז ועד עתה אושפז שבע פעמים נוספות גם בהדסה הר הצופים. במהלך פברואר 2009 הועבר להדסה עין כרם, שם הוא שוהה עד עתה בצורה רציפה. חלק מהאשפוזים היו ממושכים, כאשר עיקר התלונות היו על הקאות, חום גבוה וירידה דרסטית במשקלו עד הגעה לתת תזונה.

 

בבית החולים נעשו ניסיונות להאכיל את הפעוט באמצעות צינור הזנה, אולם הם נכשלו וכן נעשו בדיקות כדי לשלול מחלות אחרות. מלבד בעיית המשקל, הפעוט סבל מנשירת שיער. הצוות הרפואי החל בהתייעצות והועלה החשד כי האם מחבלת במכוון בדרך הטיפול בבנה.

 

כדי להפריך או לאשש את החשד, התקינו בבית החולים מצלמות מעקב ונחרדו לגלות כי האם ניתקה את צינור ההזנה שחובר לבנה ואף הכניסה לתוך הצינור חומרים שלא ברור עדיין מה טיבם. בית החולים הודיע למחלקת הרווחה בעיריית ירושלים, שם התברר כי המשפחה אינה מוכרת למחלקת הרווחה. בשל ההתפתחויות במצבו של הילד, בתחילת החודש הוצא צו חירום על-ידי רשויות הרווחה.

 

החשודה נעצרה בלשכת הרווחה

אחרי תלונה למשטרה התברר כי האשה משתייכת לקהילת נטורי קרתא. במשטרה ביקשו תחילה לעצור את האם בבית החולים, אך הנהלת בית החולים סירבה לאפשר זאת. לטענת אנשי הרווחה, המשטרה ביקשה לעצור את האם באחת מלשכות הרווחה בעיר - ובעקבות לחצי המשטרה נאלצו עובדי הרווחה למסור למשטרה את מועדי הפגישה של האם עם העובדת הסוציאלית, אז נעצרה.

 

לאם העצורה יש ילדים נוספים והיא כעת בהיריון. היא מסרבת לשתף פעולה עם החוקרים בטענה כי אין לה שום אמון במשטרה. בעלה נחקר אף הוא בפרשה, אך גם הוא שומר על זכות השתיקה. הוא לא נעצר ושוהה בבית עם הילדים. במשטרה בודקים אם הם סבלו מהתעללות דומה. לטענת חוקרי המשטרה, בימים האחרונים מאז הורחק הפעוט מאמו חל שיפור במצבו. הילד אוכל ולא מקיא. בנוסף, הצוותים הרפואיים הצליחו להאכילו דרך הפה - ולא באמצעות צינור הזנה.

 

גם בפרשת התעללות אחרת בילדים בירושלים חלה היום התפתחות,

כאשר הרשויות בברזיל נדחתה בקשתו של אליאור חן לקבל מעמד של פליט בברזיל. בכך נסללה הדרך להסגרתו לישראל.

 

חן מבוקש בישראל בגין מעורבותו בפרשה החמורה של התעללות בילדים, במסגרת כת שאותה הוביל, והנהיגה פולחנים סדיסטיים. הוא נמלט עם תחילת החקירה לחו"ל והוצא נגדו צו מעצר בינלאומי. כחודשיים לאחר בריחתו הוא נעצר כשהוא משוטט ברחובות סאו-פאולו. זמן קצר לאחר החלטת בית המשפט העליון הגיש בקשה לרשויות בברזיל לקבל מעמד של פליט, וזאת על מנת למנוע את הסגרתו לישראל. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האם המתעללת
צילום: דודי ועקנין
מומלצים