שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: איי.קיו נמוך מגביר הסיכון למחלות לב

  מחקר מקיף מצא קשר ישיר בין איי.קיו נמוך לבין סיכון תמותה מוגבר. ההשערות: בעלי מנת משכל נמוכה חיים בצפיפות רבה, לא אוכלים בריא ויש להם מודעות נמוכה יותר לחשיבות הכושר הגופני ולשירותי רפואה מתקדמים. עורך המחקר: צריך לפשט להם את זה בקמפיינים, כדי שיבינו

  האם תוחלת החיים של אנשים בעלי מנת משכל נמוכה קצרה יותר? זו, לפחות, המסקנה של מחקר סקוטי חדש שנערך בקרב אלפי אנשים ופורסם ב-European Heart Journal. עדיין לא ברור כיצד משפיע בדיוק האיי.קיו על קו החיים, אולם על פי השערות החוקרים, בעלי מנת משכל נמוכה חיים בתנאים ירודים יותר והם מתקשים להפנים את הדרכים לבריאות נכונה.

   

  צוות החוקרים, שנאספו מאוניברסיטאות גלאזגו ואדינבורו בסקוטלנד, בדקו 4,289 יוצאי צבא. אלה שהיו בעלי ההכנסה הנמוכה ביותר ועם פחות שנות חינוך, היו בסיכון הגבוה ביותר ללקות במחלות לב. כשהחוקרים שילבו את נתוני האיי.קיו, נמצא כי מנת המשכל הייתה קשורה ל-23% ממקרי התמותה.

   

  "שיפשטו להם את הקמפיינים"

  החוקרים הציעו מספר הסברים לקשר בין מנת המשכל לבין סיכון התמותה ממחלות לב. אלה התרכזו בעיקרם ברמה סוציו-אקונומית נמוכה והיעדר רקע השכלתי. רמה סוציואקונומית נמוכה קשורה לתנאי מחיה גרועים הכוללים צפיפות רבה, תפריט תזונה עתיר שומן פחמימות וסוכרים, ומודעות נמוכה יותר לכושר גופני ולשירותי רפואה מתקדמים.

   

  "כבר ידוע שהבריאות אצל בעלי רמה סוציו-אקונומית נמוכה היא פחות טובה" אמר ד"ר דיוויד בטי שעמד בראש

   המחקר. "אנשים אלה מתים מוקדם יותר ממחלות לב, סרטן ותאונות דרכים. המחקר החדש שלנו קושר גם את רמת המשכל לתמותה מוקדמת".

   

  לדברי ד"ר בטי, בשל השכיחות הגבוהה יותר של תמותה אצל בעלי מנת משכל נמוכה, יש לפשט עבורם את הדרכים לקידום בריאות: "קמפיינים לתזונה נכונה, פעילות גופנית ועישון צריכים להיות בשפה פשוטה יותר עבור בעלי מנת משכל נמוכה, המתקשים בהבנתם".

   

  חכם זה בריא: גם בארה"ב

  מחקר קודם שכלל 862 גברים ונשים ונערך באוניברסיטת הארוורד בארה"ב, מצא כי תוחלת החים של נבדקים עלתה ככל שציון האיי.קיו שלהם היה גבוה יותר. כך למשל, אנשים בעלי איי.קיו של 150 היו

  בסיכון נמוך ב-44% לתמותה מוקדמת מאלה שהשיגו תוצאת איי.קיו של 135.

   

  גם אז החוקרים לא ידעו מה הקשר בין רמת המשכל לתוחלת החיים, אך הם העלו מספר אפשרויות. אחת מהן היא שילדים בעלי איי.קיו גבוה יותר מפתחים הרגלי חיים בריאים יותר, כמו הקפדה על פעילות גופנית והימנעות מעישון. החוקרים משערים גם שאנשים בעלי מנת משכל גבוהה יותר נוטים לעסוק במקצועות מסוכנים פחות.

   

  מבחני איי.קיו מיועדים למדוד את מידת היכולת השכלית, בהתאם לקבוצת גיל. מטרתם העיקרית היא לאתר בעלי פיגור שכלי או עיכוב התפתחותי. מנת המשכל הממוצעת היא 100, כאשר כ-95% מהאוכלוסייה נעים בטווח התקין, שהוא בין 70 ל-130. מנת משכל הנמוכה מ-70 מעידה לרוב על פיגור שכלי.  

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מלא באנשים שלא יודעים מה זה שומן רווי
  צילום: jupiter
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים