שתף קטע נבחר

ניצולי שואה הפגינו מול בנק לאומי: "איפה הכסף?"

הניצולים טוענים כי הבנק מחזיק כ-300 מיליון שקל שהופקדו לפני השואה: "הם מסרבים להחזיר וגוררים רגליים". בנק לאומי: "זו הפגנה של ניצולי שואה ביוזמת יח"צנים"

מחאת ניצולי השואה הגיעה היום (ה') לבניין הנהלת בנק לאומי ברחוב יהודה הלוי בתל-אביב, שם התקיימה ישיבת דירקטוריון. כמה עשרות ניצולים, בני משפחותיהם ונציגי ארגונים הגיעו למקום כדי למחות על הסחבת, לדבריהם, בעניין כספי הניצולים, המוחזקים על-ידי הבנק בכ-4,000 חשבונות.

 

"היום זאת יריית הפתיחה במסגרת מאבק לעשיית צדק ותיקון עוולות שנגרמו לנספי השואה וניצולי השואה, על מנת להחזיר אותו ליורשים ולניצולי שואה נזקקים", אמר ל-ynet מנכ"ל מרכז האירגונים, ירון שמיר. "בפועל, בנק לאומי מחזיק סכום מאוד גדול המוערך בכ-300 מיליון שקל. הבנק מסרב להחזיר כסף וגורר רגליים ונוקט בטקטיקה של השהייה. אם הוא מצפה לפיתרון ביולוגי, שימותו ניצולי השואה ורק אחר-כך הוא יחזיר ופחות, אם בכלל, זה לא מה שיהיה".


"להסיר את החרפה מעל סדר היום" (צילום: דודו אזולאי)

 

ההפגנה אורגנה על ידי החברה להשבת הרכוש של ניצולי השואה, ובין הנוכחים היה גם ח"כ זאב בילסקי מקדימה. "לכל ילד היום יש לו אלבום של המשפחה, עץ משפחתי, לי אין. אף פעם לא דיברו על זה בבית", הוא סיפר בהתרגשות, בזמן שנזכר בסיפור המשפחתי שמוביל אותו.

 

"זה כתם על החיים של כולנו", הוסיף ח"כ בילסקי. "אני נמצא פה כחבר כנסת ותובע מהבנקים בישראל להסיר את החרפה הזאת מיד מעל סדר היום. לצערי הרב בכל יום נפטרים 35 ניצולי שואה. לא בית המשפט צריך להתדיין על זה, זה לא לכבודם של הבנקים, זה לא לכבודה של מדינת ישראל". הוא ציין שבשבוע הבא יתקיים דיון בוועדת הכספים בנושא.

 

מרדכי הראלי, ניצול שואה ממחנה הריכוז טרייזנשטאט, היה שותף לדיונים שהתקיימו בפראג בחודש שעבר בעניין השבת הכספים מהמוסדות באירופה. "אנחנו נאבקנו ונאבקים על ההכרה של מה שמגיע לנו, נגד בנקים ומוסדות פיננסיים בחוץ לארץ. לא תיארנו לעצמנו שניתקל בהתנגדות כזאת עיקשת כאן בארץ. יש כאן עוול כפול ומכופל. אנחנו נאלצים לנהל את המאבק שלנו כאן, כאשר באותו זמן אנחנו מנהלים מאבקים מקבילים בחוץ לארץ. ומה אומרים לנו בחוץ לארץ: 'מה אתם רוצים מאיתנו תראו מה שקורה אצלכם?'"

 

מי שפועל כבר שנים בנושא הוא אברהם רות, שהיה בין מקימי החברה להשבת רכוש ניספי השואה והיום חבר בדירקטוריון החברה. "התחושה היא איומה ונוראה. זה שהבנק מפחד ולא שולח נציג אחד זה לא ייאמן. לבוא להגיד לקהל 'אני אעשה, אני אסביר'. הרי זה קהל שלהם, זה לקוחות שלהם. אנחנו נדרוש מכל הגורמים להוציא את החשבונות מבעלותם, הרבה זמן אין לנו".

 

מבנק לאומי נמסר בתגובה, שההפגנה הספונטנית אורגנה על-ידי חברה לפעלולי

 יחסי ציבור: "ארגון 'הפגנה ספונטנית' של ניצולי שואה ביוזמת יח"צנים, אינה אלא ניצול מחפיר ומניפולטיבי בסמל לאומי אשר יקר לכולנו. החברה לאיתור והשבה של נכסי נספי השואה מתנהלת באופן תמוה, על גבול ההזוי, דבר המחייב התערבות דחופה של רשויות המדינה ומבקר המדינה. החברה מנסה לכסות על כשלים חמורים בפעילותה, ביניהם העובדה שהיא מחזיקה כאבן שאין לה הופכין ב-20 מיליון שקלים שהועברו לקופתה מבנק לאומי, והיא אינה עושה בהם דבר, זולת העברת מאות אלפי שקלים למשרד לפעלולי יח"צ. מצער ותמוהה שכך נוהגת חברה ממשלתית, אך ייתכן שכאשר העובדות אינן תומכות בטענותיה ואין נר לרגליה, זו הדרך היחידה שנותרה לה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת הניצולים
צילום: דודו אזולאי
מומלצים