שתף קטע נבחר

הקשיבו לשוברי השתיקה

התייפייפות ראשי הצבא והתמיכה הפטריוטית בה הם זוכים אמנם מעידות על כוח ועל עוצמה, אך לא על מוסר וצדק

אדם הגון מהיישוב, אינו נגוע בחיידק ההתנשאות שלנו הקובעת שצבאנו הוא "הכי מוסרי וצודק בעולם", ועמנו היהודי והנהגתו על רבניה ומתנחליה, שריה וחברי הכנסת שלה, הפרקליטים הצבאיים והשופטים נוסח דרורי – מעידים שאנו הנבחר בין עמי העולם, שהצדק והטוהר הם תמיד נחלת עמנו.

 

אדם העוקב אחר המתרחש בצה"ל לא יכול לקבל ברצינות את מתקפת הצדקנות של שר הביטחון ושל דובר צה"ל על הפרסומים של "שוברים שתיקה". בייחוד נפלאה ההיתממות שבשאלה: "למה הם מופיעים בעילום שם? למה לא בשמם"? והרי זו בדיחה! לא היה מקרה בו חייל שדיווח על מעשי זוועה שביצעו ביחידתו, שלא האשימו אותו כבוגד, כמוסר, כמלשין - וזאת לא רק על-ידי חבריו ליחידה אלא גם על-ידי רוב הקצינים שבפניהם הובאו סיפורי החריגה, אם על-ידי הרג, עינויים וגזל, התעללות, הריסה וכיוצא באלה. כל תלונה ודו"ח היו בחזקת בגידה בחברים על דעת הכלל.

 

במקרים שחייל העיר למפקדו כי הפקודה שנתן היא "בלתי חוקית בעליל", לעיתים הוא זכה לתשובה בנוסח: "מה, אתה עורך דין? עשה מה שאומרים לך".

 

ההתנערות מהאמת של שר הביטחון, של הדובר ושל צה"ל, היא התנערות מאמת שבחלקה חזינו בטלוויזיה בימי הלחימה, ובכללה מראות שאי אפשר לשכוח, כגון רצח אב שהולך עם ילדיו ונושא מזוודה ודגל לבן לאות כניעה, והנה סתם ירו בו בבטנו, וילדיו נשארו לצדו כשנפל.

 

כדאי לשאול ולבדוק שנית אם הצבא לא שיקר שעה שהכחיש את השימוש בפצצות זרחן, עד אשר הדבר נגלה ואי אפשר היה לשקר יותר. האם הצבא לא פיזר גם בדרום לבנון פצצות מצרר על אזורי מגורים של אוכלוסייה אזרחית, פצצות מהן עד היום נפגעים צאן ואדם, וזאת למרות שהדבר אסור על-פי החוק הבינלאומי? האם לא הרסו רכוש בבתים ועל אם הדרך, גנבו, עשו צרכים בבתים, במטבחים, בכלי בישול? האם קצינים לא אמרו שמותר להרוג אזרחים? האם נשים וטף לא נורו?

 

האם הרבנות הצבאית לא עודדה להרוג במי שהם קוראים "עמלק"? האם זה מקרה שהפרקליט הצבאי הראשי ראה בירייה באדם כבול באזיקים קשור-עיניים, סתם "התנהגות לא הולמת"? גם הפרקליט הצבאי הראשי הקודם ידע להעלים עין מהתעללות באזרחים פלסטינים ועל כך אני מוכנה להעיד.

 

ההתייפייפות של ראשי הצבא, אטימותם לביקורת והתמיכה הפטריוטית בה הם זוכים אמנם מעידים על כוח ועל עוצמה אך לא על מוסר וצדק.

 

פעם ישראל סיפקה לעולם השלישי הדרכה בחקלאות. היום הפכנו לסוחרי נשק ופיתחנו את פולחן המלחמה. בתחום זה, הגנרלים שלנו שיצאו לפנסיה עושים הרבה הרבה חיל.

 

לי נראה, שאזרחי ישראל צריכים להיות גאים בחיילים שוברי השתיקה, שמחד הם לוחמים ממלאי פקודות ומאידך עומדים על המשמר שלא ניפול עמוק עמוק לשפל של אכזריות מרושעת. מה עוד שזו ציניות מרושעת לדרוש מהם להופיע בשמם המלא בעוד הם אנשי צבא, ובמיוחד נוכח ההתנהלות בצבא לכל מי שמעז לעלות ביקורת.

 

המחקרים שפורסמו על התנהלות הצבא באזורי הכיבוש (בייחוד ברצועת עזה) באחד מגיליונות כתב העת "אלפיים" לפני חודשים ספורים, חשו את האכזריות וההתעללות באוכלוסייה, את הרדיפה וההשפלה שעברו אלה שמצפונם העיק עליהם והביאו הדברים לידיעת מפקדיהם. סופם היה רע ומר, אף שכל שסיפרו אושר כאמת מוחלטת.

 

היזהרו מהתייפייפותו של שר הביטחון, וקראו את סיפור כאבם של שוברי השתיקה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עופרת יצוקה בעזה
צילום: רויטרס
מומלצים