שתף קטע נבחר

ילדי קייטנה ערבית בירושלים הושפלו: בלי חולצות

שוטרים מנעו מקבוצת ילדים להיכנס להר הבית בגלל חולצות הקייטנה עליהן נכתב "אל קודס - בירת התרבות הערבית" ודרשו שיסירו אותן כדי להיכנס

ילדים שרק רצו לסייר בעיר העתיקה בירושלים גילו כי משטרת ישראל אינה מרוצה מלבושם. כשהופיעו הילדים בהר הבית כשהם לבושים בחולצת הקייטנה הכתומה שלהם, הסבירו להם השוטרים כי אם הם רוצים להיכנס - החולצות חייבות לרדת. כך הם חזרו לבתיהם בתחושת השפלה צורמת.

 

האירוע התרחש שלשום (יום ג') לילדי הקייטנה של תושבי שכונת צור באהר שבמזרח ירושלים. הילדים יצאו לסיור בעיר העתיקה כשהם לבושים בחולצת הקייטנה, שעליה נכתב: "אל-קודס - בירת התרבות הערבית". אולם הבילוי המהנה הפך לעימות עם שוטרים.

 

פואד אבו חאמד, שבנו היה בין הילדים, סיפר ל-ynet כי "השוטרים עיכבו אותם בכניסה להר הבית יותר משעה וחצי ודרשו מהם להסיר את החולצות.

 הם דרשו להוריד לכל הילדים את החולצות, כולל הילדים שלא הייתה להם גופיה מתחת". מדריכי הקייטנה ניסו להקטין את תחושת ההשפלה לילדים שלא לבשו גופיות מתחת לחולצה הכתומה ולכן מיהרו לרכוש להם גופיות בעיר העתיקה.

 

כך אירע שבנו של אבו חאמד שב לביתו כשהוא לבוש רק בגופיה. "בני למד בבית ספר דו-לשוני, הוא יודע עברית היטב והוא חונך על ערכי דו-קיום ותרבות. עכשיו הוא שואל אותי: 'למה דווקא אותנו עוצרים, אבא? מה השוטרים רוצים מאיתנו? מה הבעיה שלהם עם החולצות?'"

 

אבו חאמד סיפר כי הוא נאלץ לשלוח את בנו לקייטנה השכונתית שהוקמה על תושבי צור באהר, משום שהעירייה לא טרחה להקים קייטנה בשכונה. "אם הייתה קייטנה של העירייה, הייתי שולח את הבן שלי אבל אין", התרעם.

 

"ישראל מצד אחד לא נותנת קייטנה ומצד שני, גם כשיש קייטנה, היא לא נותנת לה לפעול", אמר אבו חאמד, ששימש כתחקירן של ארגון "בצלם". "בסופו של דבר, כשיש אירוע כלשהו במזרח ירושלים, אפילו אמבולנסים אנחנו לא מקבלים, אז דווקא על החולצה של בני הם יודעים לעבוד בצורה יעילה?"

   

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה ילדי הקייטנה אכן "הגיעו עם חולצות שעליהן נכתב 'אל-קודס, בירת התרבות הערבית'. נאמר למנהלים שלהם שמי שלובש חולצה כזו לא נכנס להר הבית - והם עזבו את המקום".

 

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כחול נגד כתום (ארכיון)
צילום: AP
מומלצים