שתף קטע נבחר

"סליחה, אפשר את הדרכון בבקשה?"

מאיה, ראש צוות ביחידת האכיפה "עוז" של רשות האוכלוסין, יצאה השבוע "לנקות" את רחובות תל אביב מזרים השוהים כאן שלא כחוק - "ברגישות ובנחישות". נועה, פעילה חברתית, מסתובבת באותם רחובות ממש כדי לגייס משתתפים להפגנה נגד הגירוש. כל אחת מהן מאמינה בדרכה, ותהום פעורה בינן

ראש רשות אוכלוסין וההגירה היוצא, יעקב גנות, היה נחרץ בהערכתו בנאום שנשא ביום שלישי השבוע, בטקס השקת יחידת האכיפה החדשה "עוז", המיועדת לאיתור שוהים בלתי-חוקיים במטרה לגרשם מהארץ. "היעד יושג בתוך עשרה חודשים ופחות", הצהיר גנות. "על-פי ההישגים שלכם בשבועיים האחרונים, התחלתם טוב. אין ספק שהתוצאות תהיינה טובות מיום ליום".

 

גנות יודע על מה הוא מדבר. על-פי הנתונים שהציג באירוע אל"מ במיל' ציקי סלע, מנהל יחידת "עוז", בדקו פקחי היחידה מעל 2,500 נתינים זרים השוהים בישראל, ומתוכם נעצרו למעלה מ-500. "התחלנו בהרחקתם של מאות שוהים בלתי חוקיים", הצהיר סלע. מאז עברו עוד ארבעה ימים, ועבודתה של היחידה נמשכת במלוא העוז.

 

ביחידה טוענים כי הפיקו את הלקחים מפעילותה בתחילת העשור של משטרת ההגירה, שנחשבה לאלימה, והיחס אל הזרים הנבדקים הגון ומכובד - אך בכל זאת חסר פשרות. עובד שאיננו מופיע במסופי משרד הפנים, נלקח לשימוע, ומשם - בהתאם לממצאים - הוא משוחרר, נלקח למעצר או מגורש מהארץ.

 

לראשונה מאז נכנס לתוקף בפברואר 2008, מיישמים הפקחים גם את "נוהל חדרה-גדרה" שאישרה הממשלה, לפיו פליטים - שגירושם למדינות בהן קיימת סכנת חיים עבורם נאסר בהתאם לאמנות בינלאומיות - מורחקים מאזור גוש דן ונדרשים להימצא צפונית מחדרה, או דרומית לגדרה. זאת, כדי למנוע משבר הומניטרי בערי המרכז.

 

הארגונים החברתיים המסייעים לעובדים הזרים מנהלים בימים אלה מאבק עיקש בעבודת יחידת האכיפה. חלק מהפעילים אף מנהלים פעילות סמויה, שבמסגרתה מתריעים הפעילים בפני האוכלוסייה הזרה מפני פעילות יחידת האכיפה, כשזו מגיעה לשטח.

 

"יש מדיניות של דלת מסתובבת", אמר רועי וגנר, פעיל במאבק. "מצד אחד המדינה מגרשת אנשים, ומצד שני ממשיכה לקלוט עובדים זרים חדשים, ליהנות מהרווח מחברות כוח האדם. אי-אפשר להשתמש באנשים ככלים חד פעמיים. צריך להשאיר את אלו שכבר פה במקום להביא כוח אדם חלופי, ולתת להם את האפשרות להרוויח את הכסף שהוציאו כדי לקבל את ההזדמנות לעבוד פה".

 

במוצאי שבת יפגינו פעילי ארגוני הסיוע פעם נוספת לצד עובדים זרים, נגד מדיניות רשות ההגירה. אך גם הם יודעים היטב, שהפור כבר נפל, וייתכן מאוד שחלקם כבר לא יהיו כאן בהפגנה הבאה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פעילים ופליטים מפגינים מול הכנס של "עוז"
צילום: אוהד צויגנברג
גנות בטקס החשיפה של יחידת עוז
צילום: אוהד צויגנברג
פליט מפגין מול הטקס
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים