שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  ים-הולדת לספוג

  האם הוא בן 36? למה חבריו מתגוררים יחד בבית אבות? איזו חיה יצרה את הצחוק שלו? ולמה הוא חי בתוך אננס על קרקעית הים? לרגל יום הולדתו העשירי, הנה עשרה דברים שאולי לא ידעתם על בובספוג, אחת הדמויות המצוירות האהובות בעולם

  בובספוג מכנסמרובע, אחד מהיצורים המוזרים והאהובים על צעירים בכל העולם בשנים האחרונות, חוגג בסוף השבוע הזה עשר שנים להיוולדו. הספוג המפורסם ביותר שנוצר אולי אי פעם, הגיח לאוויר העולם ביולי 1999 והוא פרי יצירתו של סטיב הילנבורג, לשעבר ביולוג ימי ומורה למדעים שעבר הסבה מקצועית.


  בובספוג בוול סטריט. המצויר הראשון שפתח את יום המסחר (צילום: AP)

   

  אחרי זמן קצר שעבד בתור טבח במסעדת פירות ים, החליט הילנבורג (כיום בן 45) להתחיל ללמוד איור והתמקד ביצירת דמויות קומיקס, ממש כמו בוב ספוג. אחרי מסעות קצרים בין כמה אולפנים, הצליח למכור את הדמות שיצר לערוץ ניקלודיאון מבית ענקית התקשורת "ויאקום", והשאר היסטוריה בת 236 פרקים ששודרו בשבע עונות כמעט רצופות.

   

  עם השנים ועם התרחבות המותג המצויר, גדלו גם ההכנסות הנלוות לו. מכירת התוכנית לערוצים בעולם (ב-25 מדינות, כולל ישראל), שיתופי פעולה שונים, הסרט שנוצר בעקבות הסדרה וכמות אינסופית של מוצרי נלווים שלשלו לכיסה של "ויאקום" עד היום יותר משמונה מיליארד דולר. וכל זאת, מספוג צהוב ומרובע הלובש מכנסיים מחויטים ועניבה אדומה.

   

  אז לרגל חגיגות יום ההולדת, שנפתחו כבר אתמול (ה') כשהספוג המפורסם פתח את יום המסחר בבורסת וול סטריט בניו-יורק (והיה לדמות המצוירת הראשונה בהיסטוריה לעשות זאת), בחרנו להביא לכם עשר עובדות שאולי לא ידעתם על היצור המוזר והמחויך.

   

  1. ספוג בן 36?

  כמו לא מעט פרטים הנוגעים לחייו של בובספוג, גם גילו המדויק לא ברור. נכון, אנו חוגגים כעת עשר שנים להולדתה של הדמות המצוירת, אך לפני חמש שנים, באחד הפרקים ששודרו בארצות הברית ב-2004 נאמר שהוא יליד 1973. במילים אחרות, יש הטוענים שכיום הוא בן 36.


  בוב והחברים. נחשף לעולם הזוהר בגיל 13? (האיורים באדיבות "ניקלודיאון")

   

  מנגד, על פי רשיון הנהיגה שלו, בובספוג נולד ב-1986, כלומר הוא כיום בן 23, והחל את דרכו על מסך הטלוויזיה כשהיה בן 13. האמת? היא כנראה נמצאת אי שם במעמקי הים.

   

  2. מכל הצורות בעולם

  אחת השאלות הנוגעות לדמותו של בובספוג ושחוזרת בכל אירוע כמו זה לכותרות היא: "למה בכלל ספוג"? של מי היה הרעיון לייצר דמות תת-ימית המתגוררת בתוך אננס מתחת למים? התשובה של היוצר הילנבורג לעניין היא שבשנות עבודתו כביולוג ימי, היצור המוזר ביותר בו נתקל שחי מתחת למים הוא ספוג ים. אבל צורותיהם של הספוגים החיים והמוזרים לא ממש התאימו לדמות שהוא ביקש ליצור ולבסוף הוא הלך על ספוג האמבט הפשוט ביותר שיש.

   

  אגב, שמו המקורי של הספוג הצהבהב היה "ספונג' בוי" ורק בהמשך החליט הילנבורג לתת לו שם פרטי, בוב, וכך ליצור הזדהות גדולה יותר בינו לבין המעריצים הצעירים, שנהרו אחר דמותו בהמוניהם.

   

  3. איזה צחוק

  את קולו המקורי של הספוג מדבב טום קני מיום היוולדו. לקול המדויק, שגם עובר עיבודי מחשב בדרך למסך הקטן, משמעות מיוחדת במינה. הכוונה היא להקנות לצופים, בזמן שהם שומעים את בובספוג צוחק, תחושה שהם מאזינים לקול הבוקע מתחת למים.


  צחוקים מתגלגלים בהשראת דולפינים

   

  היוצרים סיפרו כי ערכו מחקרים ממושכים כדי להגיע להקניית אותה תחושה, ורק לאחר בדיקות ארוכות נולד אותו צחוק מפורסם של בובספוג. בין מערבלי הקול שנעשה בהם שימוש כדי ליצור את אותו צחוק נמצא מה שהם מכנים "אפקט הדולפין", עיבוד המבוסס על קול טבעי של דולפינים. מעבר לכך, המיקס הסופי של הקול (כמו גם כמה מרכיבים נוספים הכלולים בו) נשמר בסודי סודות באולפני הקול בהם מקליט קני את קולו של הספוג.

   

  4. איזו מין שאלה?

  ב-2005 ארצות הברית געשה לאחר שאחד ממנהיגי תנועות הימין שם, ג'יימס דובסון, טען כי "דמותו של בובספוג מעודדת ילדים לפתח נטיות הומוסקסואליות". הסוגיה העסיקה מאז לא מעט צופים, כמו גם חוקרים אקדמאים רציניים ביותר שתהו על קנקנו של הספוג המחייך.


  בובספוג ופטריק. שמחים ועליזים

   

  מבלי לייחס חשיבות יתרה לאמירה לפיה דמות מצוירת יכולה לקבוע מיניות כזו או אחרת של ילדיכם, אין ספק ששאלת המשיכה המינית חלפה גם במוחם של היוצרים והמפיקים, שבחרו למעט במתן תשובות חותכות לעניין.

  ובכל זאת, מערכת היחסים המעניינת בין בוב לפטריק סטאר, חברו הטוב ביותר, מעוררת לא מעט תהיות.

   

  הוסיפו על כך את דמויותיהם של Mermaid Man ו-Barnacle Boy, זוג מוזר ביותר של דמויות משנה גבריות ומרירות המתגוררות יחד בבית אבות בסדרה, והחידה הולכת ומסתעפת. באחד הפרקים אף התגלה Barnacle Boy ככינוי החיבה של Mermaid Man לשותפו, בן זוגו, או איך שלא תרצו לקרוא לזה. זה קרה כשהוא כינה אותו "קייל", כלומר בשמו הפרטי, אבל אולי הוא סתם התבלבל. בכל זאת, מדובר בקשיש. 

   

  5. עבודות צדדיות

  במסגרת הפיכתו של בובספוג למותג בינלאומי מצליח, גויסה דמותו לקמפיין שמירת איכות הסביבה במדינת ניו-יורק. בקמפיין המדובר קורא הספוֹג הספוּג לילדי המדינה לחסוך במים. כיאה לממדי שוק הפרסום האמריקני היוקרתי, הקמפיין הראשוני כלל בובת ענק של הספוג הנמצאת בתוך אמבטיית-ענק ריקה ממים.

   

  הסלוגן שליווה את הקמפיין היה "אל תייבשו את ניו-יורק". לא ברור האם בסופו של דבר היה זה קמפיין אפקטיבי, שכן החיסכון במים לא ממש הושפע ממנו בתקופה שלאחר עלייתו לאוויר, אבל ההיסטוריה מלמדת שהקמפיין היה אחד המהלכים שהעצימו את הפופולריות של דמות הספוג הצהוב בקרב ילדים בארצות הברית.

   

  6. גם אתם רוצים לגור באננס?

  אנחנו לא יודעים מה איתכם, אבל אנחנו נוהגים לגור, בדרך כלל, בבתים. בובספוג, לעומת זאת, המתגורר על קרקעית הים בעיירה הציורית ביקיני בוטום, חי בתוך אננס. למה דווקא אננס? גם כאן התשובה נמצאת אצל היוצר-הביולוג הימי לשעבר, שיודע לספר כי חוש הריח הוא אחד המפותחים ביותר אצל החיים מתחת לפני הים ושהוא מאוד מחבב את ריחו של האננס.


  עם החברים מתחת למים. חיים משוגעים

   

  "חשבתי שבובספוג יאהב את ריח האננס הנפלא", אמר הילנבורג ששב ומתייחס לדמות הבדיונית שיצר פעם אחר פעם כבעל חיים לכל דבר. הילנבורג טרח והוסיף שאת ריחו של האננס הוא הכיר היטב במסעותיו באזור האיים הפולינזיים שבאוקיינוס השקט, שם הפרי הטעים והריחני נפוץ במיוחד.

   

  7. רשיון לספוג

  כמו שאמרנו בתחילת הדברים וכמו שניתן לראות מדי פרק, בובספוג אוחז ברשיון נהיגה. את רשיונו העניקה לו לא אחרת מאשר גברת פאף, שבימים רגילים משמשת כמורה לשַיִט. גברת פאף נחשבת לדמות משנית בסדרה ותפקידה המקורי תוכנן להיות קטן בהרבה מזה שהיא מגלמת בסופו של דבר. מערכת היחסים המורכבת, כך על פי היוצרים, בינה לבין הספוג הלכה והתפתחה במהלך השנים ועל אף היותה דמות משנית היא מופיעה בסדרה רק מעט יותר מסנדי צ'יקס, הסנאית בעלת קסדת הצלילה.

   

  8. מישהו אמר סימפסון?

  לא מעט פעמים השוו מעריצי משפחת סימפסון בין הסדרה המצוירת ההיא (שחוגגת השנה 20 שנה להיווסדה) לבין החיים התת-מימיים של בובספוג וחבריו. והאמת? לא חסרות להם סיבות.


  "משפחת סימפסון". דמיון מקרי או גרסה תת-ימית של הסדרה האהובה?

   

  מעבר לעלילות המופרכות של "בובספוג מכנסמרובע" שמזכירות לא פעם את אלה המובאות ב"משפחת סימפסון", יש בראש ובראשונה את צבעה של הדמות הראשית שכמעט זהה לצבעם של הסימפסונים. מעריצי הסימפסונים השרופים והזועמים טוענים כי הצבע "נגנב" מיוצר הסדרה מאט גרונינג.

   

  אם לא די בכך, אפשר גם לראות בשמה של המסעדה בה עובד בובספוג, "קראסטי" מחווה (או גניבה?) לשמו של הליצן מ"משפחת סימפסון", והדמיון בין המורה גברת פאף למורה של הסימפסונים, גברת קראבאפל, נראה לעתים אפילו מוגזם.

   

  9. פנתרה לילדים

  באופן מפתיע למדי, לאחד מהפרקים בעונה השנייה של "בובספוג מכנסמרובע", נבחרה להקת המטאל האמריקאית פנתרה לייצר את הפסקול. מדובר בפרק "Prehibernation Week", או "השבוע שלפני תרדמת החורף" בעברית. בפרק נראית הסנאית סנדי צ'יקס מתכוננת לתרדמת החורף שלה ולכן משתדלת לבלות עם בובספוג כמה שהיא רק יכולה. המשחקים שהיא משחקת איתו נראים בעיניו מאיימים ולא בטוחים, והוא מפסיק לשחק איתה תוך זמן קצר.

   

  מעריצי פנתרה לא האמינו למשמע אוזניהם כשהשמועות על חלקה של הלהקה האהובה עליהם בתוכנית הפכו לנפוצות יותר ויותר.

  אבל המציאות הוכיחה שגם הרכב רוק כבד יכול לשתף פעולה עם סדרה מצוירת לילדים והשיר הנושא את שם הפרק, הוקלט לאלבום שירי הסדרה שיצא באוגוסט 2001.

   

  10. דיונון עם שש רגליים

  ספרתם פעם כמה זרועות יש לסקווידוורד, דמות הדיונון ושכנו הממורמר של בובספוג? שש (שתיים המצוירות כידיים ועוד ארבע כרגליים). לדיונון אמיתי, אם תהיתם, יש שמונה. למה? כנראה שמאותה סיבה בדיוק שהוא מתגורר בתוך פסל של בן אדם.

   

  במילים אחרות, אין תשובה של ממש לשאלה הזו. בזמנו הפנוי, למי שטרם יצא להכיר, סקווידוורד מנגן בקלרינט ומצייר את עצמו. טוב, כנראה שבאמת לא לכל השאלות ב"בובספוג" נקבל אי פעם תשובות, אבל מצד שני אולי זה הקסם של הספוג הצהוב והכובש.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בובספוג מכנסמרובע. בן כמה הוא בדיוק?
  לאתר ההטבות
  מומלצים