שתף קטע נבחר

חיילים הוכו על ידי הסגל: "כמו ברווזים במטווח"

ל-ynet נודע כי קבוצת חיילים שנקלטה בגדוד שריון עברה מסכת התעללות. אנשי הסגל שביצעו את המעשים המשפילים ומפקד הפלוגה שידע על הנעשה נשלחו למאסר. אביו של אחד החיילים שנפגעו: "הסגל הרביץ, צחק ונהנה מכל רגע"

אירוע התעללות חמור בגדוד שיריון בצה"ל: סגל פלוגה, שהיה אמור לקלוט חיילים שסיימו באחרונה מסלול, החליט לקבל את פניהם בצורה אלימה וקשה. אנשי הסגל, בידיעת מפקד הפלוגה, היכו את החיילים במשך דקות ארוכות מכות נמרצות במסגרת טקס החניכה, מכות שגרמו להם צלקות וסימנים כחולים על הגוף. כך נודע ל-ynet.

 

אנשי הסגל, שבעה במספר - בין היתר גם אנשי קבע, החליטו כי זאת הדרך הנכונה לקבל את פניהם של החיילים ולכן היכו אותם בחלקים שונים בגופם. החיילים, שנפלו קורבן לאלימות הקשה, נדהמו כאשר האירוע חרג מכל גבול הגיוני וקיבל אופן אלים ביותר.

 

האירוע התרחש בגדוד שריון השייך לחטיבה 188. אביו של אחד החיילים סיפר כי בנו חשש תחילה לספר על מה שאירע, אולם לאחר מכן אמר לו כי הוא וחבריו, כעשרה חיילים, עמדו דקות ארוכות והוכו מכות נמרצות. "הם עמדו כמו ברווזים במטווח, ללא יכולת להגן על עצמם, כשהסגל מרביץ להם וצוחק ונהנה מכל רגע", אמר האב.

 

עוד ציין האב, כי האירוע גרם לבנו ולחבריו תחושה קשה בדבר האמון במפקדים ורק לאחר מספר ימים, כשהבינו כי כל האחראים לדבר נשלחו לכלא, הצליחו להירגע מעט מהטראומה שעברו.

 

מפקד הפלוגה כנראה יודח מתפקידו

המקרה נודע למפקד החטיבה, שהחליטו לטפל באירוע בחומרה רבה, שכן מהתחקיר שערכו עולה כי המפקדים נהגו באופן הנוגד באופן קיצוני את הנורמות המצופות ממפקדים בצה"ל. מפקד הפלוגה, קצין בדרגת סרן, נשפט על ידי מפקד אוגדת געש ונשלח לרצות 30 ימי מחבוש וככל הנראה יודח מתפקידו ומהחטיבה, זאת למרות שהוא לא השתתף בהתעללות - אלא לא פעל למנוע אותה ונענש בשל אחריותו הפיקודית. גם אנשי סגל אחרים נשפטו ונשלחו לכלא ובתום ריצוי העונש ייבחן המשך תפקידם.

 

גורמי צבא ציינו כי לאור חומרת האירוע הוחלט לטפל בו באופן מחמיר וללא פשרות, על מנת להבהיר כי התנהגות מעין זו אינה מקובלת.

 

מדובר צה"ל נמסר כי לאחרונה נחשפו מספר בעיות חריגות באחד מגדודי החטיבה, בהם מקרי השפלה ואלימות אשר אין להם מקום בצבא. בעקבות חשיפת מקרים אלו על ידי המפקדים בוצעו תחקירים מקיפים על ידי מפקד הגדוד ומפקד החטיבה אשר אושרו על ידי מפקד האוגדה.

 

עוד נמסר כי "בהתאם לממצאי התחקירים ננקטו מספר צעדים יזומים מחמירים למיגור התופעה שראשיתם בטיפול משמעתי ופיקודי במסגרתו שפט

מפקד החטיבה את המעורבים במעשים לעונשי ריתוק ומחבוש בפועל, וחלקם אף הורחקו מן החטיבה. מפקד הפלוגה בה התגלו התופעות הושעה מתפקידו ונשפט על ידי מפקד האוגדה למחבוש בפועל. בנוסף לטיפול המשמעתי הוקם צוות בדיקה בראשות סגן מפקד החטיבה על מנת למנוע הישנות תופעות דומות ביחידה ובצה"ל".

 

דובר צה"ל מדגיש כי מדובר באירוע חמור, אשר אינו תואם את רוחה של החטיבה, מורשת הקרב המפוארת שלה והישגיה הבלתי מבוטלים של לוחמיה בחזית הלחימה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים. "מקרה חמור"
צילום: צפריר אביוב
מומלצים