שתף קטע נבחר

קלינטון במלון שנפגע בהודו: עזרו להילחם בטרור

מזכירת המדינה האמריקנית כינסה מסיבת עיתונאים במלון טאג' מהאל במומבאי, שהיה אחד מיעדי הפיגוע המשולב בנובמבר. קלינטון קראה להודים להירתם למאבק נגד האיום העולמי: "אנחנו חשים סולדיריות כי חווינו את זה ב-11 בספטמבר"

מזכירת המדינה האמריקנית פתחה הבוקר (שבת) בביקור בן שלושה ימים בהודו וקראה למדינה להירתם למאבק בטרור העולמי. הנושא הביטחוני לא היה היחיד שהעסיק את הילרי קלינטון אשר הפצירה בהודים שלא לחזור על הטעויות של ארצות הברית ולפעול עוד היום למען שמירה על כדור הארץ.

  

מזכירת המדינה הופיעה במסיבת עיתונאים במלון "טאג' מהאל" במומבאי - אחד מיעדי הפיגוע המשולב שאירע בנובמבר אשתקד. היא ניצלה את רקע המלון, שנצרב עמוק בתודעת ההודים והעולם כולו, כדי להדגיש את הברית בין שתי המדינות במסגרת המאבק בטרור. 


נשים הודיות מקבלות את פניה של קלינטון (צילום: AP)

 

"הפיגוע שהתרחש אתמול בג'קרטה באינדונזיה שימש כתזכורת כואבת לכך שהאיום עלינו מצד הקיצונים הוא אמיתי בהחלט. זהו איום עולמי, חסר מעצורים, ניהליסטי ואנחנו חייבים לעצור אותו", הבהירה. "יש לנו תחושת סולידריות וסימפתיה עמוקה, לאור מה שאנחנו חווינו במהלך מתקפת 11 בספטמבר".

 

קלינטון אף הרימה את קולה בעודה מדגישה כי הדרישה האמריקנית לשיתוף פעולה בינלאומי נגד הטרור אינה ריקה מתוכן. "אנחנו יודעים כמה זה חשוב. אנחנו נלחמים במלחמות שנועדו להקיץ את הקץ על איום הטרור נגדנו, נגד ידידינו ונגד בעלי בריתנו ברחבי העולם", היא אמרה והוסיפה כי הודו יכולה לבחור באיזו דרך היא מעוניינת לתרום, אך עליה לעשות כן.

 

להצר את פעילותם של המחבלים

"אנחנו מצפים מכל אחד המעוניין בעולם יציב שיינקוט צעד ברור כדי למנוע מהטרור להכות שורש באדמתנו. עלינו להבטיח שהמחבלים לא ייזכו להתאמן ולא יוכלו לצאת משטחיהם כדי לבצע מתקפות ביעדים אחרים", הוסיפה.

 

קלינטון הוסיפה כי ארה"ב אינה דוחקת בהודו לשפר את היחסים עם פקיסטן כל עוד איסלאמבאד אינה לוקחת אחריות על פעולות טרור שהתבצעו נגד הודו. למרות שממשל אובמה הביע תמיכה במאמצי חידוש הדיאלוג האחרונים בין הודו לפקיסטן, כפי שבאו לידי ביטוי בפגישתם של ראשי הממשלה של הודו ופקיסטן בשארם השבוע, ציינה קלינטון כי וושינגטון לא תלחץ על הודו להיכנס להליך משא ומתן לשלום עם שכנתה, כל עוד זו אינה באה חשבון עם מפגעי מומבאי.

  

לפי דיווח באתר האינטרנט של תחנת הרדיו האמריקנית "ווייס אוף אמריקה", קלינטון ציינה כי היא מאמינה שאיסלאמבאד נקטה בחצי השנה האחרונה יותר צעדים כדי להתמודד עם הטרור מבית, ואותתה כי ייתכנו צעדים נוספים נגד האחראים לפיגועי מומבאי גם בימים הקרובים.

 

עם זאת, היא הודתה שהמשא ומתן עם איסלאמבאד הוא עניין פנימי של ממשלת הודו, ולא תוצאה של לחץ אמריקני. "ברור שכל החלטה שיקבלו ממשלות הודו ופקיסטן על חידוש הדיאלוג כדי לבחון את הסוגיות הקשות שנמצאות במחלוקת תלויה בממשלות אלה. ארה"ב תומכת בצעדים אלא, אך אנחנו איננו מעורבים בקידום עמדה מסוימת. אנחנו מכירים בריבונות ההחלטות האלה שנמצאות בידי הממשלה ההודית".

 

זמן קצר לאחר נחיתתה במומבאי השתתפה קלינטון בטקס זיכרון ל-166 קורבנות הפיגוע שהקיף עשרה יעדים שונים בעיר בנובמבר. באירוע השתתפו חמישה מעובדי מלון היוקרה "אוברוי" ועשרה מעובדי ה"טאג' מהאל".

אחד מהם, קרמביר קאנג, שכל את בתו ואת שני ילדיו במתקפה ב"טאג' מהאל" והיה אחד מבני הערובה שהוחזקו במתחם במשך שלושה ימים. עיתונאים לא הורשו לסקר את הטקס.

 

מזכירת המדינה ביקשה מהודו גם להצטרף לממשל החדש במאמציו לטיפול בשינויי האקלים. "הנשיא אומבה וכולנו מבינים שארצות הברית טעתה בעבר", אמרה. "אנחנו ושאר המדינות המפותחות האחראים הגדולים ביותר לבעיית שינויי האקלים. אנחנו מקווים שמדינה אדירה כמו הודו לא תעשה את אותן הטעויות שאנחנו עשינו". קלינטון התייחסה בדבריה להתבטאות אובמה, לפיה ארה"ב לא עשתה מספיק לטיפול בפליטות גזי החממה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דורשת סיוע. קלינטון
צילום: AFP
הפיגוע בטאג' מהאל (ארכיון)
צילום: AP
מומלצים