שתף קטע נבחר

השר איתן: "לעצור את המאגר הביומטרי"

השר מיכאל איתן יוצא נגד החוק שיחייב את אזרחי ישראל לתת טביעות אצבע למאגר שתקים המדינה: "הליך החקיקה אינו ראוי, צריך לעצור את הדהירה אל המאגר". ועדת השרים לחקיקה תדון בנושא ביום א'

"גם אם מחליטים לעשות צעד תקדימי כזה, ולהקים מאגר ביומטרי של כלל אזרחי המדינה, שאינו מקובל ברובן המכריע של המדינות הדמוקרטיות, אי אפשר לעשות כן בחקיקה חפוזה, המחוררת את זכויות האזרח כגבינה שוויצרית", כך מסר הערב (שבת) השר מיכאל איתן מהליכוד, בהתייחס לחוק לפיו יוקם מאגר ביומטרי הכולל

את טביעות האצבע וצילומי הפנים של כלל אזרחי ישראל.

 

בעקבות בקשה של איתן, ועדת שרים לחקיקה תדון מחר (א'), בהכנסת שינויים בחוק. איתן הצביע בעד החוק בהחלת הרציפות אך הסביר בבלוג האישי שלו כי מדובר "בהצבעה שאני מחויב לה כשר בממשלה".

 

עוד הוא כתב "ברצוני להדגיש שהצבעה נגד הרציפות, משמעה - פסילת 17 חוקים חשובים על הסף, ואילו הצבעה בעד לא מונעת המשך השינויים כפי שהצהרתי שבכוונתי לעשות ערב הבחירות האחרונות".

 

החוק (PDF) נידון בימים אלה בוועדת המדע של הכנסת, לקראת קריאה שניה ושלישית. יושב ראש הוועדה, מאיר שטרית, היה ממקדמי החוק כאשר היה שר הפנים בממשלה הקודמת, והעביר את הדיון לוועדה שלו על מנת לקדם את החוק במהירות. הדיון הבא בוועדת המדע צפוי להתקיים מחר בבוקר, ככל הנראה לפני הדיון בממשלה.

 

החוק מיועד לקדם הנפקת תעודות זהות ביומטריות, כאשר המאגר אמור לשמש כאמצעי גיבוי וזיהוי במקרה שתעודה הלכה לאיבוד, ולמנוע התחזות והוצאת יותר מתעודה אחת - זאת על ידי השוואה של פרטים מאדם שאינו נושא תעודה מזהה, לפרטים הנמצאים במאגר.

 

המתנגדים למאגר, ובהם איתן, טוענים כי הוא כזה מפר את פרטיות האזרחים - וכן כי דליפתו מסוכנת. זאת גם לאור דליפתו של מאגר מרשם האוכלוסין. בדיונים על החוק אומר שטרית כי ישנם מאגרים רגישים בהרבה המכילים בין השאר מידע פיננסי ורפואי על כל תושבי ישראל, וכי אזרחים סומכים על מי שמחזיק בהם.

 

להפסיק לעכב את תעודות הזהות

לדברי השר איתן, בניית מאגר ביומטרי, אשר יכיל את פרטי טביעות האצבע, תווי הפנים ונתונים נוספים על כלל אזרחי ישראל, אינו נחוץ ועלול לדלוף ולפגוע בצורה בלתי הפיכה בצנעת הפרט של כלל אזרחי המדינה. עוד טוען השר איתן, כי על מנת להשיג את המטרה הראויה של תעודות זהות ודרכונים דיגיטליים אין צורך בהקמתו של מאגר ביומטרי מסוכן.

 

"יש לעצור את הליך החקיקה המזורז והדורסני המתקיים כיום בכנסת. מדובר בחוק בעל פוטנציאל גדול של סיכון לפגיעה בפרטיות, אשר עלול להביא למצב בו טביעת האצבע של כל אחד ואחת מאיתנו תעבור כסחורה עוברת לסוחר. המאגר הזה עלול לדלוף בדיוק באותה הצורה בה דלף מאגר מרשם האוכלוסין, רק שהפעם התוצאה תהיה בלתי הפיכה ומי שירצה לשמור על פרטיות יהיה חייב ללבוש כפפות", מסר איתן.

 

איתן מציע לקדם את נושא התעודות הזהות החכמות, ובמקביל לבחון את נושא המאגר בלי שהוא יעכב אותן.

 

"אין איזון"

הדיונים על החוק התקיימו בקצב מוגבר בשבועות האחרונים, וצפויים להמשיך להתקיים במהלך השבוע הקרוב. בדיונים נוכח שטרית, חברי כנסת שאינם חברים בוועדה, ואורחים נוספים מהמשטרה, מגופים ממשלתיים, ארגוני פרטיות, חברות שעוסקות באמצעים ביומטריים ואזרחים פרטיים שביקשו להשתתף בדיון.

 

השר איתן ביקר בחריפות את הליך החקיקה המזורז שמוביל שטרית, וטען כי מתוקף היותו של שטרית יוזם החקיקה כשר הפנים לשעבר ויו"ר הועדה, כעת אין מי שידאג לאזן את החקיקה בסעיפים הנוגעים לשמירה על זכויות הפרט.

 

"יש לקיים דיון ציבורי רחב, בהשתתפות אמיתית של חברי הכנסת וגורמים ציבוריים, אשר לא מתקיים במציאות הנוכחית בה יו"ר הועדה קובע דיונים מדי יום ביומו, ללא השתתפות חברי כנסת נוספים ומבלי שמתקיים דיון ציבורי רחב היקף שבמסגרתו נבדקים היתרונות והחסרונות בצורה מעמיקה", מסר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
"לעצור את הדהירה". השר מיכאל איתן
צילום: אלי אלגרט
מומלצים