שתף קטע נבחר

מחאה בשייח ג'ראח: נגד פינוי, בעד אובמה

תושב השכונה המזרחית אמור לפנות את ביתו, שם התכנסו עשרות פעילים שקראו "אובמה - כן אתה יכול לעצור את הפינוי". נציג מרצ בעירייה: לממשלה תוכנית גרנדיוזית לייהוד

מאהר חאנון, תושב שכונת שייח ג'ראח שבמזרח ירושלים, חייב על פי צו בית משפט לעזוב את ביתו. ביום בו פורסם על דרישה אמריקנית מישראל למנוע בנייה מתוכננת בשכונה, הגיעו בצהריים (יום א') לבית - שאינו קשור למתחם בית המלון שבמחלוקת - עשרות מתושבי השכונה, פוליטיקאים יהודים וערבים וארגוני זכויות אדם, כדי להפגין מחאה.

 

המפגינים התגודדו תחת תמונתו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ועליה הכיתוב באנגלית "הנשיא אובמה, כן אתה יכול - לעצור את הפינויים והריסות הבתים במזרח ירושלים". 

 

חאנון עצמו אמר שאנשים רבים רצו לראות מה מתרחש בביתו. "העבודה שלי היא לשמור על הבית שלי - כאן נולדתי בשנת 56', ולשמור על הילדים שלי שנולדו כאן. אין לנו מקום אחר ללכת אליו אם יפנו אותנו, אנחנו מבקשים מכל האנשים שיעזרו למשפחות בשייח ג'ראח".

 

חאתם עבד אל-קאדר, עד לפני כמה שבועות שר פלסטיני מטעם הפתח לענייני ירושלים, אמר ל-ynet כי "האמריקנים לוחצים על ישראל להפסיק את השינויים בסטטוס קוו ולא לבנות במלון שפארד התנחלות.

 מדובר בשטח פלסטיני שנמצא תחת כיבוש ישראלי, ואנחנו מקווים שהלחץ האמריקני יעשה את שלו".

 

לדבריו, "אנחנו פה לתמוך במשפחת חאנון ולשלוח מסר לכל העולם - ההחלטה להרוס בתים ולבנות התנחלות אינה עומדת במבחן החוק", קבע. עבד אל-קאדר טוען שלאמריקנים השפעה גדולה על הנעשה במקום. "אם אובמה לא יכול, אז מי כן? עם זאת אנחנו צריכים יותר מנאומים, אנו זקוקים ללחץ אמיתי שיעצור את הפעילות הישראלית במזרח ירושלים".

 

חבר עיריית ירושלים מסיעת מרצ, מאיר מרגלית, בא גם הוא להפגנה. "מלון שפארד זו נקודה נוספת במכלול גדול מאוד של

 מאמץ דיפלומטי של ממשלת ישראל לקדם פעילות ייהוד במזרח העיר - לפעמים באופן ישיר ולפעמים באמצעות מתנחלים", אמר.

 

לטענת מרגלית, "המגמה היא לתפוס שליטה על כמה שיותר נכסים במזרח העיר במטרה ליצור מצב שבבוא היום אפשר יהיה לטעון כי רוב השטח הוא יהודי לפי מתווה קלינטון (הקובע כי במסגרת של שלום וחילופי שטחים, אזורים בעלי רוב יהודי יישארו בידיים יהודיות ולהיפך). האמריקנים מבינים שיש פה ראייה אסטרטגית רחבה יותר שמטרתה לשנות את המאזן הדמוגרפי באזור. לכן הם רוצים לעצור זאת לפני שיהיה מאוחר מדי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
חאתם עבד אל-קאדר. מסר לעולם
צילום גלי תיבון
מומלצים