שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  סחר הביציות: רופאים ישראלים במעצר ברומניה

  פרשת הסחר בביציות ברומניה הגיעה לפתחו של בית המשפט. שני בעלי המרפאה, הרופאים הארי מירון ובנו יאיר, יישארו במעצר ל-29 ימים נוספים. בית המשפט במדינה הורה לשניים מעמיתיהם הישראלים לא לעזוב את רומניה

  בית המשפט ברומניה הורה אחר הצהריים (יום ב') להאריך את מעצרם של שני רופאים ישראלים, אב ובנו, שנעצרו בחשד לסחר לא-חוקי בביציות. כמו כן, הוחלט לעכב את יציאתם מהארץ של שניים מעמיתיהם, אף הם רופאים ישראלים.


  חשד לסחר לא חוקי בביציות. מרפאת SABYC, היום (צילום: AFP)

   

  ל-ynet נודע היום שכ-30 ישראלים נעצרו אתמול במרפאה שבה מתבצעות הפריות בבוקרשט שברומניה. רוב העצורים נחקרו ושוחררו תוך כמה

  שעות, אך כמה מהם נותרו במעצר והחמיצו את טיסתם חזרה לארץ. משרד החוץ בירושלים עודכן בפרטים, שגרירות ישראל במדינה עוקבת אחר הפרשה ואנשיה נמצאים בקשר עם השלטונות המקומיים. 

   

  בית המשפט האריך ב-29 ימים את מעצרם של שני הרופאים, הארי מירון ובנו יאיר מירון, שמרפאת SABYC נמצאת בבעלותם. יחד עמם נעצרה גם מזכירת המרפאה, אזרחית רומניה. כמו כן הוחלט לעכב את יציאתם מרומניה של שני ישראלים נוספים - פרופ' נתן לויט וד"ר גניה זיסקינד. הם זומנו לחקירה נוספת על ידי הרשויות.

   

  אסתר, רעייתו של ד"ר נתן לויט, אמרה ל-ynet שרק אחר הצהריים שמעה על כל הפרשה. "אני יודעת שהוא נחקר, ושוחרר עם עיכוב לצאת מהמדינה. מותר להם להיות במלון, והם צריכים לבוא לחקירה מתי שצריך. אני לא יודעת שום פרט מעבר לכך".

   

  לדברי אסתר לויט, עיסוקו של ד"ר לויט בפוריות, ובעיקר בהפריה חוץ רחמית (IVF). הוא עובד ביחידה להפרייה חוץ רחמית בבית החולים 'בני ציון' בחיפה, וכן בבתי חולים פרטיים. מעורבת נוספת בפרשה, הביולוגית ד"ר גניה זיסקינד, היא מנהלת המעבדה להפריה חוץ גופית ב'בני ציון'.

   

  מבית החולים נמסר כי אין להם קשר לנושא. "מדובר במרפאה פרטית ברומניה, השוכרת שירותים מרופאים העובדים בבתי החולים בישראל". ממשרד הבריאות נמסר: "הנושא בטיפול הרשויות ברומניה. עם שובם של הרופאים יתקיים בירור במשרד הבריאות".

   

  על פי דיווחים בתקשורת המקומית, אתמול פשט על המרפאה כוח גדול של חוקרי משטרה מיוחדים, במהלך מה שכונה שם "פרשיית סחר בביציות". במקום נעצרו כמה עשרות בני אדם, בהם גם חברי הנהלת המרפאה, שנחקרו בחשד למכירה וקנייה של תאים אנושיים.

   

  עוד דווח ברומניה כי בין הנחקרים גם תורמות ישראליות החשודות שמכרו ביציות מגופן תמורת כסף. מנהל הסוכנות הלאומית להשתלות, ויקטור זוטה,

  אמר לסוכנות ידיעות מקומית כי המרפאה פועלת שלא על פי החוק. המרפאה שבה מדובר כבר הייתה מעורבת בפרשייה מהסוג הזה ב-2002. 

   

  במשרד החוץ בירושלים עוקבים אחר הפרשה החדשה. דובר המשרד לתקשורת הישראלית, יוסי לוי, אמר ל-ynet כי שגרירות ישראל בבוקרשט נמצאת בקשר רציף עם גורמי החוק ורשויות המשפט, כדי לסיים את הפרשייה במהירות. הקונסולית בבוקרשט, לילי בן הרוש, עודכנה בפרטים אמש ועומדת בקשר עם הרשויות המקומיות.

   

  בהכנת הידיעה השתתפה מיטל יסעור בית-אור
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המרפאה ברומניה, היום
  צילום: רויטרס
  שוטר בכניסה למשרד
  צילום: רויטרס
  מומלצים