שתף קטע נבחר

חשד בארה"ב: הרב סחר בכליות במשך עשור

עשרות תושבי ניו יורק וניו ג'רזי, בהם ראשי ערים ורבנים, נעצרו בחשד למעורבות בפרשה הכוללת הלבנת הון, שוחד וסחר באברים. הרב לוי יצחק רוזנבאום מברוקלין חשוד כי שילם לעניים 10 אלף דולרים עבור כל כליה, שאותן מכר ב-160 אלף

פרשת השחיתות המסעירה את ניו יורק העלתה ממצאים מצמררים: הבולשת הפדרלית (FBI) חושדת כי אחד העצורים בפרשה, הרב לוי יצחק רוזנבאום מברוקלין, סחר באברים של בני אדם במשך עשור וכך ניצל תורמים עניים ואנשים חולים. רוזנבאום הוא בין עשרות החשודים שנעצרו ולפי הדיווחים - הוא האחראי למעשים החמורים ביותר.

 

מחקירת הבולשת הפדרלית (FBI) ורשויות המס בארה"ב עולה כי רוזנבאום פעל במשר עשור לשכנע אנשים עניים למכור את כליותיהם תמורת עשרת אלפים דולרים. התובעים טוענים כי הוא מכר כל כליה לחולים שמצבם חמור בתמורה ל-160 אלף דולר. כך הוא שלשל לכיסו 150 אלף דולר בכל עסקה. 


מבצעים את המעצרים (צילום: יוסף פפר, אתר אתרוג)

 

על-פי הדיווחים השונים, בניו יורק ובניו ג'רזי למעשה נחשפו שלוש פרשות שונות הקשורות זו לזו: מכירת כליות, שימוש בתרומות לצרכי הלבנת כספים, ומתן שוחד לראשי ערים על-מנת לקבל היתרים שונים בנושאי בניה. בפרשה זו, שפרטיה טרם נמסרו מעורבים גם, לפי החשד, ארגונים יהודיים.

 

העיתון "ניו יורק פוסט" דיווח הלילה (יום ו') על אחד המקרים הקשור בהלבנת כספים לכאורה שנעשתה מברוקלין, עברה דרך העיירה דיל שבניו ג'רזי והגיעה עד לישראל. אחד החשודים הודה בחקירתו כי הוא אמנם הכריז על פשיטת רגל, אך הוא הצליח "להעלים" שלושה מיליון דולרים בעזרת הרבנים.

 

בין העצורים נמצא גם הרב שאול קסין, שהוא בנו של הרב הספרדי הראשי של הקהילה היהודית בדיל. קסין הוא רק אחד מחמישה רבנים ושלושה ראשי ערים המעורבים לכאורה בפרשה. עד כה נעצרו 44 בני אדם בחשד למעורבות בחלקיה השונים. החשיפה עוררה זעזוע בניו יורק ובניו ג'רזי, וערוצי הטלוויזיה המקומיים סיקרו בהרחבה את דיוני הארכת המעצר של החשודים.

 

סדרת המעצרים היתה למעשה תוצאה של חקירת בת שלוש שנים שהתמקדה בקהילה היהודית של יוצאי סוריה בברוקלין ובקהילה היהודית בעיירה

דיל בניו-ג'רזי. החוקרים עסקו תחילה בהלבנת כספים מארה"ב דרך ישראל וכך גילו חשדות לסחר בכליות ואף למכירת תיקי יד מזויפים של מעצבים.

 

ככל שהחקירה הסתעפה התבררו ממדי הפרשה ועלה החשד לשחיתות בעיריות בניו ג'רזי. מוקדם יותר דווח כי שני ראשי ערים בניו ג'רזי, וכמה רבנים בקהילה היהודית במקום ובניו-יורק, נעצרו. ראשי הערים שנעצרו הם פיטר קמרנו, ראש העיר בן ה-32 של הובוקן שנכנס לתפקידו לפני 21 יום, דניס אלוול ראש העיר סיקאוקס, סגנית ראש העיר ג'רזי סיטי לאונה בלדיני וראש מועצת העיר, מריאנו וגה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סדרת המעצרים
צילום: AP
שלוש שנות חקירה
צילום: יוסף פפר, אתר אתרוג
מעצרים גם בעיריות ניו ג'רזי
צילום: AP
מומלצים