שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  שתי ספינות רומיות טרופות נתגלו בים התיכון

  הספינות נתגלו במצב שימורי נדיר, הודות לעומק הרב שאליו שקעו. בבטנן נמצאו סחורות רבות, כגון כדים לאחסון יין ושמן ואבוקות של לפידים. מנהלת מכון המחקר האחראי לחיפושים: "זה כמו לראות מוזיאון ארכיאולוגיה מתחת לפני הים"

  ארכיאולוגים חשפו את הריסותיהן ותכולתן של שתי ספינות טרופות שהשתייכו לצי של האימפריה הרומית. הספינות נתגלו במצב שימורי נדיר באיכותו, אל מול חופי האי הזעיר ונטוטנה, הממוקם מול חופה המערבי של איטליה.

   

  ממצולות - ארכיאולוגיה תת-ימית ב-ynet מדע:

   

  הספינות נמצאו בעומק של יותר מ-100 מטרים ולפי מבנה הספינות ואופי המטען שהכילו ניתן להעריך כי מדובר בספינות של הקיסרות הרומית שטבעו מאות הראשונות לספירה. לא נמצאו עד כה פרטים המסגירים את נסיבות הטביעה או את התאריך המדויק שלה.


  כדים עתיקים נתגלו בבטן האוניות (צילום: AP)

   

  לא נדיר לגלות ספינות טרופות בים התיכון אך הספינות שנתגלו עתה הן יוצאות דופן ברמת השימור שלהן. אנליסה זרטיני, העומדת בראש המשרד הממשלתי האיטלקי לארכיאולוגיה תת-ימית, הסבירה כי העומק הרב שאליו שקעו הספינות הגן עליהן מזרמים תת ימיים המפרקים לרוב את הספינות האחרות לגורמים.

   

  גם המטען שהועמס על הספינות, שיכול אולי להסגיר את היעד שאליו הוכוונו, נשמר היטב ונותר בחללי האחסון שלו, ממש כפי שהועמס לפני כמעט 2,000 שנה. "זה כמו לראות מוזיאון ארכיאולוגיה מתחת לפני הים", אמרה זרטיני, "נוכל ללמוד מכך הרבה על נתיבי הסחר אל רומא וממנה". 

   

  בבטן הספינות נתגלו כדים רבים לאחסון יין ושמן זית, כלי מתכת וזכוכית. שפע הממצאים ועתיקותם הופכים את הספינות הטרופות הללו לאוצר של ממש, המושך אליו גם צוללנים הפועלים מטעם עצמם ולא למען גוף מחקרי מוכר. החפירות לגילוי הספינות נערכו במסגרת מאמץ כללי של הרשויות באיטליה להגיע לספינות הללו לפני ששודדי העתיקות, הסורקים את הים התיכון בחיפוש אחר אוצרות טבועים, יוכלו לשים עליהן את ידיהם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הגביע שלהם. הצוללנים יוצאים עם השלל
  צילום: AP
  קורצים לשודדי עתיקות. אוצרות האוניות
  צילום: AP
  מומלצים