שתף קטע נבחר

שטרית: אדון עם הממשלה בחוק הביומטרי

בדיון שהתקיים היום (ב') בכנסת, הודיע מאיר שטרית כי ידון עם הממשלה בבקשה שהגישו מספר חברי כנסת לבצע דיון מחדש (רוויזיה) בחוק, ויכנס מחדש את הוועדה במידת הצורך

חברי הוועדה המשותפת לוועדת הפנים וועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת שדנה בחוק מאגר טביעות אצבע ותעודות זהות ביומטריות, קיימה הבוקר (ב') דיון מחודש על חוק, שאושר ביום חמישי האחרון לקריאה שניה ושלישית. זאת בעקבות בקשה לדיון מחדש (רוויזיה) שהגישו חברי הועדה הנוספים. בדיון הודיע יו"ר הוועדה, חבר הכנסת מאיר

שטרית, שידון בבקשה עם הממשלה, ובמידת הצורך יכנס שוב את הוועדה לדיון מחדש בחוק.

 

שטרית לא הרחיב כיצד ידון עם הממשלה ובאיזה פורום. יצויין כי ארבעת חברי הכנסת (כבל, עמאר, שאמה ומיכאלי) שהגישו את ההסתייגות נעדרו מרוב הדיונים בוועדה המשותפת, וגם אם הופיעו - לא נשארו להצבעה על סעיפיו.

 

חבר הכנסת איתן הסביר בדיון כי בשל חוק ההסדרים ועניינים אחרים לא יכול היה להגיע לדיונים. שטרית בתגובה הסביר שגם הוא היה עסוק בתקציבים מצידה של האופוזיציה ובכל זאת שם לעצמו סדר עדיפיות.

 

שטרית אמר גם כי לא מדובר בחקיקה של איש אחד, ושהדיון התקיים בנוכחות נציגי ממשלה וארגונים פרטיים שקיבלו את רשות הדיבור - ואף חלק מהסעיפים עודכנו בעקבות ההערות ששמע בדיון.  

 

 עוד על חוק תעודות הזהות והמאגר הביומטרי:

 

 

אם הממשלה לא רוצה את החוק - שתדחה אותו

נוסף על חברי הוועדה מאיר שטרית, אריה ביבי, אברהם מכאלי ואיתן כבל, לדיון המחודש הגיעו חברי הכנסת דב חנין וניצן הורוביץ שהביעו בעבר את התנגדותם לחוק, וכן השר מיכאל איתן שאף הוא הביע את התנגדותו להקמת מאגר וחבר הכנסת זבולון אורלב מהבית היהודי.

 

חברי הכנסת הגישו הסתייגויות שונות בנוע לצורך בהקמת מאגר מידע, וחבר הכנסת מיכאלי ביקש להוציא לפועל את הפשרה שהציע איתן, לפיה יוקם מאגר מפוצל שיישמר

במשרד המשפטים, בנפרד ממשרד הפנים. הסתייגות נוספת הגיע מכיוונו של חבר הכנסת אורלב, שביקש להוסיף סעיף שיותיר לנשים דתיות לא להסיר כיסוי ראש לצורך זיהוי. 

 

יו"ר ועדת המדע והוועדה המשותפת ליישום החוק הביומטרי, ח"כ מאיר שטרית (קדימה), אמר אתמול כי אין בכוונתו לדחות את ההצבעה. "אם הממשלה לא רוצה את החוק - היא יכולה למשוך אותו. אף גורם ממשלתי לא דיבר איתי. מבחינתי החוק יובא השבוע לקריאה שניה ושלישית", אמר.

 

"מבחינתי החוק הסתיים", הוסיף שטרית, והסביר שמאחר שהחוק אושר בוועדה כבר ביום חמישי, הוא לא ידון בהסתייגויות של חברי הנכסת שאינם חברי הוועדה, אך הסכים להוסיף את שינוי הנוסח של אורלב.

 

באשר להסתייגות של מיכאלי לפיצול המאגר אמר שטרית כי למרות שנציגי הממשלה בדיונים הביעו התנגדות לפיצול הוא יקיים עם הממשלה דיון נוסף בנושא, אך לא יעשה זאת במסגרת הוועדה.

 

יסייע למאבק בפשע או יסכן את הפרטיות? 

חוק המאגר הביומטרי מסדיר את הנפקת התעודות הזהות החכמות והדרכונים החכמים, וכולל יוזמה שנויה במחלוקת, לפיה יוקם מאגר מידע של טביעות אצבע וזיהוי תווי פנים של כלל אזרחי ישראל. 

 

על-פי ההצעה, המידע הביומטרי של כלל אזרחי ישראל יישמר בידי רשות מיוחדת וחסויה שתוקם תחת משרד הפנים. הדיונים על החוק התנהלו בחופזה רבה וסעיפיו אושרו על-ידי ח"כ שטרית לבדו. שטרית היה ממקדמי החוק עוד מהתקופה בה כיהן כשר פנים בממשלה הקודמת.

 

ארגוני רבים לזכויות אדם, משפטנים ומומחי טכנולווגיה מבקרים בחריפות את הצעת החוק, בשל הפגיעה בפרטיות, הסכנה לדליפת מידע ושימוש לרעה בנתונים האישיים המצויים בו. שלשום הפגינו כ-150 בני אדם ברחבת הסינמטק בתל-אביב נגד החוק. חלק מהמפגינים עטו מסכות של גאי פוקס, דמות הסטורית המייצגת התקוממות אזרחית נגד שלטון עריץ. חלק אחר נשא שלטים בהם נכתב "במה פשענו?" ו-"בעיני שטרית כולנו פושעים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטרית בדיוני הוועדה. לא ידחה?
צילום: ניב ליליאן
מומלצים