שתף קטע נבחר

מופז נגד חוק מופז: נתניהו, אנחנו לא בקובה

שעות ספורות לפני שהכנסת תקיים הצבעה על "חוק מופז", עלה לדוכן האיש עצמו - ח"כ שאול מופז - ותקף במילים חריפות את ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "אני רוצה להזכיר לך משהו שכנראה שכחת - ישראל היא מדינה דמוקרטית. אדוני לא חי בקובה ואזרחי ישראל אינם אזרחי צפון קוריאה"

ח"כ שאול מופז תקף אחר הצהריים (יום ב') במילים חריפות את הכוונה להעביר עוד הערב בקריאה ראשונה את החוק שזכה לכינוי "חוק מופז", משום שהוא מקל על פילוג סיעות: "אדוני ראש הממשלה, אני רוצה להזכיר לך משהו שכנראה שכחת - ישראל היא מדינה דמוקרטית. אדוני לא חי בקובה ואזרחי ישראל אינם אזרחי צפון קוריאה".

 

מופז הזכיר לנתניהו: "אצלנו, ראש הממשלה מכבד את הכנסת, את חוקי המדינה ואת הציבור. הגיע הזמן שתתחיל להתנהג כמו ראש ממשלה ולא כמו אחרון העסקנים. אני מנסה להבין איך אדם כמוך, אינטליגנטי, משכיל, שלמד במדינה המקדשת את ערכי הדמוקרטיה מרשה לעצמו להביא להצבעה חוק שכזה. אין לי תשובה. אולי זה מפני שאתה חש שהכל מותר לך. אולי זה מפני שהגעת למסקנה שאתה חייב לשרוד בכל מחיר".

 

"אחרי שהבנת שאין לך אפשרות לשמר קואליציה החלטת לכופף את הדמוקרטיה", המשיך מופז במתקפה על נתניהו, "הבנת שיהיו מספיק אנשים מסיעתך ושלא מסיעתך שחוק כזה שיקבל שם כזה בתקשורת ישרת אותם. שרבוב שמי לחוק האנטי-דמוקרטי הזה נעשה על-ידי גורמים פוליטיים שחוששים ממני".

 

חוק מופז אמור לאפשר לשבעה מחברי סיעה מסוימת להתפלג ולהצטרף לסיעה אחרת. הוא נקרא על שמו של שאול מופז בשל ההערכות שלפיהן הוא נועד לאפשר לו ולחברים נוספים בסיעת קדימה לעזוב את מפלגתם ולחבור לליכוד.

 

"לא אסייע לך לרמוס את האופי של המדינה"

"יש לי משהו להגיד לך מעומק לבי", המשיך מופז, "יותר מידי אנשים טובים נלחמו על פניה הדמוקרטיים של המדינה הזאת, אנשים שאני מעריך ומוקיר. אין שום סיכוי שאסייע לך או לכל אחד אחר לרמוס ברגל גסה את אופייה של מדינת ישראל". הוא הוסיף כי "במלחמה על הדמוקרטיה הישראלית אנו, חברי הכנסת

- חיילים בצבא הדמוקרטיה. כראש ממשלה היית אמור לשמש כמפקד בקרב הזה, ללכת בראש המחנה. צר לי שבקרב החשוב ביותר, על פניה ומהותה של המדינה, בחרת להתנהג באופן שאינו הולם לא מפקד ולא חייל ואני מקווה שהציבור הישראלי ישפוט אותך על התנהגותך". בתום נאומו, ירד מופז מהדוכן, וחברי קדימה מיהרו ללחוץ את ידו, בהם גם יו"ר מפלגתו, ציפי לבני.

 

לבני התקשרה לח"כ מופז ובירכה אותו על הנאום. "אני מעריכה את הדברים שאמרת, הם היו נכונים וחדים לגופם. הם מצטרפים לאמירה הברורה של קדימה והם חשובים לקדימה", אמרה לו.

 

בתקופה האחרונה הפשיר הקרח ביחסים בין שני האישים, לאחר שישבו בכנסת בדיון על התקציב זה לצד זו במשך שעות ארוכות ולא החליפו מילה. 

 

השר גלעד ארדן השיב במליאה למופז: "יכול להיות שח"כ מופז נזכר במשפט 'ישועת השם כהרף עין', חשב שאם הוא יביע את נאמנותו העזה לסיעה שלו, אז אולי הציבור ישכח את מעלליו בנושא הזה בעבר. או שמא - וזאת האלטרנטיבה הפחות טובה - שוב התקנון הדרקוני שלפיו הוקמה קדימה, ולפיו סמכויות היו"ר הן כה גדולות, עד שהיא קובעת שם הכל מ-א' ועד ת', הילכו עליו אימים והוא נאלץ לעלות כאן ולהישבע אמונים".

 

מוקדם יותר, תקפה לבני את נתניהו בישיבת הסיעה: "אני לא מוטרדת מהחוק, כי החוק הזה הוא קודם כל בושה למציע, הוא גם בושה למשתמש. החוק לא פוגע בקדימה היום ולא יפגע בעתיד". אני מבינה שראש הממשלה מודאג, פחות מ-4 חודשים והוא כבר מחפש חלקי חילוף כי הוא יודע שקדימה היא האלטרנטיבה היחידה והערכית לשלטון".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שאול מופז
צילום: דודי ועקנין
"החלטת לכופף את הדמוקרטיה". נתניהו
צילום: דודי ועקנין
מומלצים