שתף קטע נבחר

נשיא ליבריה לשעבר בהאג: אני לא קניבל

צ'רלס טיילור, העומד לדין בגין פשעי מלחמה, הגיב לראשונה לעדות עוזרו לשעבר שטען כי הוא הורה לחיילים לאכול בשר אדם. "רציתי להקיא כששמעתי את השטויות האלה", אמר

נשיא ליבריה לשעבר אמר אמש (ב') כי הוא "התחלחל" לשמוע עדויות בבית הדין הבינלאומי בהאג, לפיהן הוא אכל בשר אדם. צ'רלס טיילור התייחס להאשמות שהטיח בו עוזרו לשעבר ואמר כי מדובר בטענות של "אדם אנאלפבת". הוא עומד לדין בגין 11 סעיפי אישום של רצח, אונס, עינויים, גיוס ילדים כחיילים והתעללות מינית.

 

"רציתי להקיא כששמעתי את השטויות האלה", אמר טיילור על דוכן העדים. "אני בטוח שגם התביעה הזדעזעה כשנאלצה להאזין לשטויות האלה". לדבריו, טענות הבכיר הליברי על קניבליזם היו "הצהרות שקריות ומטעות".

 

הנשיא לשעבר הגיב לדבריו של ג'וזף "זיג-זג" מרזה, שהעיד בפני בית הדין בשנה שעברה. מרזה טען בפני השופטים כי טיילור "אמר שעלינו לאכול אותם, גם את אנשי האו"ם הלבנים. הוא אמר שאנחנו יכולים לאכול כאילו היה מדובר בבשר חזיר". זאת, במטרה להחדיר פחד ואימה בקרב אויבי המשטר.

 

התובעים בבית המשפט לפשעי מלחמה בסיירה ליאון, הנתמך בידי האו"ם, טוענים כי טיילור תמך במורדים במדינה, בניסיון להשתלט עליה ולבזוז את משאביה הרבים. ואולם טיילור, ראש המדינה האפריקנית הראשון העומד לדין בבית משפט בינלאומי, גורס כי במעשיו ניסה להביא שלום לסיירה לאון במהלך מלחמת האזרחים שם בין השנים 1992 ל-2002 שגבתה מאות אלפי קורבנות והותירה מאות אלפים נוספים פצועים. 

 

כמה מקרב 91 עדי התביעה שהעידו עד כה טענו כי טיילור שלח למורדים נשק שהוטמן בשקי אורז כדי להפר את אמברגו הנשק שהוטל על המדינה, ובתמורה

קיבל יהלומים שנכרו בידי עבדים. בין עדי התביעה שמסרו עד כה את עדותם: גבר ששתי זרועותיו נקצצו, ואישה שסיפרה כי אולצה לשאת שק ובו ראשים כרותים, בין היתר ראשיהם של ילדיה.

 

טיילור בן ה-61 כבר כפר באישומים נגדו. בתחילת עדותו לפני שבועיים הוא הצהיר כי כתב האישום "מבוסס על שקרים". הוא הדגיש כי "מצער מאוד שהתביעה - בשל דיס-אינפורמציה, מידע מוטעה, שקרים ושמועות - בוחרת לקשור לי תיאורים ותוארים שכאלה. אני אב ל-14 ילדים, יש לי נכדים, וכל חיי נאבקים למען מה שחשבתי שנכון, על פי הצדק וההגינות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים