שתף קטע נבחר

הסטודנטים מאיימים לשבות: התשלום שוב עלה

המועצה להשכלה גבוהה הודיעה כי בגלל עליית המדד, יעמוד שכר הלימוד בשנה הקרובה על 9,646 שקל - 346 יותר משנה שעברה - למרות שלסטודנטים הובטח שלא תהיה עלייה. יו"ר התאחדות הסטודנטים: "נגיב כמו שאנחנו יודעים"

שוב דופקים את הסטודנטים? שנתיים אחרי שסוכם עם הסטודנטים ששכר הלימוד לא יעלה - הוא עולה שוב. השכר לשנת הלימודים הקרובה יעמוד על 9,646 שקל לכל הפחות - עלייה של 346 שקל מהשנה שעברה. הסיבה לעלייה היא העלייה המצטברת במשך השנה במדד המחירים לצרכן, והיא עשוייה אף להיות גבוהה יותר - לאחר שישוקלל גם מדד חודש יולי. ראשי הסטודנטים מאיימים בתגובה להשבית את הלימודים עם תחילתם באוקטובר.

 

יש לציין כי בהסכם האחרון עם הסטודנטים נקבע כי גם עליית מדד לא תוכל להוות עילה לעלייה בשכר הלימוד. עם זאת, בזמן שחלף מאז כבר עלה שכר הלימוד מסיבה זו - אולם עד כה הסטודנטים הבליגו.  

 

הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה שלחה היום מכתב למוסדות להשכלה גבוהה, ובו הנחתה אותם כי גובה שכר הלימוד לתואר ראשון ושני בשנת הלימודים הקרובה יעמוד על 12,503 שקל. מסכום זה יש לנכות את כספי השיפוי - השתתפות בסך 26 אחוז של משרד האווצר בשכר של כל סטודנט, על פי התחייבות הממשלה על בסיס מסקנות ועדת וינוגרד להשכלה הגבוהה.

 

הסכום המתקבל, 9,646 שקל, כאמור אינו סופי, והחישוב הסופי יתבצע רק לאחר פרסום מדד יולי. זאת ועוד, הסטודנטים קובלים על כך שבות"ת שקללו את שיעור עליית המדד רק בשכר הלימוד עצמו, אך לא בסכום השיפוי - ולכן העלייה בפועל בשכר הלימוד אף גבוהה יותר.

 

ראשי הוועדה לתכנון ותקצוב עדכנו גם את ראשי הסטודנטים בדבר פרסום ההנחיות למוסדות להשכלה גבוהה, ובנוסף הבטיחו להם כי השיפוי בגין שכר הלימוד לתואר ראשון הנו אחד הנושאים שיעלו בדיונים התקציביים המתקיימים עם משרד האוצר. במכתב שנשלח למוסדות אף צוין כי "בימים אלו אנו מצויים בדיונים עם אגף התקציבים במשרד האוצר לגבי תקצוב שנת הלימודים תש"ע, לרבות קביעת גובה השיפוי שכר הלימוד למערכת ההשכלה הגבוהה בגין שנה זו. אם החלטת הממשלה בנושא כפי שהתקבלה ב-12 במאי (תקציב המדינה - י.מ.ז) תשתנה, תעדכן ות"ת בנושא את המוסדות והסטודנטים".

 

"נהיה חייבים להגיב", אומר בועז טופורובסקי, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית. "שוב משנים שכר לימוד ללא התייעצות איתנו. זו כבר שנה שלישית שאומרים לנו שלא תהיה עלייה כזו. אני לא יכול לשתוק, יש לנו הסכם. צריך לפתור את זה עד תחילת שנת הליומדים, באוקטובר. שנת לימודים לא תיפתח כהרגלה בלי פתרון לטווח הארוך - איך ייראה שכר הלימוד גם עוד עשר שנים. או ששכר הלימוד יירד, או שיישאר כמו בשנה שעברה - עם או בלי המדד".

 

"שוב מוצאים עצמם הסטודנטים בישראל נקלעים כבני ערובה בין פקדי האוצר לועדה לתכנון ולקצוב", אומר טופורובסקי. "הסטודנטים לא יאפשרו מצב שבו הצמידו את שכר הלימוד למדד, ואת השיפוי לא העלו בהתאם. זה פוגע בנו, והבטיחו לנו שלא יעשו את זה. זה גורר אותנו להגיב כפי שאנו יודעים להגיב".

 

נתנאל איזק, יו"ר ארגון הסטודנטים במכללות בישראל, הוסיף בציניות: "כעת מה שנותר הוא להעלות מיסים, את גובה שכר הדירה ואת מחירי הדלק. לאחר מכן ניתן יהיה להפריט משפחות ולרכוש ילדים מהוריהם לפי משקל. ככה בטוח שהמדינה תמחוק את המושג 'האזרח הקטן', כי הוא פשוט יברח מפה מהר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
טופורובסקי. "הבטיחו לנו"
צילום: ניב קלדרון
מומלצים