שתף קטע נבחר

העיצומים בביטוח לאומי נמשכים היום, ואולי מחר

העובדים לא מקבלים קהל ולא עונים לטלפונים אך חלוקת קצבאות הביטוח הלאומי מתקיימת כסידרה. הוועד ידון היום בדרכים להחרפת העיצומים, אבל יקיים פגישה עם ההנהלה שבה עשוי להחתם הסכם שיביא לסיומם

העיצומים בביטוח הלאומי , שהחלו שלשום, נמשכים גם היום. במסגרת העיצומים, לא מקבלים העובדים קהל ולא עונים לטלפונים בכל הסניפים ברחבי הארץ. עם זאת, חלוקת קצבאות הביטוח הלאומי מתקיימת כסידרה. העובדים במשרד הראשי אינם מטפלים בדואר ואינם מקיימים פעולות גבייה. עם זאת, הוועדות הרפואיות פועלות כסדרן ואין פגיעה ברישום ימי האבטלה המגיעים למובטלים.

 

העיצומים הם ללא הגבלת זמן ואמורים להימשך עד שייחתם הסכם על דרישות העובדים. ועד העובדים מכונס כעת כדי לדון בדרכים להחריף את העיצומים, במידה ויימשכו גם מחר. במקביל, מתוכננת הערב פגישה בין ההנהלה לוועד, שבה יש סיכוי שייחתם הסכם שיפתור את המשבר ויביא לסיום העיצומים.  

 

ועד עובדי הביטוח הלאומי החליט לפתוח בעיצומים במחאה על סירוב האוצר לספק כוח אדם מתאים שיתמודד עם הגידול במטלות שחל בעקבות המשבר הכלכלי וגלי הפיטורים במשק. בהנהלת הביטוח הלאומי לא בטוחים כי יש צורך בהוספת תקנים. מנכ"לית המוסד, אסתר דומיניסיני, אמרה בעבר כי ייתכן ושיפור טכנולוגי יכול להשלים את הצורך בידיים עובדות נוספות במוסד.

 

חל גידול במטלות

משנת 2003 פרשו מעבודתם במוסד כ-450 עובדים ואחרים לא באו במקומם. יו"ר הוועד, ירון צרפתי אמר בשבוע שעבר כי בשנה האחרונה חל גידול במטלות כתוצאה מתוספת של כ-30% במספר התביעות של מובטלים הפונים לביטוח הלאומי. כמו כן, בתחילת חודש אוגוסט צפוי להיכנס לתוקפו "חוק לרון" המאפשר גם לנכים עובדים לקבל קצבת נכות מהביטוח הלאומי והעובדים צופים אלפי פניות שאף יגבירו את עומס העבודה.

 

מהנהלת הביטוח הלאומי נמסר כי הם קוראים לנציגי העובדים לא לפתוח בעיצומים, כדי לא לפגוע בציבור המבוטחים הנזקק לשירותים מהביטוח הלאומי. "ההנהלה סבורה שיש להעדיף את הישיבה על יד שולחן המשא ומתן כדי להגיע להסכמה על פני עיצומים".

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "עובדי הביטוח הלאומי מציגים דרישות מופרזות, ערב יישום חוק שנחקק לאחר אימוץ דו"ח לרון ועוסק בשילובם של נכים במעגל העבודה. יישום הדוח ותיקוני החקיקה הושגו בעבודה מאומצת ומשותפת של משרדי האוצר, הרווחה וארגוני הנכים. מדובר ברפורמה חשובה שתביא לשיפור מעמדם של הנכים בישראל, תגדיל את הכנסותיהם ותממש את זכויותיהם של אנשים בעלי מוגבלויות".

 

במסגרת יישום החוק, ניתנה לביטוח הלאומי תוספת של כ- 38 תקנים חדשים, בהתאם לדרישות ההנהלה. לעובדים אין די בכך והם דורשים לקבל בתמורה ליישום הדוח תוספות שכר משמעותיות לכ-100 עובדים. צר לנו כי עובדי הביטוח הלאומי עושים שימוש ציני במשבר הכלכלי וביישום דו"ח לרון על מנת לזכות בתוספות שכר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עיצומים בביטוח הלאומי
צילום: ירון ברנר
מומלצים