שתף קטע נבחר

תביעה ייצוגית: פלאפון שומרת SMS של לקוחות

פלאפון שומרת מאגר הכולל את תוכנן של הודעות ה-SMS שהלקוחות שולחים, כך טוענת תביעה הוגשה אתמול בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה. פלאפון: "מדובר בתביעה חסרת בסיס. שמירת ההודעות נועדה לצרכי בקרה ושירות בלבד"

מה עושה פלאפון עם הודעות ה-SMS שאנחנו שולחים? לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה הוגשה אתמול כנגד חברת פלאפון תקשורת תביעה בנושא, עם בקשה לאשר אותה כתביעה ייצוגית, ע"י התובעים הייצוגיים עו"ד קובי סודרי ועו"ד אשרף אבו ראזק.

 

בתביעה שהוגשה על ידי עו"ד יצחק אבירם ועו"ד נועם שכנר נטען כי פלאפון מבצעת האזנות סתר שיטתיות וסדרתיות כביכול לתוכן של הודעות SMS, הנשלחות על ידי המנויים של פלאפון. התובעים מדגישים לדבריהם כי אין המדובר רק בשמירת נתוני תקשורת (כמו שעת שיגור ההודעה, מספרי הטלפון של השולח או הנמען, משך ההודעה וכדומה), אלא בשמירה של התוכן המלא שנכתב או נשלח בהודעה. התביעה מתבססת על תכתובת מול פלאפון וסגן היועץ המשפטי שלה, בה לטענת התובעים מודה פלאפון כי היא מעתיקה ושומרת את העתקי התוכן של כל הודעות המסר הקצר המועברות על ידה.

 

"אין הרשאה כדין"

לדברי התובעים פלאפון טענה במכתביה כי יש הסכמה של הלקוחות לשמירה של תוכן ההודעות שלהם, וכי טווח השמירה העכשווי של ההודעות הוא "תקופה הקצרה מחודש ימים ביחס לתוכן המלא של ההודעה", וזאת גם לגבי הודעות נשלחות וגם לגבי הודעות מתקבלות. בתביעה נטען כי פלאפון שומרת במאגר מידע מיוחד שהקימה לשם כך, את התוכן המלא של הודעת מסר קצר כזו, למשך פרק זמן נוסף - גם לאחר שהליך העברת ההודעה הסתיים והיא הגיעה לנמען.

 

כל זאת, אפילו כשהודעת המסר הקצר נמחקה מיידית ומטעמי זהירות, על ידי שולחה או על ידי מקבלה, מהטלפון הנייד שלו. והכל,לטענת התובעים, מבלי שיש לפלאפון הסמכה או הרשאה כדין לביצוע הפעולות הללו, מבלי שאיש מבין שולחי ומקבלי ההודעות מודע לכך או צופה זאת, ויותר מכך – בניגוד למה שמצפה המנוי שלא חושב לרגע שמה שהוא כותב נשמר.לטענת התובעים שאר חברות הסלולר אישרו לתובעים כי הן אינן שומרות את התוכן של הודעות המסר הקצר.

 

גם מנויי חברות אחרות חשופים?

עוד טוענים התובעים בתביעה כי מתברר כי פלאפון אינה מסתפקת, כמו שאר חברות הסלולר, בהעברה בלבד של הודעת המסר הקצר, אלא היא מוסיפה ומעתיקה כביכול את התוכן של כל הודעות המסר הקצר המועברות על ידה - הן הנשלחות והן המתקבלות על ידי מנוייה. כלומר, גם מי שאינו מנוי של פלאפון, המשגר ומקבל הודעת מסר קצר ממנוי של פלאפון, חשוף לפגיעה בפרטיות.

 

בתביעה נטען כי מעשיה של פלאפון הם האזנת סתר על פי החוק בישראל, והם מהווים פגיעה פרטיות, הפרה של הרישיון והפרה של ההסכמים מול הלקוחות. עוד נטען בתביעה כי פלאפון כשלה באי גילוי של הנוהג שלה לשמור עותק של תוכן ההודעות במאגר המידע. בכתב התביעה מוסבר כי פלאפון מסרה עותקים של תוכן הודעות אשר היא אחזרה לבקשתן של רשויות חקירה.

 

חברי הקבוצה בעניינה מוגשת התובענה הייצוגית זו הינם כל מי שמנוי בפלאפון או שולח הודעה לפלאפון. התובעים טוענים כי התובענה נועדה לתקן את המצב הקיים בו פלאפון מבצעת האזנות סתר שיטתיות וסדרתית כביכול להודעות SMS, והם מבקשים שבית המשפט יורה לפלאפון למחוק את מאגר המידע שיצרה לשמירת הודעות מסר קצר וכל תיעוד שלו, ויאסור על פלאפון לשמור את כל הודעות מסר קצר המועברות על ידה.

 

בנוסף התבקש בית המשפט באמצעות עו"ד יצחק אבירם ונועם שכנר, לפסוק פיצוי לפי שיקול דעתו לכלל הנפגעים בפרשה.

 

תגובת פלאפון

פלאפון מסרה בתגובה: "התובענה טרם התקבלה בחברתנו, כאשר מדובר בתביעה חסרת בסיס לחלוטין, וחבל שכלי התביעה הייצוגית מנוצל לצרכי תביעות סרק. יודגש, כי פלאפון פועלת על פי חוק, כאשר שמירת ההודעות נועדה לצרכי בקרה, תפעול ושירות בלבד. הודעות הטקסט נשמרות במאגר מאובטח ואין גישה למידע זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מה קורה להודעות ה-SMS אחרי שהן נשלחות?
צילום: גיל לרנר
מומלצים