שתף קטע נבחר

הרב עמאר בכנס צהר: התנערו מארגוני הנשים

פיוס בין הרבנות לצֹהר? הרב הראשי עמאר נשא דברים בכנס רבני הארגון וקרא להם להבהיר את מחויבותם להלכה - "יצא לכם שם של כאלה שרוצים לשנות דברים". בנוסף, ביקש לגייסם למאבק בארגוני הנשים - "חצו את כל הקווים" ולשלב ידיים נגד רבנים הדורשים תשלום על חופות

"היוזמה שלא לקחת כסף על עריכת חופות היא חשובה מאוד. התופעה הזו של רבנים שלא הולכים ארבע אמות בלי 'ליטול לידיים' - צריך לעקור אותה מן השורש ולהלחם בה בכל הכוח. אסור לתת לזה להשתולל" – כך קורא היום (ג') הרב הראשי לישראל, שלמה עמאר, במתקפה חסרת תקדים על רבנים הדורשים תשלום מבני הזוג אותם הם משיאים. בשיחה בפני משתתפי כינוס הקיץ של ארגון צֹהר, המזוהה עם הנושא, קרא עמאר לרבנים המתנדבים במסגרתו לפעול בעניין מתוך הרבנות הראשית ולא כנגדה.

  

הרב עמאר השתתף באירוע במה שנראה כתחילתו של פיוס היסטורי בין מוסד הרבנות הממלכתי לארגון צֹהר, הנתפס בעיני רבים כאופוזיציוני לה. "יצא לכם קצת שם של כאלה שרוצים לשנות ולעשות דברים נגד ההלכה", אמר לרבנים, וקרא להם להבהיר את מחויבותם אליה - "כדי לסלק את אותן מחשבות". הוא הודה כי יש מחלוקות בינו לבין הנהלת הארגון בנושאים מסוימים, כמו דרישתם להכיר בכל חבריו כרבנים מחתנים, אך הדגיש כי הוא פתוח להידברות ולמשא ומתן מול נציגיהם בכל עניין.

  

הרב הראשי תקף בדבריו רבנים ש"עולה בדעתם פסק הלכה ופוסקים אותו בלי להתייעץ ובלי לדבר עם גדולי הדור". לדבריו, "יכול להביא לטעויות גדולות ולגילוי פנים שלא כהלכה". הוא קרא לראשי צֹהר לצאת נגד התופעה, ובמיוחד כשמדובר ברבני הארגון הגורמים לציבור לחשוב שזוהי עמדתו – "כדי שהדברים יהיו ברורים". בהקשר זה ציין כי הופעל עליו לחץ גדול שלא להשתתף בכינוס בטענה כי זהו "חילול השם", אולם הרב עובדיה יוסף פנה אליו במיוחד והפציר בו להגיע אליו ולהשמיע בפני הנוכחים "דברי תוכחה ואהבה".  

 

מתקפה על ארגוני הנשים

חלק ניכר משיחת הרב עמאר הוקדשה לארגוני הנשים, שאת חלקן הוא מכנה "רפורמיות ממש". לדבריו, "הן עברו את המידה הנכונה וחצו את כל הקווים בטענות שהן נגד התורה וכבר לא נגד בתי הדין - דברים חמורים מאוד". כדוגמא ציין נשים דתיות המערערות על ההלכה לפיה גבר יכול להתחתן עם אישה נוספת מבלי לגרש את אשתו בעוד שאישה אינה יכולה, או כאלה הטוענות כי יש לאפשר לאשת איש להתחתן ללא גט.

  

"אני מבקש את עזרתכם במלחמה נגדן", קרא לרבנים, "קולכם חזק מקולי כי אצלי אומרים 'טוב, הוא לא מהחוג שלנו'. אם אתם תצאו נגד זה – זה יעשה רושם אחר לגמרי. צריכים להרים את דגל התורה וההלכה בקול גדול אדיר וחזק".

 

בהמשך התייחס הרב הראשי לאכזבת הציבור הדתי-לאומי מ"השתלטות החרדים על הרבנות הראשית", וחזר על עמדתו לפיה עליו דווקא לשמוח על ההכרה החרדית במוסד הציוני. הוא טען כי מדובר בתוצאה של מצב פוליטי, שעשוי להשתנות, וקרא שלא להתנתק מהרבנות: "צריך לחזק אותה מכל כיוון, אבל מבפנים – כדי שהיא תהיה שייכת לעם ישראל כולו".

 

הרב אריאל: "ניאו רפורמים? בלי תוויות"

במהלך הכינוס שנמשך לאורך כל היום דנו עשרות רבנים מכל גווני הציונות הדתית בנושאים בוערים המעסיקים כיום את העולם הדתי והרבני, בהם רבנות עיר ציונית, עדתיות בחברה הדתית, גיל הנישואים, חינוך לטהרת הברית (איסור אוננות) והיחס לאקדמיה. מושב הסיום הפגיש את נשיא צֹהר ורב העיר רמת גן, יעקב אריאל, עם רב היישוב בית אל, זלמן מלמד, המזוהה עם הזרם החרד"לי,

לשיחה על "המכנה המשותף".  

 

הרב מלמד טען כי הציונות הדתית אינה מתפרקת אלא רק "חיצונית ותקשורתית", ולמעשה התרחקות הקצוות זה מזה רק מלמדים על כך שהיא "מתרחבת ומתעצמת". לדבריו, "יש מחלוקת רק על הדרך אך לא על המטרה". הוא סירב לשרטט גבול בין אלה השייכים לציבור זה לאלה שיצאו מן המחנה, אך ציין כי "יש אנשים שהם על גבול הניאו-רפורמי והרפורמי. אכן יש מחלוקת קשה מאוד בהרבה תחומים, ולא צריך לטשטש אותה". 

 

הרב יעקב אריאל התייחס גם הוא לפרשת ה"ניאו-רפורמים" ומחה נגד "הדבקת התוויות" שהיא בעיניו סמל לשנאת חינם. בהקשר זה הדגיש כי אין ליהדות האורתודוכסיתויכוח עם הרפורמים, שהם "יהודים שצריך לקרב", אלא רק עם הרפורמה וה"ראבייס".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עמאר
רבני צהר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים