שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  מדענים: נהר האמזונס בן 11 מיליון שנה
  חברת הנפט הלאומית של ברזיל קדחה את הבורות ומדענים מאנגליה הוציאו מהם סלעי משקע. הבדיקה הרדיומטרית קבעה: האמזונס החל להיווצר לפני 11 מיליון שנה וקיבל את צורתו הנוכחית לפני 2.4 מיליון שנה

  חוקרים מאוניברסיטת ליברפול שבאנגליה טוענים כי נהר האמזונס, אחד הנהרות הגדולים בעולם, נוצר לפני כ-11 מיליון שנה וקיבל את צורתו הנוכחית לפני כ-2.4 מיליון שנה. גילו של הנהר נקבע על פי ניתוח של סלעי משקע שהוצאו משני בורות קידוח סמוך לשפך הנהר.

   

  במחקר שיתפו פעולה המדענים מליברפול עם חברת הנפט הלאומית של ברזיל, שסייעה בקידוח הבורות שמהם הוצאו סלעי המשקע. סלעי משקע נוצרים כאשר חומר שהיה מצוי על פני הקרקע שוקע אל קרקעית מקור מים או שכבה נמוכה יותר של הקרקע. מקור החומר יכול להיות סלעים שהתבלו, בעלי חיים שמתו או צמחים.

   

  תהליך התלכדותם של החומרים הללו לסלעי משקע אורך עשרות אלפי שנים, ועל ידי תיארוך רדיומטרי של מינרלים מסוימים בסלע ניתן להעריך מתי החל תהליך שקיעת החומרים.

     

  היווצרות האמזונס הייתה תהליך מכונן, שגרם ודאי להיווצרותה של מערכת אקולוגית חדשה בדרום אמריקה. תיארוך התהליך יסייע למדענים להבין את האופן שבו התהוו מינים שונים בדרום אמריקה.   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים