שתף קטע נבחר

ההתעללות בשריון: המ"פ הודח; הערה למג"דים

מפקד האוגדה נזף במפקד גדוד 74 ובקודמו בתפקיד, בעקבות "טקסי ההתעללות" שנחשפו לראשונה ב-ynet. אלוף פיקוד הצפון הדיח את מפקד הפלוגה

בעוד ההליך הפלילי נגד המפקדים המעורבים בהתעללות בשריון נמשך - מגיע ההליך הפיקודי למפקדים הבכירים בגדוד שבו ארעו המעשים. מפקד עוצבת "געש", תת-אלוף אייל זמיר, החליט לרשום הערה פיקודית בתיקיהם האישיים של מפקד גדוד 74 הנוכחי וקודמו בתפקיד, בשל אחריותם ל"טקסי ההתעללות" שנחשפו לראשונה ב-ynet.

 

בנוסף להערות שנרשמו למג"דים - החליט אלוף פיקוד הצפון, גדי אייזנקוט, להדיח את מפקד הפלוגה שבה התרחשו האירועים החמורים. הקצין בדרגת סרן נשלח בידי מפקד האוגדה ל-30 ימי מאסר עם התפוצצות הפרשה. בצה"ל הסבירו כי אייזנקוט החליט על הצעד החריף לאחר שהוצגו בפניו ממצאי התחקיר שערכו מפקדי האוגדה והחטיבה.


עדויות נוספות של ההתעללות בשריון

 

מוקדם יותר השבוע התברר כי המ"פ טרם נחקר בידי מצ"ח - שאליה הועבר הטיפול בפרשה. עובדה זו נחשפה בדיון בהארכת מעצרם של כמה מהמפקדים החשודים בפרשה. נשיא בית הדין הצבאי של פיקוד הצפון, אלוף-משנה ארז פורת הורה לחוקרים להעמיק את החקירה הפלילית - ולבחון גם את המעורבות של הדרג הבכיר בגדוד.  


חיילים כפי שתועדו בגדוד 74

 

במהלך הדיון נשאלה חוקרת מצ"ח על ידי סניגורי חשודים שאלות הקשורות לאופי החקירה והתקדמותה עד כה, ומתשובות לגבי עומק החקירה עלה כי עד כה הדרג הבכיר ביותר שנחקר הוא קצין בדרגת סגן משנה.


חיילים נקשרו בלי יכולת לזוז

 

הסנגור דרש להעמיק את החקירה לאור העובדה כי מדובר בנורמה שהשתרשה

 בגדוד שנים רבות אחורה ואין להטיל את כל האשמה על הדרג הזוטר, אלא לבדוק ולבחון עד כמה גם קצינים בכירים היו מעורבים בכך או לפחות ידעו ושתקו. השופט הורה לחוקרי מצ"ח לחקור גם קצינים בכירים יותר.

  

דובר צה"ל מסר כי תחקיר מפקד האוגדה בפרשה הוצג לכלל המפקדים מרמת מפקדי המחלקות בחטיבת השריון ובמספר יחידות נוספות, לצורך מניעת הישנות אירועים שכאלה. עוד הודגש כי מדובר באירוע חמור אשר נחשף וטופל באופן מיידי על ידי המפקדים בכלל הרמות. "האירוע אינו תואם את ערכי ורוח צה"ל ואת רוחה של החטיבה אשר ללוחמיה הישגים בלתי מבוטלים בחזית הלחימה", נמסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד החיילים שעבר התעללות
אחד העצורים בפרשה בדיון בבית משפט צבאי
צילום: מורן שביט
מומלצים