שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  ארה"ב: הורים הורשעו ב"הריגה באמצעות תפילה"

  דייל ולליאני ניומן האמינו שהאל ירפא את בתם החולה אם רק יתפללו מספיק. התפילות לא נענו, ובתם מדליין מתה מסוכרת שמעולם לא אובחנה. כעת הם הורשעו בהריגתה ברשלנות

  בני זוג אמריקנים שמנעו טיפול מבתם החולה בת 11 והחליטו במקום זאת להתפלל לרפואתה - עד שמתה - הורשעו בהריגה ברשלנות בדרגה שנייה, ועשויים להישלח למאסר בן 25 שנים. דייל ניומן (47) הורשע הלילה (יום א') בהריגת בתו מדליין, שמתה מסוכרת שלא אובחנה. רעייתו לליאני הורשעה בשבוע שעבר באותה עבירה.

   

  הילדה הייתה כה חולה, עד שלא יכלה עוד ללכת, לדבר, לאכול או לשתות. ואולם במקום לפנותה לבית החולים, החליטו בני הזוג להתפלל לידה, עד שמתה על רצפת ביתם הכפרי במדינת וויסקונסין. בני המשפחה, המאמינים בכוחה המרפא של האמונה, הזעיקו אמבולנס רק אחרי שבתם הקטנה הפסיקה לנשום.

   

  ניומן אמר לבית המשפט במחוז מרתון שהאמין שהאל ירפא את בתו, ולא ציפה שהיא תמות. לדבריו, הבטחה זו של האל מופיעה בתנ"ך. "אם אלך לרופא, אני מעמיד את הרופא לפני האל", העיד ניומן. משמעות הדבר, לשיטתו, ש"אני לא מאמין במה שאמר שיעשה". הוא ציין כי סבר שבתו לקתה בשפעת או חום, וכי גם כמה מידידיו וקרובי משפחתו אמרו שלא הבינו עד כמה חולה היא הייתה.

   

  עזור התובע המחוזי, לה-מונט ג'ייקובסון, אמר לחבר המושבעים שניומן היה כה "אחוז גאווה" מהפירוש שלו לתנ"ך, שפעל באנוכיות ונתן למדליין למות כמבחן

  לאמונתו. לדבריו, ניומן ידע שהוא היה צריך להזעיק רופא והמעיט בחשיבות מחלתה כשדיבר עם חוקרי המשפחה. הוא ציין כי ניומן אינו שונה מנהג שיכור שטוען כי שתה רק כמה בירות.

   

  רופאים העידו שמדליין הייתה בעלת סיכוי טוב לשרוד, אם הייתה זוכה לטיפול רפואי נאות, כמו זריקות אינסולין ונוזלים, לפני שהפסיקה לנשום. הסניגור, ג'יי קרוננווטר, אמר כי מרשו האמין באמת ובתמים שתפילה תרפא את בתו ולא פשע. "דייל ניומן עשה את מה שהוא חשב שיעזור לבתו", אמר עורך הדין, "הוא ניסה לרפאה באמצעות האמונה. הוא חשב שזה עובד". גזר הדין של בני הזוג יינתן ב-6 באוקטובר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מיכאל קרמר
  העדיפו להתפלל. אילוסטרציה
  צילום: מיכאל קרמר
  מומלצים