שתף קטע נבחר

המשטרה: היקף תיק ליברמן - 10 מיליון שקלים

גורם פוליטי הוא שהעביר למשרד מבקר המדינה ראיות על חשד לביצוע עבירות מצדו של שר החוץ - מה שהוביל לחקירה שנגמרה בהמלצה לכתב אישום חמור. במשטרה אומדים את היקף הפרשה בכ-10 מיליון שקלים

המשטרה, שהמליצה היום (א') להעמיד לדין את אביגדור ליברמן, מעריכה כי שר החוץ קיבל כ-10 מיליון שקלים משש עד שמונה חברות קש בזמן שכיהן כשר התשתיות, שר התחבורה והשר לאיומים אסטרטגיים.

 

הנדבך החשוב ביותר בראיות שאספה המשטרה נגד שר החוץ הגיע מגורם פוליטי, שעלה באקראי על מידע שמצביע על חשד לעבירות מצדו של ליברמן. הוא העביר את החומר המפליל למשרד מבקר המדינה, שעיין במסמכים והעביר אותם למשטרה, שפתחה בחקירה באפריל 2006. לנוכח המסמכים, שהצביעו על חברות פרטיות וחשבונות בנק שמאחוריהם עומד ליברמן, החליטו החוקרים לבקש אישור מיוחד מהיועץ המשפטי לצורך ניהול חקירה סמויה.

 

בדצמבר 2007 חלה תפנית בחקירה, לאחר שבית המשפט החליט להיעתר לבקשת המשטרה וקבע כי על מרבית המסמכים שנתפסו אצל פרקליטו של ליברמן, עו"ד יואב מני, לא חל חיסיון עו"ד-לקוח. אחרי מספר ערעורים, שהגיעו לבית המשפט העליון באוגוסט 2008, ניתנה לחוקרים גישה למסמכים ששפכו אור חדש על הפרשה.

 

בעקבות זאת יצאו חוקרי המשטרה לקפריסין, שם על פי החשד נמצאו החברות שהעבירו כספים לליברמן. במהלך שהותם באי, הצליחו החוקרים לשים את ידיהם על מסמכים המצביעים על פי החשד על העברות כספים בסך מאות אלפי שקלים לחברות בבעלות בתו של ליברמן וכן מסמכים שמצביעים על הפקדת הכספים בחשבונו של ליברמן. התפתחות זו בחקירה הובילה בינואר 2009, זמן קצר לפני הבחירות, למעצרים בפרשה.

 

החקירה נוהלה על-ידי ראש יאח"ה, תת-ניצב שלומי איילון, שפיקח מקרוב על צוות החקירה המיוחד בפיקודו של סגן-ניצב יורם נאמן, וכלל גם את רב-פקד דיוויד נודלמן, רב-פקד אסף ולספיש ורב-פקד צחי חבקין.

 

משרד המשפטים: "חקירה מסועפת ומורכבת"

על פי החשד, המערך היה כה מסועף שחלקו הכיל חברות קש בארץ ובחו"ל, כאשר בחזית עמד תמיד אדם אחר שיש לו קשר כזה או אחר לליברמן. כך למשל, נמצאה חברת הייעוץ של בתו מיכל, שממנה על-פי החשד ליברמן קיבל משכורות בסך מאות אלפי שקלים.

  

ליברמן עצמו נחקר חמש פעמים באזהרה ולפני שבועיים סקרו החוקרים את ממצאי החקירה בפני היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז. בשל יציאתו לחו"ל, הוחלט לחכות עד שישוב כדי לדווח על סיכום החקירה. היום הודיעה המשטרה על המלצתה להעמיד את שר החוץ לדין בעבירות של לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים וגם הטרדת עד.

 

בעקבות המלצת המשטרה, עדכנה הפרקליטות בנושא את בג"ץ, בשל העובדה שליברמן עתר נגד מזוז בגלל התמשכות החקירה נגדו. בהודעה מסרה הפרקליטות כי נמצאה תשתית ראייתית נגד ליברמן וכי סיכום החקירה הועבר אליה לעיון ולבחינה. כשתגובש עמדת הפרקליטות, היא תועבר למזוז לשם קבלת החלטה סופית על הגשת כתב אישום. הטיפול בנושא, נמסר, ייעשה מתוך "מתן עדיפות עליונה".

 

ממשרד המשפטים נמסר היום כי "מדובר בחקירה מסועפת ומורכבת, הכוללת חומרים רבים - עדויות רבות, אלפי מסמכים וחומר רב שנאסף הן בארץ והן במסגרת חיקורי דין בחו"ל". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר החוץ אביגדור ליברמן
צילום: AFP
מיכל ליברמן. משכורות שמנות לאבא (ארכיון)
צילום: ירון ברנר
מומלצים