שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "טעיתי בשיקול הדעת כשלא פרצנו לשידור"

  ראש חטיבת חדשות ערוץ 1, אורי לוי מודה בראיון מיוחד ל-ynet: "ההחלטה שלא לשדר מפיגוע הירי במרכז האגודה ההומו-לסבית בתל-אביב היתה שגויה, אסור שזה יקרה שוב"

  את ההודעה הראשונה על פיגוע הירי הרצחני בתל-אביב קיבל אוּרי לוי, ראש חטיבת החדשות של ערוץ 1 כשעה לאחר תחילת האירוע. בשעה זו, 23:25, נמצאו הערוצים המתחרים בעיצומו של השידור המיוחד. לוי עשה חשבון מהיר והחליט שהקפצת צוותים טכניים ואנשי מערכת כמו גם שליחת ניידת מירושלים לתל-אביב, תוביל לפתיחת אולפן בפיגור של כשעתיים.


  כוחות ההצלה בזירת הפיגוע בתל-אביב. לא שודר בערוץ 1 (צילום: ירון ברנר)

   

  "לא ראיתי טעם להתארגן לפתיחת שידור מאוחרת ולא מעודכנת", הוא אמר ל-ynet ביום שאחרי, "ברגע הנתון, בו היינו צריכים לקבל החלטה, ידענו שלא מדובר בפיגוע חבלני אלא פלילי. לא היה לנו מושג שמדובר בפיגוע נגד הקהילה ההומו-לסבית. אם הייתי מחליט לעלות לשידור, הזמן המוקדם ביותר שיכולנו לעשות זאת היה בשעה 2:00, עם שידור פאתטי, רחוק מכולם ונטול ערך חדשותי. היום אני יכול לומר בפה מלא שטעיתי בשיקול הדעת".

   

  לוי אמר כי לא יגלגל את האחריות אל הממונים עליו או אל העובדים תחתיו. "שיקול הדעת צריך היה להיות ערכי. ראוי היה לשקול ולפעול אחרת. ברור לי שהיה צריך לשדר, אפילו באיחור ניכר וגם אם לא היה באפשרותנו להנפיק שידור ראוי ובעל ערך לציבור בשל התנאים הנתונים.

   

  "כעת מה שחשוב הוא שבתוך הבירור תיעשה בדיקה מעמיקה של כל נושא רמת הכוננות בערוץ בשבתות. התרעתי כבר מספר פעמים בעבר על כך שהקיצוץ פירושו רמת כוננות אפסית בין בלילות במוצאי שבת. אסור שמה שקרה אמש יקרה שוב". לדברי לוי הסיבה לנוהלי פיגוע לקויים בערוץ 1 קשורה בקיצוצים התקציביים המאסיביים בטלוויזיה הישראלית.

   

  "הקיצוצים פגעו נואשות ברמת הכוננות. יש שעות ארוכות בהן הערוץ חשוף לחלוטין והיכולת שלנו לשדר במהלכן אירועים בתנאים שנוצרו נמוכה מאוד, זו סיטואציה קשה שחייבים לתת עליה את הדעת".

   

  ברדיו דווקא כן

  ובזמן שבערוץ הראשון לא עלו לשידור, רשת ב' הפועלת אף היא כחלק מקול ישראל שידרה בנוהל פיגוע את הדיווחים הרציפים מהשטח.

   

  מדוע לא העליתם על המסך את שידורי הרדיו כדי לספק תמונת מצב?

   

  "גם לצורך העלאת שקופית של 'קול ישראל' צריך מאסטר שיפעיל את הבניין בשעות האלה. הבניין נכנס לשידור אוטומטי ומכאן והלאה אין בו מפעילים. העסק נטוש. יכול להיות שבאירוע שכזה צריך היה לשקול להקפיץ מאסטר ואחר כך להתארגן לשידור מאוחר".

   

  אז ערוץ 1 לא יכול להעביר שידור חי מאירועים מיוחדים במוצאי שבת?

   

  "זו החלטה כלכלית נבונה אם שוקלים את מספר האירועים הדרמטיים מול עלות של הפעלת אנשים בשבת. אי אפשר להתווכח עם ההיגיון שמאחורי ההחלטה. אבל יש מחיר שאותו שילמנו אמש. אני אומר שצריך למצוא את שביל הזהב ושוב, קיבלתי לאורך עשרות השנים שאני עובד במקצוע הזה מאות החלטות. חלקן טובות יותר וחלקן טובות פחות. אמש, שגיתי.


  שקלאר. יקיים בדק-בית (צילום: אלכס קולומויסקי)

   

  "אם האירוע היה מתרחש הערב, הייתי נוהג ללא ספק אחרת. אבל צריך להבין - ערוץ 1 מחוסר אמצעים. אין לנו אפילו טלפון דור שלישי שיאפשר התייחסות לאירוע בצורה מיידית ומהשטח.

  אני מודה שהתחושה האישית קשה. אני מרגיש רע מאוד עם זה ומקבל את הביקורת. זו ביקורת נכונה שמצריכה הסקת מסקנות נכונה. אני רוצה להאמין שלא ישאירו את המצב על כנו, שלא יעמידו את הערוץ פעם נוספת במצב שבו קבלת ההחלטות בלתי אפשרית".

   

  מנכ"ל רשות השידור, מוטי שקלאר, התחייב מצדו לבדק-בית בנושא הכוננות. "למרות הפגיעה ברמת הכוננות בערוץ בשבתות הנובעת מהחלטות מצטברות של הוועד המנהל לקיצוץ בכוח אדם, ראוי היה לעשות מאמץ ולשדר את האירוע הטראגי", אמר שקלאר והדגיש, "תיבדק לאלתר מחדש רמת הכוננות ויבוצעו השינויים הנדרשים שיבטיחו שידור נאות באירועים הבאים".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לוי. "מרגיש מאוד רע עם זה"
  צילום: ששון תירם
  לאתר ההטבות
  מומלצים