שתף קטע נבחר

רויס גרייסי

חבר היכל התהילה של ה־UFC, חגורה שחורה דאן 6 בג'יו־ג'יטסו ברזילאי. בן 42, יליד ברזיל, תושב לוס אנג'לס

קראו לי על שם רולס רויס. זאת מכונית טובה מאוד.

 

קרב מגע ישראלי הוא אמנות לחימה טובה. כל אמנויות הלחימה טובות. אנחנו רק חושבים ששלנו טובה יותר, מצטערים. בגלל זה המשפחה שלי מאתגרת אמני לחימה לקרבות מאז שנות ה־40 של המאה הקודמת. בגלל זה יצרנו את ה־UFC - כדי לבדוק את הגרייסי ג'יו־ג'יטסו מול הסגנונות האחרים.

 

יש רק דרך אחת לדעת מי ינצח בקרב. בגלל זה אנחנו עורכים אותו ולא רק מדברים עליו.

 

כולם בברזיל התאמנו אצל אבא שלי, ואם לא אז אצל האחיינים שלי, או אצל האחים והדודים שלי. כולם ידעו גרייסי ג'יו־ג'יטסו, מחיילים ועד נשיאים. הרעיון היה לא להשאיר את האמנות בתוך ברזיל, אלא לשתף אותה עם שאר העולם. זה עוזר להרבה אנשים. זה בונה ביטחון. למה להשאיר את זה לעצמנו? ממש עכשיו הייתי בסין, והיה מדהים לראות אנשים שם עושים ג'יו־ג'יטסו. אותו דבר קורה לי בישראל. זה ממשיך לגדול, וממשיך לרגש אותי.


"נו, מתי מתחיל החוג?"

 

יש לי שישה אחים, וכולם עוסקים בגרייסי ג'יו־ג'יטסו. הילדים שלי לומדים ממני, ואשתי היא חגורה כחולה טובה מאוד. היא יודעת מספיק בשביל להרביץ לי.

 

בכל מה שקשור לג'יו־ג'יטסו, בנות הרבה יותר אכזריות מבנים. אני מסתכל למשל על התלמידות שלי וקולט שהן לא חושבות על ההשלכות של המהלכים שלהן, אלא פשוט הולכות על הכל. גברים קצת יותר זהירים אחד עם השני, כי אם אני אפגע בו, אולי הוא יפגע בי בחזרה. לבחורות לא אכפת. הן פשוט מסתערות.

 

מעולם לא נלחמתי עם אבא שלי, הליו, וגם לא עם האחים שלי. בני משפחה לא צריכה להילחם אחד בשני. לפחות לא בציבור.

 

אבא היה קפדן, אבל הוא לא היכה אותנו. הוא היה מסביר, והיום אני מסביר לילדים שלי. הגדולים שלי בני 11 ו־12, וכשהם מבקשים ממני להישאר ערים עד מאוחר, אני אומר להם, בסדר גמור: מצידי תישארו עד חצות, אבל אתם עדיין קמים בשבע בבוקר. ואני לא רוצה לשמוע תלונות.

 

העצה הכי טובה שקיבלתי מאבא היתה להקפיד על משמעת. יש הרבה אנשים מוכשרים, יש הרבה אנשים קשוחים, אבל אין להם משמעת. בגלל זה הם לא נשארים בשיא. בקיצור, הנקודה היא שאתה יכול להישאר ער עד מתי שאתה רוצה, כל עוד אתה קם בשבע בבוקר.

 

במשפחה שלי מתחילים להתאמן ברגע שמתחילים ללכת. אני עצמי מתאמן כבר יותר מ־40 שנה, ומרגיש שהגיל כמעט לא משפיע. אבא שלי המשיך להתגלגל על המזרן עד גיל 94. לי יש תלמידים מגיל שלוש עד 67. הג'יו־ג'יטסו מלמד אותך לשלוט בצורה מוחלטת בכל איבר בגוף, שליטה שהיא גם פיזית וגם מנטלית. אל תשתה, אל תעשן, תקפיד על דיאטה טובה, תתעמל, תחיה חיים בריאים, ותוכל להמשיך להתאמן לנצח.

 

הדבר הכי חשוב שצריך בשביל לנצח בקרב זה לדעת מה אתה עושה. אם אתה לא יודע, אתה לא צריך להיות בקרב. הדבר השני שאתה צריך זה סבולת: יכולה להיות לך פרארי בחניה, אבל אם אין לך דלק, אתה לא נוסע לשום מקום. כוח זה רק הדבר השלישי.

 

כל היריבים שלי היו קשוחים, וכל אחד היה קשוח בדרך אחרת. אין "הכי קשוח" בעסק הזה.

 

העבודה שלי לא קשה יותר מכל עבודה אחרת. כל המקצועות קשים, וצריך לכבד את כולם. אני למשל לא הייתי מצליח להיות שוטר. זאת עבודה קשה להתמודד עם המתח היומיומי הזה. הייתי גם שונא להיות מנהל מסעדה. אגרופים זה כלום בהשוואה לכאבי הראש שזה היה עושה לי.

 

אתם רואים שעון רולקס על היד שלי או נעלי עור נחש על הרגליים שלי? הכסף לא שינה אותי. הדבר היקר היחיד שאני לובש זה חליפת אימונים של אטאמה, ואותן אני מקבל בחינם.

 

הילדים שלי גדלים אחרת לגמרי מאיך שאני גדלתי. ברזיל היא סביבה הרבה יותר פראית לגדול בה מאשר ארצות הברית, ואתה רוכש בה הרבה יותר חוכמת רחוב. באמריקה הכל קל, מובן מאליו, מטופל. לפעמים אני מסביר לילדים שלי, יש לכם הכל. אל תתלוננו כשאני אומר לכם לסיים את הירקות שלכם. תהיו אסירי תודה.

 

ברגע שאנחנו צועקים על הילדים שלנו, אנחנו מתרחקים מהם. אתה חושב שהילד שלך לא מקשיב, לא נוכח, אבל אין שום סיבה לצעוק. הרי כל צעקה נוספת רק מרחיקה אותו ממך יותר. תעצור, תדבר איתו. הוא ממש כאן, לידך.

 

  • רויס גרייסי היה אלוף אירוע ה־UFC הראשון, השני והרביעי. נציגו בארץ הוא דוד בנימין, הישראלי היחיד שקיבל ממנו חגורה שחורה

 


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים