שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עיראק: טארק עזיז נידון ל-7 שנות מאסר נוספות
  שר החוץ בממשלתו של סדאם חוסיין הורשע בגירוש כורדים מבתיהם בשנות השמונים. העונש יתווסף ל-15 שנות המאסר שמרצה עזיז על הריגת עשרות סוחרים שהפקיעו מחירי מזון

  שר החוץ העיראקי לשעבר, טארק עזיז, נידון אמש (יום א') לשבע שנות מאסר נוספות בגין חלקו בגירוש כורדים מאזורי מגוריהם בצפון-מזרח המדינה במהלך תקופת שלטונו של סדאם חוסיין בשנות השמונים. מדובר בעונש שיתווסף ל-15 שנות המאסר שנגזרו על עזיז, בן ה-73, בחודש מרס לאחר שהורשע בהריגת עשרות סוחרים שהפקיעו מחירי מזון ב-1992

   

  עזיז, בן 73, הסגיר עצמו לידי ארה"ב כשבועיים לאחר פלישת הכוחות האמריקנים לעיראק והפלת שלטונו של חוסיין. במשפט אחר שהתנהל נגדו, זוכה שר החוץ לשעבר מרצח וגירוש שיעים בשמת 1999. במשפט זה הורשע בן דודו של סדאם חוסיין, עלי חסן אל-מג'יד (עלי הכימי) שנשלח אל הגרדום. בפרשת הסוחרים נשפט אל-מג'יד ל-15 שנות מאסר.

   

  טארק עזיז היה יד ימינו של סדאם חוסיין בתקופת הפלישה לכוויית ב-1991 שהובילה למלחמת עיראק הראשונה.

   הוא היה הנוצרי היחיד בממשלתו של חוסיין ונודע באנגלית מצויינת וביכולת ניהול משא ומתן. בתקופת מלחמת איראן-עיראק בשנות השמונים סייע עזיז להשגת סיוע אמריקני לעיראק.

   

  עם פלישת הכוחות האמריקנים לעיראק ב-2003, הוצב עזיז במקום ה-25 ברשימת המבוקשים של צבא ארה"ב. לפני כשנתיים הוא העיד מטעם ההגנה במשפטו של חוסיין ונאמניו על הטבח שבוצע בעיירה השיעית דוג'ייל ב-1982. הוא טען שמשטר הבעת' לא פעל מתוך נקמה בעת שפעל נגד השיעים, אלא נאלץ לנקוט יד קשה בתגובה לניסיון ההתנקשות בסדאם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים