שתף קטע נבחר
עיצוב: אינה טטיס

"מבועתת": הצצה לחיים במעון לנשים מוכות

אי שם בארץ, מתגוררות יחד מספר נשים, שהמשותף לכולן היא העובדה הכואבת שנאלצו לברוח מבעליהן ולעזוב את בתיהן כדי להציל את חייהן. ההצגה "מבועתת", מציגה את סיפורי הנשים, המבוססים על עדויות אמיתיות אליהן נחשפו בביקור במעון לנשים מוכות, ואת היחסים ביניהן במקום המקלט שמצאו לעצמן

"קבוצת התיאטרון של "מכללת אורנים" מעלה היום (ב') מחזה מקורי ומצמרר 'מבועתת' המבוסס על סיפורים אמיתיים של נשים מוכות. המחזה נכתב בעקבות קשר שיצרו המחזאי והבמאית עם מעון לנשים מוכות. שם שמעו סיפורים שהלב סירב להאמין להם.

 

 

"מבועתת" מתרחשת במעון לנשים מוכות, אי שם בארץ, בו מתגוררות יחד מספר נשים, שהמשותף לכולן היא העובדה הכואבת שנאלצו לברוח מבעליהן ולעזוב את בתיהן כדי להציל את חייהן. הנשים: שירז, הנשואה לעורך דין ידוע וחיה עמו חיים של איום והשפלה. הודיה, חוזרת בתשובה שהגיעה למעון לאחר שהעזה ללכת למיון בעקבות פציעתה. מלי, שנישאה בגיל צעיר לגבר שהיה מכה אותה בקביעות והיא קבלה זאת רק משום שאלימות הייתה השפה המוכרת לה מביתה.

 

איתן משתלבות יחד גם טליה, שחקנית שוויתרה על קריירה מצליחה בשל חיים בצילו של בעלה, במאי תיאטרון כושל, אולגה, מהגרת מברית המועצות החיה עם בעלה החובט בה את תסכולי הקליטה שלו, ונסרין, שבעלה נהרג ומשפחתה דורשת ממנה מטעמי כבוד המשפחה להחזיר את ילדיה למשפחת הבעל המת ולחזור לחיות בבית הוריה.

 

אם הבית, אהובה, שסיפורה האישי נחשף רק לקראת סיום. מטפלת בהן בנחישות וברגישות. אל המעון מגיעה נעמה, פסיכודרמטיסטית צעירה וחסרת בטחון שעומדת להתחתן. היא אמורה לקיים עמן מפגש פסיכודרמה, כחלק מתכניות טיפול המתקיימות במקום. במהלך המפגש עולים סיפורים מחייהן של הנשים, קמות לתחייה תמונות של מפגשים שהיו או אפשר שהיו, והולכת ונפרמת רקמה העור העדינה העוטפת את חייהן השבירים.

 


"זו לא סתם הצגה, זו שליחות". מתוך "מבועתת", צילום: חגי דקל

"פגשנו שם נשים אמיצות שהחליטו להיחלץ ממעגל הכניעה לאלימות ונשים נפלאות שעושות מלאכת קודש בעזרה לאותן נשים" מספרת ורדה קנול-יהלום בימאית ההצגה על הביקור במעון לנשים מוכות." יש שם נשים מכל המגזרים מכל העדות מכל הצבעים מכל רמות ההשכלה ואנחנו נותנות להן קול. זו לא סתם הצגה", היא מסכמת, "זו שליחות".

 

את המחזה "מבועתת" כתב רועי רשקס, ערכה וביימה ורדה קנול–יהלום ודורותאה ביאליס עיצבה את התלבושות. שחקנים: סולי אברהמי, הגר איילי, מיטל גונן, נטע גורמן, מירב טל, ניר מעיין, אדוה נאמן, מורן רונא, סיוון רחמני, רותי שניר.

 

  • ההצגה תתקיים היום (ב') 3.8 בצוותא תל אביב בשעה 20:30.
  • עלות הכרטיס: 40 שקל - כל ההכנסות תרומה למעון חרום לנשים מוכות. להזמנות 03-6950156/7.
  • להצעות נוספות למדור "יציאה חלופית "- מדור המציג ארועי תרבות אלטרנטיביים, הפועלים למען הקהילה שלחו ל hevra@y-i.co.il ,לכתבות נוספות  לחצו כאן.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"את אפס, את זבל , את סמרטוט". מתוך - 'מבועתת'
צילום: חגי דקל
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים