שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ועידת הפתח נפתחת: דיכטר מזהיר מאינתיפאדה
  ראש השב"כ לשעבר מקדימה חושש שבקריאה של אבו מאזן ל"מאבק בכל האמצעים" הפלסטינים מחזירים את עצמם לימים שלפני אוסלו. ברשות מרוצים משיתוף הפעולה "ההיסטורי" עם ישראל, וגם זכרייה זביידי יגיע. במוקד: מאבק פנימי על ההנהגה

  יום היסטורי בבית לחם: לראשונה זה 20 שנה תתכנס היום (ג') ברשות הפלסטינית הוועידה המרכזית של תנועת פתח, אותה ייסד יאסר ערפאת. ישראל סייעה לבואם של הצירים - בהם בכירים בגדודי חללי אל אקצה - אבל הביעה דאגה מהמסר המסתמן. בשיחה עם ynet הזהיר ראש השב"כ והשר לשעבר אבי דיכטר, ש"הצהרות הפתח מכשירות את הדרך למה שעלול להיות אינתיפאדה שלישית".

   

  חבר הכנסת מקדימה התייחס לפרסומים על טיוטת המצע שתאושר. "ברגע שאתה אומר ש'המאבק יימשך בכל האמצעים', הרי שכל בר-דעת מבין שמדובר במאבק מזוין. החלטה שכזאת של ועידת הפתח הולכת לזרוק אותם ואותנו עידנים לאחור.

   הם עלולים להישרף כמו חללית שנכנסת ארצה מהחלל בזווית הלא נכונה".

   

  דיכטר מתח ביקורת על כך שדווקא הנשיא הפלסטיני אבו-מאזן, מנהיג הפתח הנחשב למתון, מתכוון להעביר החלטה שתומכת במאבק מזוין, וטוען שבלי המאבק הישראלי בטרור בגדה, "היום הנהגת הרשות הפלסטינית הייתה הרחק מכאן, נמלטים מציפורני החמאס, בדיוק כפי שנמלטו מעזה".

   

  לטענתו, אחרי שנים של פעילות ביטחונית מול הפלסטינים, "גם אנחנו צריכים לעשות הערכת מצב ולראות לאן אנו הולכים. הפלסטינים לא יודעים לספק את הסחורה לעצמם. צריך לבחון בצורה הרבה יותר רצינית לכן את היוזמה הערבית, שתיתן מסגרת אליה יכנסו הפלסטינים ויהיו מחויבים. כפי שאני מתרשם, הם הולכים לאבד את הדרך שוב, כמו שעשו אחרי אוסלו, לפני 16 שנים".

   

  בין הצירים: חמישה בכירים בזרוע הצבאית

  בינתיים, אמש נערכו ההכנות האחרונות לפתיחת הוועידה בבית לחם. בתיאום צה"ל, ישתתפו בוועידה כצירים חמישה ממפקדי גדודי חללי אל-אקצה - הזרוע הצבאית של פתח. ברשות הפלסטינית הביעו שביעות רצון מהאישור שניתן לחמישה, בהם זכרייה זביידי, ואמרו כי הוא מעיד על דף חדש בהיסטוריה של הארגון וביחסים עם ישראל.

   

  עוד בין הבכירים כאמל רנאם, ממפקדי גדודי אל-אקצה באזור רמאללה, שבגללו הטיל צה"ל בעבר מצור על המוקטעה ודרש מיאסר ערפאת את הסגרתו. השלושה האחרים הם רביע חאמד, זיאד תלאחמה וטארק קינדאח, אף הם פעילים בולטים בזרוע הצבאית.

   

  בשיחה עם ynet אמר זביידי כי השתתפות בכירי הזרוע הצבאית בוועידה הוא יום גדול לפתח. "לצערי בגלל מאבק הגילאים בתוך התנועה ובגלל העובדה שעבר זמן רב מאז הוועידה האחרונה ורבים רוצים להיות צירים - חלק גדול ממנהיגי הפתח האמיתיים אינו מיוצג בוועידה. אנו שואפים לוועידה שתבחר הנהגה ראויה שתוביל את התנועה לעתיד טוב יותר".

   

  זביידי מתח ביקורת על העובדה שממשלת חמאס ברצועת עזה מנעה את השתתפות בכירי פתח בעזה ואמר כי מדובר בפגיעה בדמוקרטיה הפלסטינית שתעמיק את הפילוג בין הצדדים. עד אמש הצליחו רק 27 מתוך 450 צירי פתח מעזה לצאת את מהרצועה דרך מעבר ארז כדי להשתתף בוועידה. חמאס הודיע בתגובה כי הפעילים יועמדו לדין עם שובם.

   

  במרכז הוועידה: הדור הישן מול הדור החדש

  ועידת הפתח השישית תתקיים בצל המאבק הפנימי על זהות ההנהגה, ובכירי התנועה עורכים עבודת שטח נמרצת במטרה להבטיח את בחירתם לוועד המרכזי. שלשום דיווח העיתון הסעודי "אל-ווטן" כי במהלך הוועידה תועלה להצבעה טיוטה המתנגדת להגדרתה של ישראל כמדינה יהודית.

   מטיוטת המצע המוצע, עולה כי פתח מעוניין "לחזק את המאבק נגד ההתנחלויות, גדר הבטחון ו-'ייהוד ירושלים' באמצעים אזרחיים ובאמצעי אלימות מוגבלים.

   

  גורמים בפתח סבורים כי המאבק בבחירות לוועד המרכזי של התנועה (המוסד העליון שלה - ע.ו) יהיה בין שלושה מחנות:

  • קבוצת אנשי הוועד המכהן - בעיקר הדור המייסד ותומכיהם. 
  • קבוצת מוחמד דחלאן הנאבק להתברג למקום מרכזי בוועד.
  • קבוצת ראש התנזים לשעבר, מרואן ברגותי, הזוכה לתמיכה נרחבת בגדודי חללי אל-אקצה.

   

  שלוש הקבוצות הפוליטיות מנהלות ביניהן מאבק קשה על הבכורה, כשבריתות מקומיות וקואליציות שונות ומשונות מנסות לסייע להן. בנוסף לבחירות לוועד המרכזי, ייערכו בחירות גם למועצה המהפכני של פתח.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דיכטר. עידנים לאחור
  צילום: צפריר אביוב
  זביידי. חמאס מעמיק הפילוג
  צילום: איי אף פי
  צילום: שאול גולן
  מנסה להתברג. דחלאן
  צילום: שאול גולן
  ברגותי. תמיכה בזרוע הצבאית
  צילום: איי פי
  מומלצים